ساخت سوخت جت از فضولات انسان!

ساخت سوخت جت از فضولات انسان!

به گزارش گروه هوش مصنوعی، یک شرکت انگلیسی موفق به توسعه سوخت جت از مدفوع انسان شده است، چیزی که به وفور در دسترس می باشد و یک بازی برد-برد برای همه است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، یک شرکت انگلیسی به نام «فایرفلای گرین فیولز»(Firefly Green Fuels) شکل جدیدی از سوخت جت را توسعه داده است که کاملا غیر فسیلی است و از فضولات انسانی ساخته شده است.
این شرکت با کارشناسان دانشگاه «کرانفیلد»(Cranfield) همکاری کرد تا تأیید کند که سوختی که تولید کرده ۹۰ درصد کمتر از سوختی که امروزه در هوانوردی استفاده می شود، ردپای تولید کربن دارد.
آزمایش های تنظیم کننده های مستقل هم تأیید کرد که آن چه این شرکت توسعه داده تقریبا مشابه با سوخت استاندارد جت است.
این شرکت در سال ۲۰۲۱ یک کمک مالی دو میلیون پوندی از وزارت حمل و نقل بریتانیا دریافت کرد تا به توسعه سوخت پایدار هوانوردی خود ادامه دهد. باآنکه سوخت ابداعی آن هنوز به صورت تجاری در دسترس نیست، اما این شرکت می گوید که در راه رساندن سوخت خود به بازار جهانی است و نخستین کارخانه تجاری خویش را ظرف ۵ سال آینده راه اندازی خواهد نمود.
این شرکت از قبل با شرکت هواپیمایی «ویز ایر»(Wizz Air) قرارداد همکاری بسته است تا سوخت جت های آنرا از سال ۲۰۲۸ تأمین کند.
این شرکت هم اکنون منابع خود برای تولید این سوخت را از شرکتهای فاضلاب در بریتانیا تأمین می کند و فاضلاب تصفیه شده را از راه فرآیندی به نام مایع سازی گرمابی که زباله های مایع را به لجن یا نفت خام تبدیل می کند، می گیرد. محصولات فرعی جامد هم می توانند به کودهای گیاهی تبدیل شوند.
این شرکت ادعا می کند که مقیاس «شدت کربن» کل این فرایند که میزان کربن مورد نیاز برای تولید انرژی را اندازه می گیرد، ۷.۹۷ گرم دی اکسید کربن به ازای هر مگاژول است. این در شرایطی است که شدت کربن ثبت شده برای تولید سوخت جت از ۸۵ تا ۹۵ گرم دی اکسید کربن در هر مگاژول متغیر است.
همانطور که این شرکت اشاره می کند، میلیونها سال طول می کشد تا مواد آلی به سوخت های فسیلی تبدیل شوند. این در شرایطی است که ابتکار شرکت فایرفلای، تولید سوخت را در عرض چند روز امکان پذیر می کند و مهم تر از آن، زباله های انسانی یک منبع گسترده در دسترس هستند.
هنوز معلوم نیست که آیا این سوخت جت پایدار از آن چه هم اکنون موجود است، گران تر خواهد بود یا نه. با این وجود جیمز هیگیت مدیرعامل این شرکت در اطلاعیه ای اشاره نموده است که استفاده از فضولات انسانی یک منبع ارزان و فراوان است که هیچگاه تمام نمی شود.
دستیابی به تولید کربن خنثی در صنعت هوایی، یک هدف طولانی مدت برای تنظیم کننده ها و رهبران در اروپا و ایالات متحده است. در حالیکه خودرو های الکتریکی در صنعت خودرو پیشرفت کرده اند، امکان دارد مدتی زمان ببرد تا جت های تجاری با باتری را ببینیم. ازاین رو در این میان، چاره هایی برای ایجاد سوخت جت سازگارتر با محیط زیست مورد استقبال قرار می گیرد.
منبع:

1402/10/10
14:15:48
5.0 / 5
380
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد