جهان امروز و هوش مصنوعی،

ساخت نخستین مزرعه رباتیک ۲۰ طبقه ای جهان

ساخت نخستین مزرعه رباتیک ۲۰ طبقه ای جهان

گروه هوش مصنوعی: گروه هوش مصنوعی: خراسان رضوی چین با راه اندازی نخستین مزرعه خودگردان سبزیجات در شهر چنگدو، مرکز استان سیچوان در جنوب غربی چین، پیشرفت جدیدی در کشاورزی عمودی به ثبت رساند.


به نقل از چاینا، اعتقاد بر این است که کشاورزی عمودی، آینده کشاورزی است برای اینکه به مردم اجازه می دهد محصولات را در سینی های عمودی بکارند و فضای گرانبها را برای سایر کارهای انسانی ذخیره کنند.
بگفته گان بینگ چنگ، معاون موسسه تحقیقاتی که مزرعه را ساخته، مزرعه عمودی جدید چین دارای ۲۰ طبقه است که بیشترین میزان طبقات این نوع مزارع را در جهان تا به امروز دارد و از فناوری مستقل «پیشرو صنعت» استفاده می نماید.
مانند سایر مزارع معمولی عمودی، این مزرعه نیز در محیط داخل با قفسه های عمودی بزرگ و صدها آرایه ای ای دی تولید شده است. بنظر می رسد که این گیاهان در یک ساختمان آپارتمانی ۲۰ طبقه با اتاق هایی متناسب با نیازشان زندگی می کنند.
بهبود راندمان
در صورتیکه مزارع عمودی استفاده از زمین را کاهش دادند اما چالش های خاص خود یعنی کارایی را دارند. بر خلاف مزارع افقی معمولی که عملا همه گیاهان مقادیر مساوی نور خورشید و آب دریافت می کنند، مزارع عمودی، با فضای فشرده خود، به سبب ماهیت عمودی خود کمی مشکل سازتر شدند.
با اینحال برمبنای اظهارات گروه رسانه ای چین (CMG)، گروه موسسه کشاورزی شهری (IUA) وآکادمی علوم کشاورزی چین (CAAS) این مشکل را حل کردند. مزرعه مستقر در چنگدو از ربات ها استفاده می نماید و به کمک سیستم کنترل مبتنی بر هوش مصنوعی که می تواند میزان نور و کودهای تغذیه شده به گیاهان را تنظیم کند، می تواند تنها در ۳۵ روز محصول کاهو را رشد و برداشت کند.
ترکیب نورهای مختلف برای گیاهان مختلف
وانگ سن، محقق موسسه کشاورزی شهری اظهار داشت: «ما می توانیم مقادیر مختلفی از نورهای قرمز، آبی، زرد، نزدیک به فرابنفش و نزدیک به فروسرخ را در مراحل مختلف چرخه حیات گیاه ترکیب نماییم. ما یک پایگاه داده از ۱۳۰۰ ترکیب برای ۷۲ نوع محصول ساخته ایم».
بگفته وانگ، نتایج تحقیقات اولیه گروه هیچ تفاوت قابل توجهی بین گیاهان کشت شده در لابراتوار و گیاهان مزارع سنتی پیدا نکرد.
مزارع سرپوشیده بدون توجه به محیط اطراف می توانند سبزیجات را سریعتر تولید کنند و آنها را برای مناطق شهری، زمینهای بایر و بیابان مناسب کنند.
لی زون گنگ، دستیار محقق در موسسه کشاورزی شهری می گوید: «ما می توانیم سالانه بیش از ۱۰ محصول سبزیجات برداشت نماییم و این مورد، بسیار کارآمدتر است».
بگفته پژوهشگران، این مزرعه می تواند به عنوان تسریع کننده تولید مثل عمل کند و زمان تولید مثل گیاهان گندم، پنبه و سویا را حداقل تا ۵۰ درصد کم کند.
آنان افزودند که با این تکنولوژی جدید، دیگر نیازی به سفر به مناطق گرمسیری مانند هاینان چین در زمستان نیست و سبب صرفه جویی در منابع بیشتر در پروسه پرورش گیاهان می شود.
موسسه کشاورزی شهری در وب سایت رسمی خود اعلام نمود که درحال مذاکره با شرکت هایی برای تجاری سازی مزرعه عمودی خود است.
منبع:

1402/09/14
09:09:44
5.0 / 5
291
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد