قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

اجرای برنامه های جدید در عرصه نخبگانی از سال آینده

اجرای برنامه های جدید در عرصه نخبگانی از سال آینده

به گزارش گروه هوش مصنوعی، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در 6 ماه گذشته سعی شده تا مسیرها و مدلهای جدیدی برای حرکت جامعه نخبگانی به سمت مطلوب طراحی شود که امیدواریم از شروع سال آینده اجرائی شوند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سید سلمان سیدافقهی در نشست با اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به لزوم ایجاد تحول اساسی در برنامه ها و رویکرد های این بنیاد، اظهار داشت: ایجاد تحول در زیست بوم نخبگانی کشور در ساحت های مختلف، هدف اصلی بنیاد ملی نخبگان در دور جدید است.
وی با اعلان اینکه رهبر معظم انقلاب نخبگان را مهم ترین و تاثیرگذارترین قشر جامعه می دانند، اضافه کرد: در تمام سالهای قبل، تنها دیداری که هیچ گاه و به هیچ دلیلی توسط ایشان به تأخیر نیفتاده است، دیدار نخبگان و مستعدان برتر است که این خود نشان میدهد ایشان حساب بسیار ویژه ای روی نخبگان باز کرده اند و انتظارات بالا و به حقی از این قشر مهم دارند.
سید افقهی افزود: در ۶ ماه گذشته سعی شده تا مسیرها و مدلهای جدیدی برای حرکت جامعه نخبگانی به سمت مطلوب طراحی شود که امیدواریم از شروع سال آینده اجرائی شوند.
وی با اشاره به ساختار بنیاد ملی نخبگان، تصریح کرد: جامعه مخاطب معاونت مستعدان و آینده سازان، از شروع دوره دانش آموزی شروع می شود و تا دانش آموختگی فرد ادامه دارد. جامعه هدف معاونت سرآمدان و نخبگان را نیز دانش آموختگان مقاطع مختلف تحصیلی می سازند که بخش مهمی از آنها اساتید دانشگاه ها هستند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان در تمام سالهای قبل، بیشترین تمرکز را روی جامعه دانشجویی داشته است و در این زمینه نیز اهتمام کرده با ارائه تسهیلات و برنامه های حمایتی کارهای خودرا پیش ببرد که البته از انسجام و پیوستگی نیز برخوردار نبودند و فرد مستعد را در یک سیر پیوسته هدایت نمی کردند. در دور جدید اما تلاش بر این است که سیر فعالیت یافتن و مسیر پیوسته ای برای تبدیل فرد مستعد به نخبه وجود داشته باشد. برای نیل به این هدف، تمام برنامه ها و حمایت ها به همین دلیل باز طراحی شده اند، چونکه بنیاد ملی نخبگان اعتقاد دارد نخبگی در بستر زمان ایجاد می شود.
سید افقهی با اشاره به اهمیت سند استراتژیک کشور در امور نخبگان، اشاره کرد: این سند ۵ راهبرد کلان و ۷۰ اقدام ملی دارد و در آن بنیاد ملی نخبگان نقش تنظیم گری بر عهده دارد. در حقیقت، طبق این سند، پرهیز از تصدی ‎گری در امور اجرائی به عنوان یک اصل باید محور کارهای بنیاد ملی نخبگان باشد و در بخش اجرا نیز باید از نهادها و سازمان های مرتبط خصوصاً دانشگاه ها استفاده شود؛ چونکه عمده نخبگان کشور علمی هستند، گرچه نخبگان مهارتی، هنری، صنعتی و ادبی و دیگر ساحت های نخبگانی نیز باید مورد حمایت قرار بگیرند.
وی افزود: در تمام برنامه های بنیاد ملی نخبگان در سطح دانشجویی، استاد نقش محوری دارد؛ برای اینکه بنیاد معتقد می باشد برای ایجاد تحول در فضای نخبگانی باید در راه نخبگی، استاد به عنوان محور حضوری فعال و پررنگ داشته باشد. به همین دلیل تمام بیش از ۲۰ برنامه نخبگانی در عرصه دانشجویی، ذیل طرح مسیر نخبگی بصورت استاد محور تعریف می شوند تا در یک پروسه منسجم و پیوسته، فرد مستعد برتر به سمت نخبگی حرکت نماید.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: استاد راهبر فردی است که از شایستگی های لازم برای تربیت نخبه برخوردارست. این استاد، مسیر رشد را با بنیاد ملی نخبگان به اشتراک می گذارد و بنیاد نیز برمبنای آن تسهیلات و حمایت های لازم را به فرد اعطا می کند. استاد راهبر نیز این برنامه را با همکاری و همراهی دانشجویان خود در مقاطع مختلف پیش می برد تا در یک مسیر بطورکامل مشخص هم استاد بتواند ارتقا پیدا کند و هم مستعد برتر در یک پروسه منسجم به نخبگی برسد؛ البته تحقق این امر نیازمند همراهی و همکاری دیگر نهادهای ذیربط مانند وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و حتی مجلس شورای اسلامی برای تصویب قوانین حمایتی است.
سید افقهی در آخر اشاره کرد: بنیاد ملی نخبگان از بوروکراسی های مرسوم دولتی پرهیز دارد و تلاش می کند با چابک سازی فرایندها، از فرصت پیش آمده در این دولت و اراده دولت جهت استفاده از ظرفیت نخبگان در حل مسائل کشور، به نحو مطلوب استفاده نماید.
در این جلسه که با حضور منصور انبیا رییس دانشگاه علم و صنعت و معاونان بنیاد ملی نخبگان برگزار گردید، تعدادی از اساتید برتر دانشگاه علم و صنعت به بیان انتقادات، پیشنهادات و نقطه نظرات خود پرداختند.

1402/11/20
15:36:44
5.0 / 5
167
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد