یك مقام مسئول مطرح كرد:

صدور ضمانت نامه برای بنگاه های دانش بنیان و صادرات محور

صدور ضمانت نامه برای بنگاه های دانش بنیان و صادرات محور

به گزارش گروه هوش مصنوعی مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع كوچك از صدور ضمانت نامه برای بنگاه های دانش بنیان و صادرات محور اطلاع داد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدحسین مقیسه تصریح کرد: صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با تغییر رویکرد خود امسال از کمیت به کیفیت محوری برای بنگاه های دانش بنیان و صادرات محور، ضمانت نامه صادر می کند.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک اظهار داشت: یکی از اصول حرفه ای این صندوق، مبحث کفایت سرمایه است که بر مبنای یک سری شاخص ها در شرایط نرمال اقتصادی و صنعتی، بین پنج تا ۶ برابر سرمایه صندوق قادر به صدور ضمانت نامه است.
وی به کشورهای ژاپن و کره جنوبی اشاره نمود که با درجه بالای توسعه یافتگی، اما نرخ نکول (عدم تعهد در سر رسید) اعتباری شان کمتر از چهار درصد است که بخش زیادی از آن هم بازیافت می شود و اضافه کرد: این کشورها با نرخ نکول واقعی بین صفر تا یک درصد، حداکثر هشت تا ۹ برابر سرمایه شان ضمانت نامه صادر می کنند و بر این اساس، پذیرش ضمانت ۶ برابر سرمایه از جانب این صندوق، اقدامی جسورانه است.
به گفته این مقام مسئول، حالا جمع ارزش ضمانت نامه های صادره از جانب این صندوق بیشتر از پنج برابر سرمایه آن است و ازاین رو ظرفیت جدیدی برای ریسک های خاص وجود ندارد.
وی تصریح کرد: به همین دلیل، حال که ظرفیت صدور ضمانت نامه های جدید در مقیاس قابل توجه وجود ندارد، به سمت کیفیت، تغییر رویکرد داده و بنگاه هایی را ضمانت می نماییم که ارزش افزوده شان از نظر کیفی و کمی متفاوت از سایر بنگاه ها باشد.
مقیسه افزود: حالا هدف گذاری اصلی روی صنایع کوچک تولیدی دانش بنیان و صادرات محور است که بتوانند به ارتقای ارزش افزوده و افزایش اشتغال کمک کنند.
وی اضافه کرد: برای تحقق این مهم، نگاه ویژه ای به بانک توسعه صادرات داشتیم و بدین منظور ۲۱ خردادماه سال جاری تفاهم نامه ای با این بانک به امضا رسید، همینطور مذاکرات مشابهی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد که در نهایت به عقد تفاهم نامه کاربردی در ششم مرداد ماه منجر گردید.
افزایش سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی صندوق
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، همینطور به افزایش سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی صندوق اشاره نمود و اظهار داشت: در ماه های پایانی سال گذشته تخصیص یافت، اما مقرر شد از جانب مشارکت کنندگان در طرح ملی پوشاک مورد استفاده قرار گیرد.
وی اضافه کرد: ۸۳۹ فقره ضمانت نامه از آغاز سال ۱۳۹۶ تا آخر تیرماه ۹۹ در جهت دو راهبرد جهش تولید و اتمام طرح ها و پروژه های نیمه تمام از جانب این صندوق صادر یا تمدید شده است که مجموع مبلغ ضمانت نامه های صادره و تمدیدی در این زمان حدود ۶، ۱۷۶ میلیارد ریال بوده است.
هم افزایی بین پنج صندوق ذیل وزارت صمت
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در ادامه تصریح کرد: سرپرست پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهان هم افزایی بین پنج صندوق ذیل این وزارتخانه به منظور کارایی بیشتر آنها بود که نقطه نظری کارشناسی است.
وی خاطرنشان کرد: اوایل دهه ۹۰ به منظور ایجاد هم افزایی بین این صندوق ها، شورایی تشکیل شد تا به هم نزدیک شده و بخشی از کارها را به صورت مشترک انجام دهند.
مقیسه بیان نمود: حالا خود وزارتخانه به این مهم ورود کرده و قرار شده سیاست های کلی به کمک همه صندوق ها احصا شود تا در موارد خاص که یک صندوق به تنهایی قادر به پیشبرد امور یا صدور ضمانت نامه نیست، کارها با سهولت بیشتری صورت گیرد.
گفتنی است، پنج صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، صندوق پشتیبانی از صنایع معدنی، صندوق توسعه صنایع دریایی و صندوق ضمانت صادرات، زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

1399/05/29
13:38:19
5.0 / 5
1994
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد