پای مصنوعی فضانورد معلول ممکن است ایستگاه فضایی را سمی کند

پای مصنوعی فضانورد معلول ممکن است ایستگاه فضایی را سمی کند

گروه هوش مصنوعی: کارشناسان نگران هستند که پای مصنوعی «جان مک فال» گازهای سمی را در ایستگاه فضایی بین المللی منتشر کند و جان خدمه را به خطر بیندازد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، «جان مک فال»(John McFall) سال قبل پس از آن که به عنوان نخستین فضانورد معلول جهان عرضه شد، تیتر اخبار را به خود اختصاص داد.
بیشتر بخوانید:
نخستین فضانورد معلول جهان شرایط بی وزنی را تجربه کرد
این بازیکن سابق پارالمپیک ۴۲ ساله بدنبال تصادف با موتورسیکلت در تایلند در سال ۲۰۰۰، پای راست خودرا از دست داد. در هر حال، مک فال مطمئنا اجازه نداده است که معلولیت او را متوقف نماید. او بتازگی برای ماموریت سرنشین دار «آژانس فضایی اروپا»(ESA) برگزیده شد. به عنوان قسمتی از این برنامه، مک فال زمانی را در «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) سپری خواهدنمود.


با این وجود، بازدید مک فال از ایستگاه فضایی بین المللی با مانعی روبرو شده است و کارشناسان این نگرانی را مطرح کرده اند که پای مصنوعی او می تواند خدمه ایستگاه را مسموم کند. مک فال حالا درحال سپری کردن آزمایش هایی است که توسط آژانس فضایی اروپا روی پای او انجام می شوند تا اطمینان حاصل شود که گازهای سمی خطرناک را منتشر نمی کند.
مک فال اظهار داشت: این ها نکاتی هستند که لزوما به آنها فکر نمی کنید. سوکتی که از فیبر کربن تولید شده، مانند یک فوم متراکم درون پروتز قرار گرفته است. سوکت فیبر کربن با رزین آغشته شده و فوم با پلیمر تولید شده است. این مواد تا یک درجه به انتشار گاز ادامه می دهند و در محیطی مانند ایستگاه فضایی بین المللی که در آن هوا بطور مداوم تصفیه می شود، هر مقدار قابل توجه از گازهایی که از یک ماده منتشر می شوند، در یک دوره زمانی افزایش می یابند برای اینکه آنها فیلتر نشده اند.
بررسی های امکان سنجی به آژانس فضایی اروپا کمک می کنند تا تأثیری را که قطع عضو و استفاده از پروتز بر الزامات زندگی و کار در فضا می گذارد، مورد ارزیابی قرار دهد و راهکارهای امکان پذیر را برای هر مشکلی آزمایش کند.
مک فال در نوامبر ۲۰۲۲ برای پیوستن به آژانس فضایی اروپا برگزیده شد و هم اکنون مشغول گذراندن دوره آموزش فضانوردان و یک پروژه امکان سنجی است. وی در ۱۹ سالگی پای راست خودرا در تصادف با موتورسیکلت از دست داد اما به یک ورزشکار حرفه ای دوومیدانی تبدیل شد و مدال برنز بازی های پارالمپیک پکن را در سال ۲۰۰۸ به دست آورد.
مک فال به همراه دو بریتانیایی دیگر برای برنامه آموزش فضانوردان برگزیده شد که «مگان کریستین»(Meganne Christian) ۳۵ ساله، یک دانشمند مواد اهل کنت و «رزماری کوگان»(Rosemary Coogan) ۳۲ ساله، اخترفیزیکدان اهل ایرلند شمالی هستند.
مک فال در آن زمان اظهار داشت: وقتی آگهی پذیرش یک فضانورد با ناتوانی جسمی انتشار یافت، مشخصات را خواندم و با خود فکر کردم این فرصت بسیار جالبی است. من باور داشتم که گزینه بسیار خوبی برای کمک کردن به آژانس فضایی اروپا در پاسخ دادن به پرسش مطرح شده هستم. پرسش این بود که آیا می توان یک شخص مبتلا به ناتوانی جسمی را به فضا وارد کرد.
تصمیم گیری در مورد اینکه آیا مک فال در یک ماموریت به فضا پرواز خواهدنمود یا خیر، احتمالاً بعد از به انتها رسیدن آزمایش ها در سال ۲۰۲۵ صورت خواهد گرفت.
منبع:

1402/09/08
09:23:19
5.0 / 5
284
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد