عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک باغ کهکشانی

عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک باغ کهکشانی

به گزارش گروه هوش مصنوعی، «تلسکوپ فضایی جیمز وب» از یک کهکشان مارپیچی میله ای عکس گرفته است که به یک باغ کهکشانی شباهت دارد و ستاره های درحال شکل گیری را نشان داده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مارپیچ خیره کننده ای که عکس آن با «تلسکوپ فضایی جیمز وب» ثبت شده، دروازه ای به پرتگاه نیست، بلکه کهکشان «مسیه ۸۳»(Messier ۸۳) یا «ام۸۳»(M۸۳) است. تلسکوپ فضایی جیمز وب این عکس را با یکی از دستگاههای فروسرخ قوی خود به نام «دستگاه فروسرخ میانی»(MIRI) گرفته است.
ام۸۳ که با نام «ان جی سی ۵۲۳۶»(NGC ۵۲۳۶) هم شناخته می شود، یک کهکشان مارپیچی میله ای است که در فاصله ۱۵ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. این کهکشان برای ستاره شناسانی که تلاش می کنند در رابطه با شکل گیری ستاره ها بیشتر بیاموزند، جالب است. دستگاه فروسرخ میانی، دستگاه انتخابی کنونی برای این تلاش است چونکه همان گونه که از نامش پیداست، کیهان را در بین طول موج های فروسرخ بین ۵۰۰۰ تا ۲۸ هزار نانومتر رصد می کند. در مقایسه، نور مرئی یا نوری که چشم انسان می تواند آنرا ببیند، دارای طول موج بین ۳۸۰ تا ۷۵۰ نانومتر است.
قسمت های آبی روشن در وسط عکس، مناطق شکل گیری ستاره های متراکم را در مرکز کهکشانی ام۸۳ نشان می دهند. ساختارهای پیچک مانند زرد روشن که به طرف بیرون گسترش می یابند، نشان دهنده مهدهای ستاره ای یا مناطقی هستند که گروههای بزرگی از ستاره های جدید به صورت فعال در آنجا شکل می گیرند. رنگ های نارنجی مایل به قرمز، مناطق غنی از هیدروکربن های آروماتیک چندحلقه ای را مشخص می کنند که ترکیبات مبتنی بر کربن هستند و میتوان آنها را با دستگاه فروسرخ میانی تشخیص داد.
ستاره شناسان، دستگاه فروسرخ میانی را بعنوان بخشی از برنامه «FEAST» جهت بررسی ام۸۳ به کار گرفتند. هدف مشاهدات FEAST درک چگونگی ارتباط تشکیل ستاره با بازخورد ستاره ای در کهکشان هاست. بازخورد ستاره ای به فرآیندی اطلاق می شود که در آن ستارگان ماده و انرژی را هنگام شکل گیری منتشر می کنند.
ستاره شناسان با کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رابطه می توانند مدلهای خویش را برای رمزگشایی بهتر نحوه تولد و رشد ستاره ها تقویت نمایند. برنامه FEAST به صورت کلی شامل رصد شش کهکشان خواهد بود و ستاره شناسان پیش تر در این برنامه، از تلسکوپ فضایی جیمز وب برای رصد «ام۵۱»(M۵۱) استفاده کردند.1402/08/10
14:42:02
5.0 / 5
254
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد