قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خبر داد؛

همکاری نخبگان با کمیسیون های هشت گانه دولت در دستور کار

همکاری نخبگان با کمیسیون های هشت گانه دولت در دستور کار

به گزارش گروه هوش مصنوعی، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد بزودی برگزاری جلسات با ۸ کمیسیون دولت را به طور مستقل در دستور کار خود قرار می دهد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، سید سلمان سیدافقهی در نشست با استادیاران جوان (برگزیدگان طرح کاظمی آشتیانی) که در ذیل رویداد سرای امید در مشهد برگزار شد، مساله محور شدن فضای نخبگانی را از اهداف بنیاد ملی نخبگان در دور جدید دانست و اظهار داشت: در کشور مسائل زیادی وجود دارد که البته این مسائل تنها به محدوده ی صنعت و اقتصاد خلاصه نمی شوند.
وی اضافه کرد: در دولت ۸ کمیسیون وجود دارد که روسای هر کدام یک وزیر است. این کمیسیون ها مسائل ارجاع شده را مورد بررسی قرار می دهند و این در شرایطی است که در خیلی از موارد، شناخت خود مساله هم یک فعالیت نخبگانی است که باید به صورت فعال صورت گیرد و همراهی نخبگان با این کمیسیون ها در چارچوب های متفاوتی همچون برگزاری نشست های هم اندیشی و احصای مسائل، می تواند بسیار اثرگذار باشد که بنیاد ملی نخبگان به زودی با برنامه ریزی برگزاری این جلسات را به صورت مستقل با هر یک از کمیسیون ها آغاز خواهد نمود.
نخبگان تنها به اساتید دانشگاه و یا فعالان در شرکتهای دانش بنیان خلاصه نمی شوند
سید افقهی افزود: کشور از نظر برخورداری از نیروی انسانی نخبه غنی است و این نخبگان تنها به اساتید دانشگاه و یا فعالان در شرکتهای دانش بنیان خلاصه نمی شوند بلکه در ایران نخبگان زیادی وجود دارند که در زمره اساتید دانشگاه و یا فعالان شرکتهای دانش بنیان دسته بندی نمی شوند اما توانسته اند در حوزه کاری خود منشا اثرگذاری بسیار باشند.
وی افزود: این افراد می توانند در حوزه شناخت مسائل موجود در کشور در قسمت های مختلف هم بالاترین اثربخشی را از خود بروز دهند.
بنیاد ملی نخبگان باید تریبون نخبگان باشد
سید افقهی با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان باید تریبون نخبگان باشد، عنوان کرد: برگزاری نشست میان نخبگان و اعضای دولت از یک طرف فرصتی مغتنم برای نخبگان است که بتوانند نظرات و دیدگاه های خویش را در مورد مسائل مختلف به صورت مستقیم با مسؤلان کشور در بین بگذارند و از سوی دیگر این افراد باید انگیزه کافی برای فعالیت در راه حل مسائل را داشته باشند.
راه اندازی پلت فرم جامع آموزشی، پژوهشی و حل مسئله
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به ضرورت زمینه سازی برای فعالیت نخبگانی در حوزه‌ی مسائل کشور، خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان در دور جدید به دنبال ایجاد بستری مناسب می باشد تا با راه اندازی پلت فرم جامع آموزشی، پژوهشی و حل مساله، محیطی پویا برای نخبگان ایجاد نماید. در این پلت فرم مسائل کشور توسط کارگزاران بارگذاری می شود، این کارگزاران، نیازهای جامعه، اقتصاد، صنعت و غیره را احصا کرده و به جامعه نخبگانی وصل می کنند، که بخشی از این کارگزارن الان در معاونت علمی مشغول به فعالیت هستند و در انجام این امر به پختگی قابل قبولی رسیده اند و بخش دیگری درحال ایجاد شدن است.
وی افزود: در این پلت فرم هوشمند فرد می تواند با عنایت به تخصص و دانش خود به نیازهای موجود در کشور دسترسی پیدا کند و بر مبنای علاقه مندی و توانمندی خود پروپوزال لازم برای حل نیازها را عرضه نماید.
وجود نظام سیستماتیک و معنادار لازمه حضور نخبگان در راه حل مسائل کشور
سید افقهی با اشاره به اینکه برای حضور نخبگان در راه حل مسائل کشور، باید نظام سیستماتیک و معناداری وجود داشته باشد، تصریح کرد: هدف اصلی این پلت فرم تسهیل دسترسی اساتید، نخبگان و مستعدان به مسائل اصلی کشور است. در این میان، یکی از موانع اصلی در راه فعالیت اساتید دانشگاهی در حوزه حل مسائل کشور، آئین نامه ارتقا است چونکه در این آئین نامه بر مقاله تاکید بسیار زیادی شده و تقریبا مقاله را میتوان مهم ترین عامل در ارتقاء اساتید دانست. بدین منظور بنیاد ملی نخبگان با هدف ارتقای بهره وری دانشگاه ها، در تحول آئین نامه ارتقای اساتید نقش آفرینی کرد تا اساتید بتوانند هم در راه حل چالش ها و مسائل کشور فعالیت نموده و هم از امتیاز لازم برای ارتقا برخوردار شوند.
اعطای امتیاز ویژه به انجام پروژه ها با محوریت مسائل واقعی کشور در آئین نامه ارتقا اساتید
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: در این اصلاحیه پیشنهاد بنیاد این بود که امتیاز ویژه ای به انجام پروژه ها با محوریت مسائل واقعی کشور تعلق گیرد، که البته این به معنای بی فایده بودن مقالات ISI نیست بلکه بنیاد اعتقاد دارد مقاله بعنوان یکی از خروجی های فعالیتهای پژوهشی و در چارچوب نشر علم نافع برای کشور باید همواره مورد تاکید بوده و رتبه کشور در تولیدات علمی جهانی مسیر رو به رشد خویش را ادامه دهد. از طرفی، برخی نخبگان و اساتید دانشگاهی در این عرصه استعداد ویژه دارند و باید در همین ساحت هم به فعالیت خود ادامه دهند اما این نباید به معنای دور شدن دانشگاه از حل مسائل واقعی کشور باشد.
وی خاطرنشان کرد: بعضی از اساتید کشور در صنعت و تولید، دستاوردهای بسیار زیادی داشته اند اما چون نتوانستند تعداد مقالات خویش را به استانداردهای مورد تاکید آئین نامه ارتقا برسانند، در محیط دانشگاه ارتقا پیدا نکردند.
نخبگی؛ یک مسیر و سیر پیوسته
سید افقهی ضمن اشاره به این که بنیاد ملی نخبگان، نخبگی را یک مسیر و سیر پیوسته می داند که از دوره دانش آموزی و حضور در برنامه ملی شهاب شروع شده و تا رسیدن به جایگاه سرآمدی و نخبگی ادامه دارد، اظهار داشت: فرد مستعد در دوره دانش آموزی ذیل برنامه شهاب حمایت و هدایت می شود تا در یک مسیر مشخص بتواند در حوزه استعدادی خود وارد دانشگاه شود. در این راه تمام خصلت ها، روحیات، شخصیت، وراثت، زمینه های خانوادگی و دیگر عوامل موثر در استعداد فرد، مورد توجه قرار می گیرد؛ در نتیجه فرد می تواند در راه صحیح هدایت شود. در دانشگاه هم فرد مستعد علاوه بر امور در ارتباط با آموزش و پژوهش، در حوزه روحی و روانی هم از حمایت برخوردار می باشد تا در نهایت بتواند در حوزه استعدادی خود رساله ای کاربردی عرضه نماید و در آخر در حوزه تخصصی مشغول به کار شود.
بورسیه صنعتی و جذب در دستگاههای اجرایی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: برای اشتغال نخبگان اقداماتی مانند بورسیه صنعتی و جذب در دستگاههای اجرایی انجام شده اما این اقدامات کافی نیست چونکه خیلی از نخبگان علاقمند به راه اندازی کسب و کار نوآورانه و دانش بنیان هستند و باید زمینه مناسب برای این افراد هم فراهم گردد.
برنامه های استادمحور بنیاد ملی نخبگان
وی اظهار داشت: ارتباط فرد پس از سرآمد شدن و نخبه شدن نباید با بنیاد ملی نخبگان قطع شود بلکه برنامه های اصلی بنیاد باید ناظر به همین بازه زمانی باشد که فرد به مرحله اثرگذاری رسیده است؛ بدین منظور است که اغلب برنامه های بنیاد ملی نخبگان در لایه دانشجویی، استادمحور هستند. در واقع در این مرحله، هر حمایتی از دانشجوی مستعد برتر ناظر به حضور استاد است. از طرفی بنیاد ملی نخبگان هم حمایت ها و تسهیلات ویژه ای را هم برای توانمندسازی اساتید و هم برای پشتیبانی از آنان در شاگردپروری در نظر گرفته است. در واقع فضای حمایتی، هدایتی، تسهیل گری و تنظیم گری در لایه دانشجویی منوط به حضور استاد است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بیان داشت: خیلی از حمایت های بنیاد ملی نخبگان از جامعه نخبگانی در چارچوب همکاری با نهادها و دستگاههای دیگر صورت می گیرد.
قله سازی در حوزه حل مسائل کشور
سید افقهی با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان در دور جدید به دنبال قله سازی در حوزه حل مسائل کشور است، تصریح کرد: این بنیاد می خواهد کلان پروژه های فناورانه را به دانشگاه ارجاع دهد تا با تشکیل شبکه اساتید و هرم علمی، این کلان پروژه ها در محیط دانشگاه حل و انجام شوند که البته این احتیاج به هماهنگی مدیریتی دارد. در همین راستا، از آغاز مهرماه دو یا سه کلان پروژه ملی در دانشگاه های کشور تعریف می شود.
شأن نخبه، فعالیت نخبگانی است
وی با اشاره به اینکه شأن نخبه، فعالیت نخبگانی است، اظهار داشت: دلیل اصلی مهاجرت بخش زیادی از نخبگان، فقدان بستر مناسب برای اثرگذاری و فعالیت نخبگی است. در واقع خیلی از نخبگان نه به علت مسائل مالی بلکه به علت نبودن فضای لازم برای فعالیت نخبگی از کشور مهاجرت می کنند.
سید افقهی در انتها خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان در حوزه الگوسازی از سرآمدان و نخبگان کشور هم به دنبال ایجاد فضایی نوین و طراحی قالب های جدید است.

1402/07/01
08:03:45
5.0 / 5
250
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد