مصرف ماریجوانا در دوران حاملگی احتمال ابتلای كودك به اوتیسم را زیاد می كند

مصرف ماریجوانا در دوران حاملگی احتمال ابتلای كودك به اوتیسم را زیاد می كند

محققان ˮدانشگاه اُتاواˮ(University of Ottawa) كانادا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند مصرف ماریجوانا (Marijuana یا Cannabis) در دوران حاملگی خطر ابتلای جنین به اوتیسم را زیاد می كند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، ماریجوانا(Marijuana یا Cannabis)یک داروی فعال کننده روان است که از برگ و گل گیاه شاهدانه به دست می آید. به جز ماریجوانا ترکیبات دیگری از گیاه شاهدانه نظیر حشیش و روغن حشیش هم به دست می آید. محققان اتاوا در آخرین تحقیقات گسترده خود دریافتند کودکانی که مادرانشان در دوران حاملگی ماریجوانا مصرف می کردند، بیشتر در معرض مبتلا شدن به اوتیسم بودند. محقان طی این مطالعه که در مجله "Nature Medicine" انتشار یافت، متوجه شدند خانمهایی که در دوران حاملگی این ماده را مصرف می کردند کودکانشان در معرض خطر مبتلا شدن به اوتیسم قرار دارند و این در حالیست که در دیگر زنان آبستن که موادی مصرف نمی کرده اند اینچنین نیست.
گرچه مصرف ماریجوانا در کانادا قانونی می باشد اما این به آن معنا نیست که این ماده برای افراد آبستن یا مادرانی که به کودکان خود شیر می دهند، بی ضرر است. سازمان بهداشت کانادا و انجمن متخصصان زنان و زایمان کانادا در مقابل افرادی که استفاده از ماریجوانا را سفارش می کنند بسیار محکم ایستاده اند و مخالف آن هستند بگونه ای که حتی سفارش های آن بر روی بسته های ماریجوانا هم چاپ شده است.
دکتر "مارک واکر"(Mark Walker) محقق این مطالعه و رئیس دانشکده زنان و زایمان دانشگاه اتاوا اظهار داشت: علیرغم این هشدارها، شواهدی وجود دارد که نشان داده است افراد بیشتری در دوران حاملگی از ماریجوانا استفاده می نمایند و این نگران کننده است، چونکه ما در مورد چگونگی تاثیر ماریجوانا روی زنان آبستن و نوزادان آنها بسیار اندک می دانیم. زنان آبستن باید از خطرات احتمالی این ماده بر روی کودکانشان آگاه باشند و ما امیدواریم که مطالعات ما بتواند به آنها کمک نماید.
طی این مطالعه محققان داده های مربوط به هر تولد در انتاریو را بین سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲، پیش از قانونی شدن مصرف ماریجوانا بررسی کردند. از نیم میلیون زن شرکت کننده در این مطالعه حدود ۳ هزار نفر(۶ درصد) اعلام نمودند که در دوران حاملگی ماریجوانا مصرف کرده اند. محققان قبلاً دریافته بودند که مصرف ماریجوانا در دوران حاملگی با افزایش ریسک تولد زودرس مرتبط می باشد. در آن مطالعه، آنها دریافتند خانمهایی که در دوران حاملگی ماریجوانا مصرف می کنند، اغلب از مواد دیگری همچون تنباکو، الکل و مواد افیونی هم استفاده می کرده اند. با عنایت به این یافته ها، محققان در مطالعه اخیر خود ۲ هزار و ۲۰۰ زن را که در دوران حاملگی تنها ماریجوانا مصرف کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند نوزادان متولد شده از این گروه از مادران در مقایسه با افرادی که در دوران حاملگی ماریجوانا مصرف نمی کردند بسیار زیاد در معر خطر مبتلا شدن به اوتیسم قرار دارند.
اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی(از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود. علایم این اختلال تا قبل از سه سالگی بروز می کند و علّت اصلی آن هنوز ناشناخته است. به کسانی که این اختلال را دارند اوتیستیک یا درخودمانده گفته می شود. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیتهای مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد. در بعضی موارد، رفتارهای خود آزاردهنده و پرخاشگری هم دیده می شود. در این افراد، حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) و پاسخ های غیرمعمول به افراد، دل بستگی به اشیاء یا مقاومت در مقابل تغییر هم دیده می شود. محققان گرچه نمی دانند این زنان چه مقدار ماریجوانا در دوران حاملگی خود مصرف کرده اند اما می دانند مصرف این ماده خطر ابتلای کودکان به اوتیسم را افزایش داده است.
منبع:

1399/05/21
14:26:02
5.0 / 5
1693
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد