آشکارسازی که می تواند درمان سرطان را متحول کند

آشکارسازی که می تواند درمان سرطان را متحول کند

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان می گویند آشکارسازهای قابل انعطاف جدید پرتوی ایکس می توانند درمان سرطان را متحول کنند، چون که امکان تصویربرداری دقیق تر و ایمن تر از تومورها، استخوان ها و اندام ها را فراهم می آورد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه ساری(Surrey) نوع جدیدی از آشکارساز پرتو ایکس منعطف را ابداع نموده اند که می تواند فرصت های جدیدی را برای درمان سرطان و کاربردهای دیگری نظیر بهبود امنیت فرودگاه ایجاد نماید.
این آشکارساز جدید از ماده جدیدی ساخته شده است که شرایطی را شبیه به قرار گرفتن بافت بدن انسان زیر پرتوی ایکس بوجود می آورد و امکان تصویربرداری دقیق تر و ایمن تر از تومورها، استخوان ها و اندام ها را فراهم می آورد.
این ماده همینطور ارزان و حساس است و بر خلاف آشکارسازهای معمولی پرتوی ایکس که حجیم، سخت و گران هستند، میتوان آنرا در هر جسمی که احتیاج به اسکن دارد، تعبیه کرد.
به قول پژوهشگر ارشد این مطالعه، دکتر پرابودی نانایاکارا، موادی که آنها توسعه داده اند نه تنها انعطاف پذیر و کم هزینه است، بلکه به صورت قابل توجهی حساس است. هیجان انگیزتر اینست که این ماده معادل بافت انسان است و امکان انجام دزیمتری(dosimetry) زنده را فراهم می آورد، شاهکاری که هم اکنون با فناوری های موجود غیر ممکن است.
دزیمتری یا چنده سنجی محاسبه دُزِ جذبی در مواد و بافت تعریف می شود که ناشی از پرتوگیری از پرتوهای یونیزان و غیریونیزان است. میزان جذب انرژی در واحد بافت ماده تحت عنوان دز تعریف می شود.
دزیمتری زنده دوزهای پرتوهای تحویلی به بیماران را در طول رادیوتراپی اندازه گیری می کند که می تواند به پیشگیری از قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض تابش اشعه و به حداقل رساندن عوارض جانبی آن کمک نماید.
این ماده جدید بر پایه نیمه رساناهای آلی، ترکیبات هیدروژن و کربن است که می توانند الکتریسیته را هدایت کنند. نیمه رساناهای آلی انعطاف پذیرتر و ارزان تر از نیمه رساناهای سنتی مانند سیلیکون یا ژرمانیوم هستند، اما حساسیت و وضوح کمتری در مقابل پرتوی ایکس دارند.
پژوهشگران مؤسسه فناوری پیشرفته دانشگاه ساری برای غلبه بر این محدودیت، مقادیر کمی از عناصر با اعداد اتمی بالا مانند ید یا بُرُم را به جوهر نیمه رسانای آلی اضافه کردند. این امر جذب پرتوی ایکس و کنتراست مواد را زیاد می کند و آنرا برای تصویربرداری با پرتوی ایکس باکیفیت بالا مناسب می کند.
پژوهشگران آشکارساز جدید خویش را بر روی چیزهای مختلف مانند دست انسان، سکه و فسیل آزمایش کردند و دریافتند که تصاویر واضح و دقیقی تولید می کند.
پروفسور راوی سیلوا، مدیر موسسه فناوری پیشرفته ساری می گوید: این تکنولوژی جدید می تواند در تنظیمات مختلفی مانند رادیوتراپی، اسکن آثار تاریخی و اسکنرهای امنیتی استفاده گردد. دانشگاه ساری همراه با شرکت SilverRay همچنان به پیشروی خود در آشکارسازهای پرتو ایکس منعطف ادامه می دهد. ما از این که می بینیم این فناوری نویدی واقعی برای طیف وسیعی از کاربردها را نشان می دهد، خرسندیم.
به قول یکی از نویسندگان این مطالعه، پروفسور مارتین هینی از کالج امپریال لندن، این تیم برای مدتی طولانی بر روی توسعه آنالوگ های سنگین نیمه رساناهای آلی معمولی کار می کرد و هنگامی که دکتر ایمالکا جایواردنا پیشنهاد استفاده از آنها در آشکارسازهای پرتو ایکس را داد، آنها را مجذوب خود کرد. نتایج به صورت ویژه هیجان انگیز بودند، بخصوص با عنایت به این که مطالبی که آنها بررسی کردند، در نوع خود نخستین بود و هنوز جای قابل توجهی برای بهبود وجود دارد.
پژوهشگران امیدوارند آشکارساز پرتوی ایکس منعطف جدید آنها راه را برای تصویربرداری پرتوی ایکس در دسترس تر و مقرون به صرفه تر در زمینه ها و کاربردهای مختلف هموار کند.
نتایج این پژوهش در مجله Advanced Science انتشار یافته است.1402/08/17
08:09:31
5.0 / 5
286
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد