مناقصه منظومه سنجشی در دستور کار دولتی ها

مناقصه منظومه سنجشی در دستور کار دولتی ها

گروه هوش مصنوعی: رییس سازمان فضایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری مناقصه منظومه ماهواره سنجشی آگاهی داد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، دکتر حسن سالاریه در مراسم دورهمی فضایی که امروز در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید، اظهار داشت: یکی از فاکتورهای فضایی ۱۴۰۲ انعقاد قرارداد برای خرید تصاویر ماهواره ای به بخش خصوصی است که این قرارداد برای خرید تضمینی ماهواره «کوثر» بوده که ۵۰ درصد از هزینه های خرید، پرداخت شده است.
وی این اقدام را یکی از ضرورت ‎های حوزه صنعت فضایی دانست و اظهار داشت: اگر می خواهیم در این صنعت رشد نماییم و شعارها را عملیاتی نماییم، با بودجه های دولتی به اهداف نمی رسیم و زمانی در این زمینه موفقیت حاصل می شود که همه مردم پای کار بیایند و سرمایه های سرگردان که از چرخه اقتصادی خارج می شود را جذب حوزه های های تک و فضایی نماییم.
سالاریه با تأکید بر ضرورت بازارسازی در صنعت فضایی، بهترین بازارسازی در این زمینه را تضمین خرید دانست و تصریح کرد: تضمین خرید نخستین گام برای بازارسازی است و برای آن نیاز به قدمهای دیگری است که باید شکل بگیرد.
رییس سازمان فضایی ایران بر توسعه بیمه در این زمینه اصرار کرد و افزود: صنعت فضایی یک صنعت پرریسک است و ممکنست ماهواره «کوثر» بخش خصوصی پس از قرار گرفتن در مدار کار نکند، ولی نیاز است تا ریسک فعالیت آنها تضمین شود و دولت با بیمه می تواند این ریسک را پوشش دهد.
وی اشاره کرد: ما در حوزه بیمه دستاوردهای فضایی فعال شدیم و هر فردی که در حوزه کاهش ریسک بصورت معقول نظری داشته باشد، استقبال می نماییم تا بتوانیم راهکاری برای خودگردان شدن این صنعت گام برداریم.
سالاریه، صنعت فضایی را یک صنعت های تک با ریسک و سود زیاد توصیف کرد و تصریح کرد: کشور ما در این صنعت در آغاز راه فضایی شدن است و نمی توان آنرا با سایر کشورها مقایسه کرد، چون سبب ناامیدی می شود، ولی خط شکنانه هستند که می توانند انگیزه را در نسل های جدید ایجاد کنند.
رییس سازمان فضایی با تأکید بر این که شرکت های فعال در این زمینه باید به سمت صادرات و پیدا کردن شرکای بین المللی حرکت کنند، اظهار داشت: ما در ماه های آتی مناقصات بیشتری برگزار می نماییم که یکی از آنها منظومه ماهواره سنجشی است. هر مجموعه ای که تجهیز و یا ماهواره ای را بسازد، اساسا ما در بخش صاایران به تولید نمی رسانیم و اگر تا حالا از این گفته عدول شده، بنا بر مصالحی بوده ولی تکرار نخواهد شد.
وی با تأکید بر این که منظومه ماهواره شهید سلیمانی با حضور ۵۰ درصدی بخش خصوصی اجرائی می شود، اظهار داشت: اجرای مناقصات منظومه ماهواره های سنجشی و فازهای باریک باند در سازمان فضایی در دستور کار قرار دارد.
وی ابرار امیدواری کرد ماهواره «کوثر» که در سال آینده پرتاب می شود با موفقیت همراه باشد؛ پرتاب این ماهواره نقطه عطفی در صنعت فضایی کشور است که یک ماهواره بخش خصوصی در مدار قرار می گیرد و این جزو آرزوهای ما است که بخش خصوصی رقیب ما و صاایران شود و این امر برای ما جذاب خواهد بود.
منبع:

1402/11/16
13:36:45
5.0 / 5
188
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد