شکست نخستین شرکت خصوصی در فرود روی ماه

شکست نخستین شرکت خصوصی در فرود روی ماه

به گزارش گروه هوش مصنوعی، کاوشگر خصوصی پرگرین (Peregrine) به علت نشت غیرقابل کنترل سوخت روی ماه فرود نخواهد آمد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، پرگرین اوایل بامداد روز دوشنبه(۸ ژانویه/۱۸ دی) در نخستین مأموریت موشک ولکان قنطورس(Vulcan Centaur) متعلق به شرکت ائتلاف پرتاب و راه اندازی (ULA) پرتاب شد.
به نقل از اسپیس، پرتاب به خوبی انجام شد، اما پرگرین مدت کوتاهی بعد از استقرار مرحله فوقانی موشک قنطورس گرفتار یک ناهنجاری شد.
این فرودگر رباتیک نمی توانست به درستی جهت گیری خویش را برای شارژ صفحات خورشیدی تنظیم کند. اعضای تیم مأموریت تشخیص دادند که پرگرین درحال نشت پیشران است، مشکلی که کاوشگر را از انجام مأموریت خود باز می دارد.
شرکت استروبوتیک(Astrobotic) روز گذشته(۹ ژانویه/۱۹ دی) در ایکس نوشت: با عنایت به نشت سوخت، متاسفانه هیچ شانسی برای فرود نرم روی ماه وجود ندارد.
آخرین تحلیل های این تیم نشان داده است که حدود ۴۰ ساعت سوخت برای پرگرین باقی مانده است به این مفهوم که فرودگر بیشتر از آن چه قبلا تصور می شد زنده می ماند.
به قول شرکت استروبوتیک، محققان به کار برای یافتن راه هایی برای افزایش عمر عملیاتی پرگرین ادامه می دهند. ما در یک حالت عملیاتی پایدار و درحال آزمایش محموله ها و فضاپیماها و بررسی ها هستیم. ما همچنان به دریافت داده های پرارزش برای اجزا و نرم افزار در ارتباط با مأموریت فرودگر بعدی ما به ماه به نام گریفین، ادامه می دهیم.
گریفین یک فرودگر رباتیک بزرگتر است که مقرر است اواخر سال جاری بر فراز موشک فالکون هوی اسپیس ایکس به سمت ماه پرتاب شود. اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، گریفین ماه نورد وایپر را به منطقه قطب جنوب ماه تحویل خواهد داد.
استروبوتیک قصد داشت نخستین شرکت خصوصی باشد که یک کاوشگر را روی ماه فرود می آورد. این افتخار حالا می تواند به اینتوئتیو مشینز(Intuitive Machines) مستقر در هیوستون برسد که می خواهد فرودگر نوا-سی(Nova-C) خویش را ماه آینده بر فراز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس پرتاب کند.
منبع:

1402/10/22
14:13:43
5.0 / 5
241
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد