پژوهشگاه رویان بررسی كرد؛

مکانیسمهای دفاعی بر سازگاری زناشویی زوجهای نابارور تأثیر می گذارد

مکانیسمهای دفاعی بر سازگاری زناشویی زوجهای نابارور تأثیر می گذارد

گروه هوش مصنوعی: اخیراً در پژوهشگاه رویان مطالعه ای روی 400 زوج نابارور نشان داد که سازگاری زناشویی زوج های نابارور ارتباط مستقیمی با مکانیسم های دفاعی بالغ دارد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از پژوهشگاه رویان، نداشتن فرزند یک وضعیت بحرانی و استرس زا برای زوجین در سنین باروری است که می تواند موجب احساس گناه و شرم در زوجین نابارور شود. این احساسات منجر به تغییر در برنامه هویت خانوادگی، ثبات زناشویی و وضعیت تأهل آنها می شود و بر سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی زوجین تأثیر می گذارد.
همچنین میزان افسردگی در زنان و مردان نابارور بیش از افراد سالم می باشد و در نهایت منجر به تنش در روابط شخصی و بین فردی آنها می شود. مطالعات گوناگون نشان داده است که زوج های نابارور نسبت به زوج های بارور از رضایت زناشویی، ابراز علاقه به همسر، سازگاری زناشویی و رضایت جنسی کمتری برخوردار می باشند. سازگاری زناشویی شامل رضایت زناشویی، انسجام، توافق و محبت است. زوج های ناباروری که تحت درمان ناباروری هستند، مکانیسم های روان شناختی زیادی را برای مقابله با استرس ناشی از این پروسه به کار می گیرند.
مکانیسم های دفاعی بطور ناخودآگاه رخ می دهند که به عنوان شاخصی برای سطح سازگاری فردی استفاده می شود. مکانیسم دفاعی و سازگاری زناشویی فرآیندهای ذهنی هستند که در زندگی زوج های نابارور نقش اساسی دارند. مکانیسم های دفاعی به سطوح دفاعی بالغ، نابالغ و عصبی تقسیم می شوند.
مشخص شده است که سلامت جنسی افراد بطور قابل توجهی با مکانیسم های دفاعی آنها مرتبط می باشد و زوج های نابارور از مکانیسم های دفاعی نابالغ بیش از زوج های بارور استفاده می نمایند. بدین سبب مکانیسم های دفاعی این ظرفیت را دارند که به عنوان یکی از متغیرها و مداخلات درمانی مورد توجه قرار گیرند. بنظر می رسد که علت ناباروری نیز می تواند بر نوع مکانیسم های دفاعی مورد استفاده زوج های نابارور و تعدیل های زناشویی به وجود آمده توسط آنها تأثیر بگذارد.
اخیراً در پژوهشگاه رویان مطالعه ای روی ۴۰۰ زوج نابارور انجام شده است که سازگاری زناشویی و مکانیسم های دفاعی در زن و شوهر (زوجین) برمبنای علت ناباروری زنانه، مردانه، ناشناخته یا هر دو بررسی گردید. نتایج این مطالعه که در مجله علمی International Journal of Reproductive Biomedicine انتشار یافته است نشان داد که سازگاری زناشویی ارتباط مستقیمی با مکانیسم های دفاعی بالغ دارد.
درک مکانیسم های دفاع روان شناختی مورد استفاده افراد نابارور ممکنست در تشخیص مشکلات مختلف مفید باشد. علاوه بر این مشخص شد که سازگاری زناشویی در مردان بیش از همسرانشان است. همین طور بنظر می رسد زنان نابارور نسبت به مردان نابارور در مقابل نتایج روانی آن لطمه پذیرتر هستند. در مجموع، باتوجه به نتایج این مطالعه، مشاوره زوج های نابارور در حوزه سازگاری زناشویی و آموزش استفاده از مکانیسم های دفاعی بالغ خصوصاً در زنان سفارش می شود.


منبع:

1402/06/20
11:58:50
5.0 / 5
289
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد