امکان جراحی مغز با کمک هوش مصنوعی طی ۲ سال آینده

امکان جراحی مغز با کمک هوش مصنوعی طی ۲ سال آینده

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دولت بریتانیا می گوید هوش مصنوعی می تواند متحول کننده خدمات درمانی باشد و به نقل از یک جراح بریتانیایی، جراحی مغز با استفاده از هوش مصنوعی ظرف دو سال امکان پذیر خواهد شد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک جراح مغز و اعصاب برجسته در بریتانیا گفته است که جراحی مغز با استفاده از هوش مصنوعی (AI) در عرض دو سال امکان پذیر است و هوش مصنوعی این جراحی را ایمن تر و موثرتر می کند.
دکتر هانی مارکوس(Hani Marcus) به بی بی سی گفته است: شما می توانید ظرف چند سال به یک سیستم هوش مصنوعی دست یابید که شاهد جراحی های بیشتری نسبت به هر انسانی دیگری بوده است. دکتر مارکوس یک جراح مغز و اعصاب مشاور در بیمارستان ملی مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب و دانشیار افتخاری در کالج دانشگاهی(UCL) موسسه نورولوژی کوئین اسکوئر لندن است.
جراحان کارآموز در کالج دانشگاهی درحال کار بر روی یک فناوری هوش مصنوعی برای جراحی مغز هستند که تومورهای ریز و ساختارهای حیاتی مانند رگ های خونی در مرکز مغز را بیشتر نمایان می کند.
دولت بریتانیا که بودجه بیشتر از ۱۵ میلیون دلاری برای متحول کردن تحقیقات در حوزه خدمات درمانی مختص کرده است، فناوری هوش مصنوعی را «متحول کننده» می نامد.
در این گزارش آمده است که سیستم هوش مصنوعی بیشتر از ۲۰۰ فیلم از غدد کوچک به اندازه نخود در مرکز مغز را در ۱۰ ماه گذشته تحلیل و بررسی کرده است که به آن کمک کرده تا به سطحی از تجربه برسد که رسیدن به آن برای یک جراح ۱۰ سال طول می کشد.

بودجه انگلستان برای فناوری خدمات درمانی
بودجه جدید در جهت پیشرفت فناوری خدمات درمانی در اوایل ماه گذشته اعلام گردید. کالج دانشگاهی یکی از ۲۲ دانشگاهی است که اخیرا از دولت جهت کمک به متحول کردن خدمات درمانی در بریتانیا کمک مالی دریافت کرده است.
مرکز علوم مداخله ای و جراحی کالج دانشگاهی بیشتر از ۶۱۰ هزار دلار دریافت خواهد نمود. فناوری درحال توسعه در این مرکز یک «چارچوب پشتیبانی از تصمیم گیری با کمک هوش مصنوعی» در لحظه است که برای به حداقل رساندن هرگونه ناهنجاری بعد از عمل، پیشگیری از عوارض و کوتاه کردن زمان بهبودی بیمار به کار می رود.
وزیر امور خارجه بریتانیا هم از این مرکز بازدید خواهد نمود تا ببیند چگونه توسعه اولیه این فناوری می تواند جراحی یکی از رایج ترین انواع تومورهای مغزی را متحول کند.

پیشرفت در فناوری پزشکی هوش مصنوعی
تلاقی هوش مصنوعی و مغز انسان طی دو سال قبل شاهد تحولات زیادی بوده است. دانشمندان به دنبال کاشت تراشه هایی در مغز هستند تا به بیماران مبتلا به اختلالات عصبی و درمان بیماری هایی مانند فلج، نابینایی و بیماری های روانی کمک کنند. هوش مصنوعی همینطور به پزشکان در انجام عمل جراحی کمک می نماید.
با استفاده از هوش مصنوعی، دانشمندان همینطور ارتباط بین مغز، بدن و نخاع فردی که مبتلا به فلج چهاراندام است را باردیگر برقرار کردند. آنها یک ایمپلنت در داخل مغز بیمار قرار دادند و از یک برنامه هوش مصنوعی برای تبدیل افکار بیمار به اعمال آن استفاده کردند.
یک گروه چینی از محققان و پزشکان هم پیش تر یک سیستم رباتیک برای جراحی مغز ایجاد کردند که برای جراحی کم تهاجمی مغز و اعصاب به هوش مصنوعی متکی است.
هوش مصنوعی، به صورت ویژه به پزشکان کمک کرده است تا چالش های بوجود آمده توسط بافت مغز و دشواری آنرا رفع کنند. در واقع، یک تیم از محققان پیش از این نقشه ای تهیه کرده اند که نشان داده است چگونه تغییرات ژنتیکی سبب ایجاد تومورها در مغز می شود و ازاین رو امکان پیشبینی دقیق بقا را نسبت به روش های تشخیصی استاندارد فراهم می آورد.
دکتر مارکوس می گوید: جراحانی مانند من حتی اگر بسیار با تجربه باشید می توانند با کمک هوش مصنوعی بهتر عمل کنند.
منبع:

1402/07/08
14:41:37
5.0 / 5
318
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد