معرفی برندگان نوبل شیمی 2023

معرفی برندگان نوبل شیمی 2023

به گزارش گروه هوش مصنوعی، جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ به مونگی باوندی، لوئیس بروس و الکسی اکیموف اهدا شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، کمیته نوبل جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ را به «مونگی باوندی، لوئیس بروس و الکسی اکیموف به پاس پژوهش هایشان در مورد «کشف و کاوش و ترکیب نقاط کوانتومی» اعطا کرد.
امروزه نقاط کوانتومی بخش مهمی از جعبه ابزار فناوری نانو هستند. برنده های جایزه نوبل ۲۰۲۳ در رشته شیمی همگی پیشگامان اکتشاف در جهان نانو بوده اند.
لوئیس بروس و الکسی اکیموف برندگان شیمی سال جاری در اوایل دهه ۱۹۸۰ به صورت مستقل از یکدیگر موفق به ایجاد نقاط کوانتومی شدند که نانوذرات بسیار ریزی هستند که اثرات کوانتومی خصوصیت های آنها را تعیین می کنند.
مونگی باوندی هم در سال ۱۹۹۳ روش های ساخت نقاط کوانتومی را متحول کرد و کیفیت آنها را بسیار بالا برد که یک پیش نیاز حیاتی جهت استفاده از آنها در فناوری نانو امروزی است.
ازاین رو جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ هم به کشف و توسعه نقاط کوانتومی، نانوذراتی به قدری ریز که اندازه آنها خواص آنها را تعیین می کند، اختصاص یافت.
این ذرات دارای خواص منحصر به فردی هستند و الان نور خویش را از صفحه نمایش تلویزیون و لامپ های ال ای دی ساطع می کنند. آنها واکنش های شیمیایی را کاتالیز می کنند و نور شفاف آنها می تواند بافت تومور را برای جراحان روشن کند.
پژوهشگران در درجه اول از نقاط کوانتومی برای ایجاد نور رنگی بهره برده اند. آنها اعتقاد دارند که نقاط کوانتومی در آینده می توانند به قطعات الکترونیک انعطاف پذیر، سنسورهای کوچک، سلول های خورشیدی باریک تر و نازک تر و شاید ارتباطات کوانتومی رمزگذاری شده کمک کنند.
منبع:

1402/07/13
19:28:24
5.0 / 5
292
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد