رونمایی از نخستین هواپیمایی که به ایستگاه فضایی بین المللی می رود

رونمایی از نخستین هواپیمایی که به ایستگاه فضایی بین المللی می رود

گروه هوش مصنوعی: نخستین هواپیمای فضایی(Spaceplane) شرکت سیرا اسپیس که قادر به بازدید از ایستگاه فضایی بین المللی است، رونمایی گردید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، شرکت «سیرا اسپیس» از نخستین «هواپیمای فضایی» دریم چیسر(Dream Chaser) خود به نام تناسیتی(Tenacity) رونمایی کرده است که بعد از ارسال به مرکز آزمایشی نیل. ای آرمسترانگ(Neil A. Armstrong) ناسا برای انجام آزمایش های زیست محیطی برای حمل بار به ایستگاه فضایی بین المللی و از آن به زمین استفاده خواهد شد.
دریم چیسر که از سال ۲۰۰۴ درحال توسعه است، مسیری پیچیده را از طرح مفهومی تا پرواز طی کرده است. در اصل، طراحی آن که شبیه به شاتل فضایی است نه فقط برای حمل بار، بلکه برای حمل مسافران به ایستگاه فضایی بین المللی و سپس بازگرداندن آنها به زمین طی فرودی مشابه یک هواپیمای معمولی در نظر گرفته شده بود.
با این وجود، در رقابت با شرکت های اسپیس ایکس، بوئینگ و نورثروب گرومن در ارسال افراد و محموله شکست خورد و در صورتیکه فناوری هواپیمای فضایی را بهبود بخشیده بود، ماموریت های باری بعدی به آن محول شد.
حالا نخستین سفینه فضایی تناسیتی در تاسیسات سیرا اسپیس در لوئیزویل، کلرادو قرار دارد و تا چند هفته دیگر به لابراتوار ناسا ارسال خواهد شد. وقتی وارد عمل شود، تنها فضاپیمای با قابلیت پرواز روی باند خواهد بود.
بااینکه هم اکنون بودجه آن برمبنای قرارداد ناسا تامین می شود، اما دریم چیسر همین طور برای سایر مشتریان داخلی و بین المللی برای سفر به مدار پایین زمین در دسترس خواهد بود.
دریم چیسر دارای بال است و با سوخت پروپان/اکسید نیتروژن کار می کند. این هواپیما مجهز به عایق های مبتنی بر سیلیس برای محافظت در مقابل دمای بالا برای ورود مجدد به جو زمین است. این هواپیما می تواند شتاب ورود مجدد را تا ۱.۵ جی را حفظ کند که از محموله های شکننده مانند کریستال ها و تعدادی از داروها محافظت می کند. بگفته این شرکت، عمر مفید آن حداقل ۱۵ ماموریت است.
دریم چیسر مقرر است در ماه آوریل سال ۲۰۲۴ بر فراز موشک «United Launch Alliance Vulcan Centaur» از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شود.
تام وایس(Tom Vice)، مدیرعامل سیرا اسپیس می گوید: امروز ما به نقطه عطفی در راه شرکت مان و آینده صنعت خود رسیده ایم. آینده ای که سال ها درحال ساخت بوده و با رویاهای جسورانه و کوشش های سرسختانه شکل گرفته است. من به یاد اظهار نظر استیو جابز می افتم که می اظهار داشت: هر چند وقت یک دفعه، یک محصول انقلابی می آید که همه چیز را تغییر می دهد. من فکر می کنم دریم چیسر همان محصول است. این پیشرفت، پارادایم ها را تغییر می دهد و سفرهای فضایی را بازتعریف می کند. دریم چیسر تنها یک محصول نیست. این گواهی است بر روح انسانی، عزم و تعقیب بی وقفه آن چه فراتر از آن نهفته است.
منبع:

1402/08/16
09:08:56
5.0 / 5
269
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد