خطر اوج گرفتن انتشار گاز کربن در سال ۲۰۲۳

خطر اوج گرفتن انتشار گاز کربن در سال ۲۰۲۳

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان هشدار می دهند که انتشار جهانی کربن در سال ۲۰۲۳ به بالاترین حد خود می رسد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمند آب و هوا که این تحقیقات مقدماتی را انجام داده است، اظهار داشت که انتظار می رود انتشار جهانی دی اکسید کربن سیاره ای حدود یک درصد افزایش یابد تا در سال ۲۰۲۳ به بالاترین حد خود برسد.
دانشمندان می گویند آلودگی کربن حدودا در این دهه باید به نصف کاهش پیدا کند تا به اهداف جهان در محدود کردن گرمایش جهانی و پیشگیری از تاثیرات فاجعه بار آب و هوایی دست پیدا کنیم.
گلن پیترز(Glen Peters)، مدیر تحقیقات موسسه تحقیقات آب و هوایی سیسرو(CICERO) در نروژ، می گوید که انتشار جهانی دی اکسید کربن امسال باید حدود پنج درصد کاهش پیدا کند، اما برپایه تحقیقات او، افزایش ادامه داشته و الان انتظار می رود امسال شاهد افزایش انتشار گازهای گلخانه ای بین ۰.۵ تا ۱.۵ درصد باشیم. پس بعید است که انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا کند.
ارقام اولیه نشان داده است که کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برای رسیدن به هدف توافق پاریس برای نگه داشتن گرمایش زمین تا ۱.۵ درجه سانتی گراد بالاتر از سطوح قبل از صنعتی شدن، چقدر سخت خواهد بود.
دانشمندان اخطار می دهند که گرمایش فراتر از این آستانه سبب ایجاد نقاط اوج خطرناک در سیستم آب و هوایی می شود.
پیترز می گوید: هر سال افزایش انتشار گازهای گلخانه ای، دستیابی به مسیرهای منطبق با برنامه پاریس را سخت تر می کند.
تحلیل و بررسی نهایی در ماه دسامبر منتشر خواهد شد، چونکه رهبران جهان در امارات متحده عربی برای گفتگوهای بحرانی آب و هوایی سازمان ملل متحد ملاقات می کنند.
ناظر انرژی همینطور در رابطه با تأثیر منفی افزایش سرمایه گذاری در سوخت های فسیلی و «انتشار گازهای گلخانه ای» در طول بازگشت اقتصادی بعد از همه گیری و بحران انرژی ناشی از جنگ روسیه و اکراین اخطار می دهد.
پیترز اظهار داشت که انرژی پاک باید کاهش تقاضا برای سوخت های فسیلی را آغاز کند. او اظهار داشت: به نظر نمی رسد این اتفاق هنوز به طرز معناداری درحال وقوع باشد، که این مورد ناامیدکننده است.
انجام نیمی از کار
او اظهار داشت که دانشمندان فکر می کردند که انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۱۵ می تواند به اوج خود برسد، سپس در طول همه گیری این امیدها وجود داشت که سال ۲۰۱۹ نقطه عطف باشد.
پیترز اظهار داشت: با این وجود، ما باردیگر اینجا هستیم، با یک اوج جدید در سال ۲۰۲۲، و اوج دیگری که باردیگر در سال ۲۰۲۳ پیشبینی می شود. نگرانی من اینست که نیمی از کار را انجام می دهیم، انرژی پاک تولید می نماییم، و نیمی دیگر از کار را انجام نمی دهیم و از سوخت های فسیلی دور نمی شویم.
گزارش سالانه «بودجه کربن جهانی» برای سال در ماه دسامبر منتشر خواهد شد و انتشار دی اکسید کربن از همه منابع را نشان داده است. این محاسبات بر مبنای داده های گزارش های ماهانه و فصلی آژانس بین المللی انرژی انجام شده است.1402/07/29
08:19:45
5.0 / 5
274
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد