ابداع یک رنگ جدید برای کاهش مصرف برق!

ابداع یک رنگ جدید برای کاهش مصرف برق!

گروه هوش مصنوعی: به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان یک رنگ جدید طراحی نموده اند که می تواند قبض برق شما را کم کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس ای، دانشمندان دانشگاه استنفورد رنگ جدیدی طراحی نموده اند که می تواند به کاهش وابستگی بیش از پیش ما به کولرها و بخاری ها کمک نماید.
این رنگ جدید در حقیقت ترکیبی جدید از مجموعه ای از رنگ های موجود است که در صورت ترکیب و استفاده صحیح می تواند بطور جدی قبض برق و انتشار گازهای گلخانه ای را کم کند.
این رنگ قادر می باشد تا ۸۰ درصد نور فروسرخ میانه از خورشید را منعکس کند که این یعنی ۱۰ برابر بیش از رنگ های معمولی بازتاب دارد.
نور فروسرخ میانه به طور معمول بصورت گرما روی سطوح ساختمان جذب می شود. هنگامی که این رنگ در بیرون ساختمان استفاده می شود، گرما را در خود حفظ می نماید و می توان از آن در داخل برای حفظ گرما بهره برد.
به این ترتیب، سازندگان آن می گویند که این رنگ، چاره ای برای صرفه جویی در مصرف انرژی در تمام طول سال ارائه می دهد که می تواند در وضعیت آب و هوایی مختلف استفاده گردد.
هنگامی که این رنگ در وضعیت گرم مصنوعی آزمایش شد، مقدار انرژی مورد نیاز برای خنک کردن آن فضای بسته را حدودا ۲۱ درصد کم کرد. همین آزمایش در وضعیت سرد مصنوعی، انرژی مورد نیاز برای گرم کردن فضا را تا ۳۶ درصد کم کرد.
پژوهشگران تخمین می زنند که این رنگ در تمام یک ساختمان می تواند ۷.۴ درصد انرژی مورد نیاز برای گرم کردن، تهویه یا خنک کردن یک ساختمان آپارتمانی متوسط را ذخیره کند.
این مقدار کمی نیست، به ویژه وقتی در نظر بگیریم که ساختمان ها در ایالات متحده حدود ۴۰ درصد از کل انرژی مصرفی این کشور را می سازند و بخش زیادی از آن برای گرمایش و تهویه مطبوع مصرف می شود.
در سرتاسر جهان، دمای شدید با تغییرات آب و هوایی، شدیدتر و مکرر می شود و در خیلی از موارد، تهویه مطبوع نخستین راه چاره ما برای غلبه بر گرما است.
برخی برآوردها حاکی از آنست که سیستم های تهویه مطبوع تا سال ۲۰۵۰ به دو سوم خانه های جهان راه پیدا خواهند کرد. در صورتیکه این دستگاهها بدون شک می توانند جان انسان ها را نجات دهند، اما ارزان ترین یا سبزترین راه برای خنک کردن ساختمان ها نیستند و به انتشار کربن و آلودگی هوا و متعاقباً به خطر انداختن زندگی بشر کمک می کنند.
گفتنی ست که رنگ ها و لعاب های دیگر نیز به بازتاب نور فروسرخ میانه کمک می کنند، اما این رنگ جدید، فقط سفید یا نقره ای خالص نیست و شامل رنگ های متنوعی شامل سفید، آبی، قرمز، زرد، سبز، نارنجی، بنفش و خاکستری تیره است.
چنین چیزی امکان پذیر شده است، چونکه این رنگ جدید دارای دو لایه است که بصورت سری اعمال می شود. نخستین لایه که طبعا لایه زیرین است، بازتابنده و حاوی تکه های آلومینیومی نقره ای است. لایه دوم که لایه بالایی است، لایه شفاف فروسرخ است که حاوی نانوذرات معدنی رنگارنگ است.
این طراحی دولایه قبلاً نیز برای بازتاب سایر طول موج های نور فروسرخ به وجود آمده است، بدین سبب بطورکامل منحصر به فرد نیست، بااینکه بطورکامل مؤثر بنظر می رسد.
پژوهشگران می گویند: تطبیق پذیری این رنگ، همراه با کاربرد آن بر روی سطوح مختلف با اشکال و مواد مختلف، آنرا در طیف وسیعی از کاربردها بسیار مفید می کند.
آنها افزودند: هنگامی که این رنگ در نمای ساختمان استفاده می شود، نور فروسرخ خورشید از لایه بالایی رنگ عبور می کند و از لایه زیرین آینه ای آن منعکس می شود. بدین سان گرمای خورشید توسط ساختمان جذب نمی شود.
نکته مهم اینکه هر دوی این لایه ها ضد آب هستند و در محیط های مرطوب و گرم به خوبی عمل می کنند.
یی کوی، دانشمند مواد از دانشگاه استنفورد می گوید: هم برای گرمایش و هم برای تهویه مطبوع، ما باید انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای را در سطح جهان کاهش دهیم تا به اهداف انتشار صفر کربن برسیم. نحوه کاهش تبادل گرما بین محل زندگی و کار انسان و محیط اطراف آنها توجه بیشتری را به خود جلب کرده است و مواد جدید برای عایق بندی پیشرفته مانند نوارهای کم تابش برای پنجره ها مورد تقاضا هستند.
این گروه پژوهشی اعلام نموده است که به اصلاح فناوری خود ادامه می دهد و امیدوار است که این رنگ را در آینده تجاری سازی کند.
این مطالعه در مجله PNAS انتشار یافته است.
منبع:

1402/06/05
12:52:49
5.0 / 5
309
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد