استفاده از آنتی بادی های بدن یک نوع شتر برای مقابله با سرطان

استفاده از آنتی بادی های بدن یک نوع شتر برای مقابله با سرطان

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران نشان دادند که آنتی بادی های موجود در بدن آلپاکا (یک نوع لاما) می تواند برای مقابله با سرطان استفاده گردد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کنتاکی با بهره گیری از آنتی بادی های مشتق شده از آلپاکا، ابزاری ابداع کرده است که می تواند به درمان های جدیدی منجر شود و از آن می توان برای توقف رشد چندین نوع سرطان استفاده نمود.
در حالی که پژوهشگران سرطان می دانند پروتئینی به نام PRL-۳ با رشد سرطان های روده بزرگ، سینه، ریه، پوست و خون مرتبط می باشد، به سبب کمبود ابزار برای مطالعه مؤثر آن، درک کمی در مورد نحوه عملکرد آن وجود دارد.
با آنتی بادی های منحصربه فرد آلپاکا که به نام نانوبادی ها شناخته می شوند، تیمی به رهبری دکتر جسیکا بلکبرن، محقق مرکز سرطان مارکی بریتانیا، نخستین ابزار مؤثری را برای هدف قرار دادن خاص PRL-۳ ایجاد کردند.
بلکبرن می گوید این کشف دانشمندان را یک قدم به ساخت دارویی نزدیک تر می کند که می تواند بیان PRL-۳ و رشد سرطان را متوقف نماید.
بلکبرن، استادیار گروه بیوشیمی مولکولی و سلولی کالج پزشکی انگلستان، اظهار داشت: نانوبادی ها ابزارهای جدید و ارزشمندی هستند که می توانند به پژوهشگران کمک کنند تا درک بهتری از نقش PRL-۳ در پیشرفت سرطان داشته باشند. در نهایت، این کشف فرصت های جدیدی را برای توسعه درمان های بهتر برای مبارزه با سرطان و بهبود زندگی بیماران باز می کند.
نانوبادی های PRL-۳ که با همکاری هسته پروتئینی بریتانیا توسعه یافته اند، نتایج امیدوارکننده ای را در آزمایش های آزمایشگاهی نشان داده است.
این نانوبادی ها توانستند PRL-۳ را در سلول های سرطانی شناسایی کرده و به محل فعال پروتئین بچسبند، که بطور بالقوه در توانایی آن برای ترویج رشد سرطان تداخل به وجود می آورد. علاوه بر این، نانو بادی ها برهمکنش بین PRL-۳ و پروتئین دیگری به نام CNNM۳ را کاهش دادند که به رشد سرطان در مدلهای حیوانی مشهور است.
بلکبرن می گوید: توانایی نانوبادی ها برای مکان یابی PRL-۳ در سلول های سرطانی، بینش جدیدی را در مورد پروتئین ها یا مولکول های دیگر که با چه پروتئین ها یا مولکول های دیگری برهم کنش دارند، به پژوهشگران می دهد که به درک عملکرد آنها در سرطان می افزاید. توانایی آنها برای اتصال به PRL-۳ نیز می تواند پتانسیل توسعه درمانی داشته باشد.
بلکبرن اظهار داشت: نانوبادی هایی که پروتئین های دیگر را هدف قرار می دهند هم اکنون در آزمایش های بالینی برای انواع بیماریهای انسانی استفاده می شوند، بدین سبب می توان از نانوبادی PRL-۳ به عنوان دارویی برای اتصال به PRL-۳ و مهار فعالیت آن استفاده نمود.
آلپاکاها یکی از معدود حیواناتی هستند که نانوبادی تولید می کنند که به نام آنتی بادی های تک دامنه یا آنتی بادی های زنجیره سنگین نیز شناخته می شود. نانو بادی ها ۱۰ برابر کوچکتر از آنتی بادی های معمولی هستند. اندازه آنها به این تریکبات پتانسیل ورود به سلول را با روش هایی می دهد که یک آنتی بادی معمولی نمی تواند وارد شود و ابزار امیدوارکننده ای برای درک بیماری و توسعه دارو ارائه می دهد.


منبع:

1402/05/29
11:34:48
5.0 / 5
266
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد