اخطار دانشمندان در مورد ظهور احتمالی یک ویروس کشنده

اخطار دانشمندان در مورد ظهور احتمالی یک ویروس کشنده

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان اخطار داده اند که بروز تغییرات آب وهوایی می تواند یک ویروس کشنده را از خاک منجمد آزاد کند و نتایج فاجعه باری داشته باشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، جهان هنوز درحال بهبود یافتن از بیماری همه گیر مرگبار کووید-۱۹ است که حدودا هفت میلیون نفر را به کام مرگ کشاند اما دانشمندان به تازگی هشداری هولناک داده اند در خصوص این که یک ویروس کشنده تر «فاکتور ایکس»(Factor X) امکان دارد در «خاک منجمد»(Permafrost) زمین در کمین باشد تا منتشر شود. اصطلاح خاک منجمد، زمینی را توصیف می کند که برای دو یا چند سال متوالی یخ زده است.


بدتر از آن اینست که دانشمندان می گویند تغییرات آب وهوایی این احتمال را افزایش داده اند که با ادامه گرم شدن سیاره، مجموعه ای از بیماری های کشنده که صدها هزار سال نهفته بوده اند، رها شوند.
دلیل وقوع احتمال مطرح شده اینست که خاک منجمد یا همیشه منجمد، با تعداد زیادی از گونه های میکروبی خفته ترکیب شده که دانشمندان در رابطه با خیلی از آنها اطلاعات کمی دارند یا هیچ چیز نمی دانند. کارشناسان اخطار داده اند که این رخداد می تواند سبب انتشار بیماری های منقرض شده مانند آبله یا پاتوژن هایی شود که زمانی اجداد ما از بین می بردند.
«بیرجیتا ایونگارد»(Birgitta Evengård) استاد بیماری های عفونی «دانشگاه اومئو»(Umeå University) در سوئد اظهار داشت: یک فاکتور ایکس وجود دارد که ما واقعا اطلاعات زیادی در رابطه با آن نداریم. در اعماق خاک منجمد زمین احیانا میکروب ها بخصوص ویروس ها و باکتری هایی وجود دارند که مدت ها قبل از انسان روی زمین بوده اند.
«ژان میشل کلاوری»(Jean-Michel Claverie) ویروس شناس «دانشگاه اکس مارسی»(Aix-Marseille University) در فرانسه اظهار داشت: امکان دارد ویروس های باستانی که نئاندرتال ها یا ماموت ها را آلوده کرده و سبب انقراض آنها شده اند هم در این خاک منجمد قرار داشته باشند.
وقتی از کلاوری پرسیده شد چه چیز دیگری امکان دارد در خاک منجمد پنهان شده باشد، اظهار داشت: ویروس های عامل بیماری های منقرض شده مانند آبله، سیاه زخم و همینطور بیماری هایی مانند تولارمی که در قطب شمال وجود دارد یا بیماری انسفالیت.
دانشمندان شش پاتوژن یخ زده را برجسته کرده اند که معتقدند بزرگترین تهدید برای بشریت است. سال گذشته، گروهی از کارشناسان اعلام نمودند ویروس ۴۸۵۰۰ ساله ای را احیا کرده اند که در خاک منجمد سیبری یافت شده بود.
عکسی از ویروس ۴۸۵۰۰ ساله که سال ۲۰۲۲ در خاک منجمد سیبری کشف شد

1402/08/23
12:43:41
5.0 / 5
295
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد