یك متخصص ژنتیك مطرح كرد

مطالعه جهش های ژنتیكی كرونا در كشور نیاز به حمایت دارد

مطالعه جهش های ژنتیكی كرونا در كشور نیاز به حمایت دارد

به گزارش گروه هوش مصنوعی رئیس انجمن بیوتكنولوژی با اعلان اینكه هنوز به صورت هدفمند جهش های ژنتیكی ویروس در كشور مورد بررسی قرار نگرفته اظهار داشت: مطالعه جهش های ژنتیكی ویروس كرونا نیاز به حمایت دارد.دکتر سیروس زینلی درباب جهش ژنتیکی ویروس کرونا با تاکید بر اینکه تغییرات در این ویروس دائمی است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: تغییرات این ویروس کور است به سبب اینکه تغییر ویروس معین نیست به آن تغییرات کور می گویند. جهش های ژنتیکی نیز در همه موجودات زنده وجود دارد.
زینلی اضافه کرد: تغییرات ژنتیکی یعنی در یک سلول در یک جایی جهش اتفاق می افتد که یک سلول در کنار سلول های دیگر قدرت بیشتری دارد و یا اینکه ویروس خیلی ضعیف می شود که این مساله در ویروس کرونا مستثنی نیست و شاهد جهش های آن هستیم.
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با تاکید بر اینکه هنوز به صورت هدفمند جهش های ژنتیکی ویروس در کشور مورد بررسی قرار نگرفته است، بیان کرد: متأسفانه تا کنون ۵ نمونه توالی ویروس انجام شده که ۴ نمونه این توالی یابی توسط تیم ما و دیگری توسط یکی از همکاران ما در انستیتو پاستور انجام گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه مطالعه جهش های ژنتیکی ویروس کرونا نیاز به حمایت دارد، عنوان کرد: ما باید صدها نمونه را از مکان ها و در زمان های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و بعد قضاوت نماییم که جهش ژنتیکی در کشور چگونه است.
زینلی اضافه کرد: البته جهش خاصی از ویروس در جمعیت ایرانی نمی بینیم اما جهش ویروس کرونا در اروپا تا ۷۰ درصد شدت بیماری را افزایش داده است؛ منطقی نیست بگوییم جهش قطعی در ایران هست یا نیست برای اینکه باید مطالعات دائمی صورت بگیرد و سپس اظهار نظر نماییم.
وی با اعلان اینکه وجود تغییر در ویروس یک واقعیت است و بیش از هزار تغییر تابحال در دنیا گزارش و در سایت های مختلف کاملاً به صورت شکلی و غیر شکلی نشان داده شده است، بیان کرد: زمانی این تغییرات برای دانشمندان و مسئولان بهداشتی مهمست که موجب تغییر رفتار ویروس شود و بیماری را شدید تر یا شدت بیماری را کمتر کند.
وی افزود: آخرین مطالعات در کشور ما در زمینه توالی یابی مربوط به اردیبهشت ماه می شود که انتظار داشتیم از آن موقع تابحال دهها نمونه توسط پژوهشگران کشور مورد مطالعه قرار بگیرد که موردی ندیدم.
رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران با تاکید بر اینکه تحقیقات دائمی از ویروس در کشور ضروری می باشد، بیان کرد: علاوه بر اینها باید برای تولید دارو، واکسن، چرخش ویروس مورد مطالعه قرار بگیرد که در این راستا نیاز به ساختارهای حمایتی هستیم.
وی اظهار داشت: ۳ ماه گذشته در همین راستا، ۱۳۰ میلیون از مرکز تحقیقات پزشکی «نیماد» درخواست کردیم که حالا تنها ۲۰ میلیون در اختیار ما قرار خواهند داد بطور قطع باید روی این مسئله کار اساسی صورت بگیرد برای اینکه بررسی نمونه ها هزینه بر است و باید نهادهای کشور برای به نتیجه رسیدن در این راه هزینه کنند.


منبع:

1399/05/27
22:07:06
5.0 / 5
2007
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد