با حمایت بنیاد ملی علم ایران بررسی شد؛

برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه در کلانشهرها

برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه در کلانشهرها

گروه هوش مصنوعی: برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان شهر تهران عنوان طرح پژوهشی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که با حمایت بنیاد علم ایران به انتها رسانده است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، آلودگی هوا معضلی است که پژوهشگران بدنبال بررسی و پیداکردن راهکاری برای کاهش آن هستند و بنیاد ملی علم ایران هم به سبب اهمیت زیاد این موضوع، از طرح های پژوهشی دراین زمینه حمایت می کند.
محمدصادق حسنوند، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران که با حمایت بنیاد ملی علم ایران به «برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان شهر تهران» پرداخته درباره ی این طرح اظهار داشت: آلودگی هوا یکی از فاکتورهای مهم تأثیرگذار بر سلامت انسان است و مهم ترین عامل خطر محیطی برای سلامت شمرده می شود. آلودگی هوا، تنها یک عامل خطر برای سلامت نیست؛ بلکه یک مانع بزرگ در راه پیشرفت هم هست.
وی افزود: آلودگی هوا سهم قابل توجهی در افزایش بیماریهای غیرواگیر دارد و بعد از استعمال دخانیات دومین عامل اصلی مرگ های ناشی از این بیماریها شمرده می شود و با افزایش خطر مبتلاشدن به بیماریهای حاد و مزمن و مرگ ارتباط دارد.
این پژوهشگر در ادامه بیان کرد: در کشورهای درحال توسعه سوخت و خودرو های بی کیفیت تری در ناوگان شهری وجود دارد به همین علت بررسی غلظت این بخش از ذرات از اهمیت غیرقابل انکاری برخوردارست.
حسنوند افزود: برآورد اثرات بهداشتی و اقتصادی آلاینده کربن سیاه هوای آزاد در کلان شهر تهران، بررسی تغییرات زمانی ساعتی، روزانه، ماهانه و فصلی غلظت آلاینده کربن سیاه هوای آزاد این شهر و بررسی سهم غلظت آلاینده کربن سیاه از غلظت PM۲.۵ هوای آزاد شهر تهران از اهداف انجام این طرح بوده است. همین طور در این تحقیق مرگ های منتسب به آلاینده کربن سیاه و اثرات اقتصادی آلاینده کربن سیاه تهران مورد بررسی قرار گرفت.
وی اشاره کرد: بدون شک، کمی سازی اثرات بهداشتی - اقتصادی مربوط به آلودگی هوا یک راهنمای مهم برای تصمیم گیران و متولیان عرصه سلامت است تا با بهره گیری از آن بتوانند بار بیماریهای ناشی از آلودگی هوا را برآورد کنند. همچنین، تصمیم گیران و سیاست گذاران می توانند با نتایج این طرح، راهکارهای علمی تر و به روزتری ارائه نمایند و اقدامات مفیدتر و سریع تری هم برای بهبود این وضعیت گرفته شود.
حسنوند در آخر اشاره کرد: عدم دسترسی به داده ها، یکی از بزرگ ترین مشکلات انجام این طرح بود چونکه فقط در سه ایستگاه در شهر تهران، هوا پالایش می شد و دسترسی به داده های این سه ایستگاه عملاً ناممکن بود؛ اما عاقبت با کوشش های زیاد، توانستیم، این طرح را به نتیجه برسانیم.


منبع:

1402/10/08
18:57:39
5.0 / 5
247
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد