درمان صدمه های نخاعی با كمك یك سیستم دارورسانی هوشمند

درمان صدمه های نخاعی با كمك یك سیستم دارورسانی هوشمند

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران آمریكایی، یك سیستم دارورسانی هوشمند ابداع نموده اند كه می تواند مشكلات بسیاری مانند صدمه های نخاعی و اختلالات عصبی را برطرف كند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه راتگرز، گروهی ااز پژوهشگران موفق شده اند یک سیستم هوشمند برای دارو رسانی ابداع کنند که التهاب را در بافت های عصبی صدمه دیده می کاهد و شاید بتواند به ترمیم صدمه های نخاعی و اختلالات عصبی هم کمک نماید.
این سیستم که در "دانشگاه راتگرز" (Rutgers University) آمریکا ابداع شده است، مواد زیستی بسیار کوچکی را در بدن قرار می دهد و از رشته های عصبی معروف به "آکسون" (Axon) که به سلول های عصبی بافت صدمه دیده متصل هستند هم محافظت می کند.
بعضی از روش های دارویی، قابلیت زیادی را در درمان صدمه های نخاعی، ضربه مغزی، آلزایمر، پارکینسون، سکته و دیگر اختلالات عصبی نشان داده اند اما سرکوب سیستم ایمنی بدن طی دوره درمان می تواند به عوارض جانبی منجر شود و خطر عفونت را افزایش دهد.
"کیبوم لی" (KiBum Lee)، استاد بخش شیمی دانشگاه راتگرز و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یکی از اهداف اصلی این پژوهش، سرکوب التهاب عصبی و بازیابی یک محیط سالم در قسمت هایی از بدن است که به اختلالات عصبی گرفتار شده اند. ما چهار سال برای ابداع این سیستم زمان گذاشتیم و الان قابلیت آنرا برای دارورسانی هوشمند به منظور درمان بهتر اختلالات عصبی نشان داده ایم.
این سیستم دارورسانی منحصر به فرد، نانومواد بسیار کوچک، پلیمرهای قندی و پروتئین های عصبی را در بر دارد و یک مولکول ضد التهابی را در بدن پخش می کند که می تواند ریزمحیط مطلوبی را برای بهبود ترمیم بافت و بازیابی آن بعد از صدمه به وجود بیاورد.
این گروه پژوهشی در نظر دارند تا با توسعه سیستم های دارورسانی قابل اطمینان و چندمنظوره که از نانومواد زیستی استفاده می نمایند، راه را نه تنها برای درمان صدمه های سیستم عصبی مرکزی، بلکه بیماری های دیگر هم فراهم نمایند چونکه التهاب معمولا با مشکلات گوناگونی همچون بیماری های قلبی- عروقی، آرتروز، دیابت و سرطان در ارتباط می باشد.
این پژوهش، در مجله "Advanced Materials" به چاپ رسید.1399/06/27
19:22:33
5.0 / 5
1740
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد