استخراج نتایج جالب از محیط تومور سرطانی با یک تکنولوژی جدید

استخراج نتایج جالب از محیط تومور سرطانی با یک تکنولوژی جدید

گروه هوش مصنوعی: یک محقق در مطالعات خود نشان داد که طیف سنجی رامان ارتقا یافته سطحی (SERS) ابزار مناسبی برای کشف متابولیت های ترشح شده توسط سلول های سرطانی در تحقیقات حوزه سرطان است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، پابلو اس. والرا با این فناوری موفق به استخراج اطلاعاتی از محیط تومور شد که قبل از این برای دانشمندان در دسترس نبود. این پروژه که توسط ایکرباسک، لوئیس لیز-مارزان (از CIC biomaGUNE) و ارکایت کاراسدو (از CIC bioGUNE) رهبری شده است، اطلاعات ارزشمندی در اختیار پژوهشگران قرار می دهد تا از آن برای انجام آزمایش های هدفمندتر برای آشکار کردن عملکرد چنین متابولیت هایی که در ریزمحیط یا محیط تومور ترشح می شوند، استفاده کرد، که در نهایت می تواند به راهبردی های درمانی جدید منجر شود.
نتایج این کار در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.
ریزمحیط تومور یک اکوسیستم پیچیده است که از تعامل بین تومور و سلول های سالم تشکیل شده است. این محیط یک شبکه پویا است که توسعه و پیشرفت سرطان ها را مدیریت می کند. بااینکه در تحقیقات دانشگاهی، بیشتر توجه بر ارتباطات بین سلولی و پیامرسان های پروتئینی متمرکز شده است، اما اخیراً توجه به متابولیت های ترشح شده از تومورها در فضای خارج سلولی معطوف شده است.
روش های سنتی برای ردیابی این متابولیت ها در بافت های پیچیده سلولی محدود هستند، اما طیف سنجی رامان تقویت شده سطحی (SERS) به سبب سادگی عملکرد یک جایگزین امیدوارکننده برای این کار است.
والرا می گوید: «در این مطالعه، یک راهبرد مبتنی بر SERS به کار گرفته شد تا متابولیت های ترشح شده توسط سلول های تومور بررسی شود. SERS یک روش طیف سنجی است که از نانوذرات طلا برای شناسایی مولکول ها در یک سیال زیستی استفاده می نماید. این روش نسبتاً سریع است که در آن نیازی به آماده سازی نمونه ها نیست.»
با استفاده از SERS، پژوهشگران نشان دادند که این سلول ها متابولیت های پورین ترشح می کنند که می تواند توسط سلول های سالم متابولیزه شود و موجب تغییرات مولکولی شود. این متابولیت ها به برنامه ریزی مجدد محیط تومور منجر می شود که قبلاً هیچ گاه دیده نشده است.
والرا می افزاید: «ما توانستیم این متابولیت را نه فقط در سلول های تومور بلکه در بقیه سلول های سالمی که با سلول های تومور در تماس هستند شناسایی نماییم. متابولیت، همین طور موجب تغییر در رفتار سلول های سالم می شود، بطوریکه تا حدودی به رشد تومور کمک می نماید.»
شایان ذکر است که کشف پیچیدگی چنین تعاملاتی در بیماران سرطانی می تواند به نوبه خود راه را برای رویکرد های درمانی جدید هموار کند.
کاربرد موفقیت آمیز SERS در این مطالعه نشان میدهد که این فناوری می تواند توانایی ثبت سریع فعل و انفعالات متابولیک در محیط های پیچیده را افزایش دهد. در حقیقت، دریافت ساده و سریع سیگنال ها در SERS، همراه با حساسیت بالای آن، شرایط لازم را برای تبدیل شدن این روش به یک ابزار خط مقدم فراهم می آورد. لازم به ذکر است که یک هم افزایی موثر بین SERS و سایر روش های تحلیلی وجود دارد.


منبع:

1402/10/04
08:21:16
5.0 / 5
265
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد