گام پژوهشگران کشور برای تولید فرآورده های زیستی با ارزش افزوده بالا

گام پژوهشگران کشور برای تولید فرآورده های زیستی با ارزش افزوده بالا

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران طی یک پروژه در کوشش برای تولید فرآورده های زیستی با ارزش افزوده بالا با کاربری های زیستی، صنعتی و پزشکی هستند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، دکتر مهدی فرزادکیا، استاد گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی ایران در تشریح طرح پژوهشی کاربرد آنزیم های استخراج شده از پسماندهای آلی در علوم محیطی، اظهار داشت: بیش از ۷۰درصد پسماندهای کشور از نوع آلی است و استخراج آنزیم های مختلف می تواند کمک شایانی به صنایع بخش فرآورده های زیستی کشور کند.
فرزادکیا با اشاره به اینکه در این مطالعه، دکتر حسن پاسالاری، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات تکنولوژی بهداشت محیط و دکتر مجید کرمانی، عضو گروه مهندسی بهداشت محیط همکاران اصلی طرح بودند، اشاره کرد: باتوجه به تولید بالای پسماندهای آلی در کشور که به شکل صحیحی مدیریت نمی شود و می تواند مشکلات و آلودگی های زیست محیطی همچون انتشار گازهای گلخانه ای را به همراه داشته باشند، یکی از دغدغه های اساسی دراین زمینه مدیریت صحیح و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا از این پسماندها است. استخراج آنزیم های مورد نیاز برای کارهای صنعتی و زیستی به روشی آسان و مقرون به صرفه می تواند به اقتصاد کشور کمک کرده و منجر به حفظ و بازیابی منابع زیستی شود. بنابراین، ما در مطالعه خود به اصول علمی فناوری استخراج آنزیم های خارج سلولی از پسماندهای آلی به روش تخمیر پرداختیم.
وی افزود: در این مطالعه اهتمام بر آن بود که یک روش مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست برای استخراج آنزیم های مختلف معرفی شود. عوامل مؤثر بر تخمیر پسماندهای آلی همچون نوع پسماند آلی، شرایط عملیاتی پروسه تخمیر، نوع آنزیم های هیدرولیتیک و کارایی راکتور زیستی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. یافته های حاصل از مطالعه نشان داد که آنزیم های تولیدی از پوست میوه ها و سبزیجات، ملاس یا شکر قهوه ای (منبع کربن) و آب طی پروسه تخمیر حاوی آنزیم های هیدرولیتیک مختلف برای تسهیل تخریب پسماندهای آلی هستند. بنابراین، آنزیم را می­ توان به عنوان یک مسیر امیدوارکننده و کارآمد برای تبدیل پسماندهای آلی به محصولات با ارزش افزوده بمنظور تسریع فعالیت ­های زیست محیطی وابسته به میکروارگانیسم ­ها همچون کمپوست، تصفیه فاضلاب و شیرابه در نظر گرفت.
فرزادکیا تصریح کرد: در این مطالعه به اصول علمی استخراج آنزیم از پسماندهای آلی مبتنی بر تجربیات موفق جهانی دراین زمینه پرداخته شد. علاوه بر این، دراین زمینه یک مطالعه آزمایشگاهی با هدف استخراج آنزیم از پسماندهای آلی کشور و نقش آن در تصفیه شیرابه و تولید گاز متان طراحی و در حال اجراست.
به نقل از دانشگاه علوم پزشکی ایران، وی با اشاره به اینکه هدف از این مطالعه تولید محصول با ارزش افزوده بالا است، اشاره کرد: در این مطالعه، هدف نهایی استخراج اختصاصی آنزیم های مختلف است و از مسؤولین انتظار می رود که باتوجه به تحریم های بین المللی و هزینه بالای انتقال مواد اولیه مورد نیاز صنعت و پزشکی به کشور از ایده های فناورانه و کم هزینه حمایت کرده و مسیر را برای تجاری سازی محصولات طرح های فناورانه هموار کنند.1402/10/13
08:23:05
5.0 / 5
232
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد