در پژوهشگاه رویان بررسی شد؛

تفاوت جهش های ویروس كرونا روی ایرانیها و غیرایرانی ها

تفاوت جهش های ویروس كرونا روی ایرانیها و غیرایرانی ها

پژوهشگران پژوهشگاه رویان در صدد آمدند تا جهش های ایجادشده در ژنوم سارس- كووید 19 را در جامعه ایرانی مورد بررسی قرار دهند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از پژوهشگاه رویان، باتوجه به همه گیری سارس- کووید۱۹ در سراسر جهان، شناخت و بررسی ژنوم (ماده ژنتیکی) آن برای یافتن روش های درمانی و کنترل بیماری ضروری می باشد. در این میان توجه به این نکته که ماده ژنتیکی ویروس به سرعت گرفتار جهش شده و تغییر می کند، بسیار مهمست.
با هدف شناسایی جهش های به وجود آمده در ویروس کووید ۱۹ در مبتلایان ایرانی، پژوهشگران پژوهشگاه رویان به مقایسه ژنوم این ویروس در ۲۰ بیمار ایرانی و غیر ایرانی که سابقه مسافرت به ایران یا ارتباط با فردی از جامعه ایرانی را داشتند، پرداختند.
نتایج این پژوهش که در مجله یاخته (Cell Journal) به چاپ رسیده است، نشان دهنده ۴۴ تفاوت در سطح نوکلئوتیدها و ۲۶ تفاوت در پروتئین حاصل بود که به سبب جهش (موتاسیون) به وجود آمده بود.
مقایسه این داده ها با داده های جهانی نشان داد که بعضی از این جهش ها تنها در جامعه ایرانی دیده می شود. بررسی محل جهش ها نشان داد که محل قرارگیری آنان روی پروتئین ویروس از بخش متصل شونده به گیرنده های سلول انسانی که با فراهم کردن امکان ورود ویروس به درون سلول های انسانی موجب آلوده شده آنها می شود، فاصله دارد.
نتایج این پژوهش برای طراحی روش های تشخیصی اختصاصی، بررسی تغییرات ژنوم ویروس در ایران، پژوهش درباب روش های درمانی و تولید واکسن برای جامعه ایرانی باارزش خواهد بود.
دکتر مهدی توتونچی، دکتر نجمه صالحی، دکتر امیر امیری یکتا و همکارانشان این تحقیق را در پژوهشگاه رویان انجام دادند.

1399/06/28
20:05:23
5.0 / 5
1624
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد