دانشمند ایرانی پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک ساخت

دانشمند ایرانی پانسمان نابودگر باکتری بدون آنتی بیوتیک ساخت

گروه هوش مصنوعی: گروه هوش مصنوعی: دکتر محسن علیشاهی، دانشمند ایرانی دانشگاه کرنل و همکارانش موفق به ابداع یک پانسمان پنبه ای شده اند که بدون استفاده از آنتی بیوتیک قادر می باشد باکتری ها را از بین ببرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، در عین حال که زخم های عفونی اساسا چیز خوبی نیستند، تکثیر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز که به سبب استفاده بیش از اندازه از داروهای آنتی بیوتیکی رخ می دهد، خوب نیست. اینجاست که نوع جدیدی از بانداژ پنبه ای وارد می شود که قادر می باشد میکروب ها را بدون استفاده از آنتی بیوتیک از بین ببرد.
به نقل از نیو اطلس، این باند که توسط محسن علیشاهی و همکارانش در دانشگاه کرنل(Cornell) تولید شده است، دارای ترکیبی آلی به نام لاوسون(lawsone) معروف به اسید هنوتانیک است.
این ماده بطور طبیعی در برگ های حنا وجود دارد و به خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی خود شناخته شده است. با این وجود، به سبب ماهیت آبگریز آن، نمی توان آنرا به آسانی با محلول مایع مخلوط کرد و در آن معلق می ماند. این امر فراهمی زیستی آنرا محدود می کند و از جذب آن توسط بدن جلوگیری می کند.


دانشمندان بمنظور تغییر آن، لاوسون را با سیکلودکسترین ها ترکیب کردند که کربوهیدرات هایی هستند که دارای یک حفره داخلی توخالی همراه با سطح بیرونی آبدوست (جاذب آب) هستند. بدین سبب مولکول های لاوسون با پنهان شدن داخل مولکول های سیکلودکسترین توانستند بطور کامل در یک محلول مایع مخلوط شوند.
آن محلول لاوسون/سیکلودکسترین متعاقبا با سلولز هیدروکسی پروپیل غیر سمی ترکیب شد. پژوهشگران با بهره گیری از تکنیک الکتروگردشی، پوشش یکنواختی از آن مخلوط را روی یک پد پنبه ای معمولی اعمال کردند. حالا سلولز هیدروکسی پروپیل موجود در آن پوشش به شکل الیاف سلولزی در مقیاس نانو درآمده است که نسبت سطح به حجم محلول را بیشتر می کند.
هنگامی که این بانداژ پنبه ای در لابراتوار در کنار لاوسون خالص مورد آزمایش قرار گرفت، دارای اثر آنتی بیوتیک بسیار قوی تری در مقابل باکتری های گرم منفی و گرم مثبت نشان داد و حتی روی باکتری ای. کولی و استافیلوکوک نیز موثر بود و بطور مؤثر آنها را ریشه کن کرد.
محسن علیشاهی می گوید: این پانسمان زخم باید بستر مناسبی را برای تسهیل بهبود و پیش گیری از عفونت فراهم آورد. این پانسمان با بهره گیری از مواد بطورکامل طبیعی مانند پنبه، سیکلودکسترین و لاوسون می تواند هر دو را تسهیل کند، برای اینکه فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی جامعی دارد.
مقاله ای در مورد این پژوهش بتازگی در مجله بین المللی Pharmaceutics انتشار یافته است.




منبع:

1402/11/22
15:02:16
5.0 / 5
166
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد