کشف ارتباط میان داروهای رفلاکس معده و زوال عقل

کشف ارتباط میان داروهای رفلاکس معده و زوال عقل

به گزارش گروه هوش مصنوعی، پژوهشگران می گویند: داروهای محبوب درمان بازگشت اسیده معده به مری یا اصطلاحا رفلاکس معده که قبلا با خطر بالای سکته و حمله قلبی مرتبط دانسته شده بودند، حالا مشخص شده که با افزایش احتمال مبتلاشدن به زوال عقل در رابطه با افزایش سن نیز ارتباط دارند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، داروهای درمان رفلاکس معده که قبل از این با خطر بالای سکته و حمله قلبی مرتبط بودند، حالا با افزایش احتمال مبتلاشدن به زوال عقل مرتبط نیز دانسته می شوند.
این داروها نوع خاصی از درمان هستند که به عنوان مهارکننده های پمپ پروتون(PPIs) شناخته می شوند که همانطور که از نام آن پیداست، بر روی پمپ های پروتون که اسید آزاد شده در معده را تولید می کنند، عمل می کنند. این مهار کننده از جریان یافتن اسید اضافی به مری و ایجاد سوزش سر دل و سایر مشکلات جدی دستگاه گوارش که حتی می تواند منجر به سرطان شود، جلوگیری می کند.
این داروها یکی از رایج ترین داروهای مورد استفاده در سرتاسر جهان هستند که به عنوان مثال تنها در آمریکا سالانه 15 میلیون آمریکایی آنها را مصرف می کنند و هم با نسخه و هم بصورت بدون نسخه در دسترس مردم هستند.
نمونه هایی از داروهای مذکور شامل امپرازول، لانزوپرازول، دکسلانسوپرازول، پانتوپرازول و رابپرازول است.
بازگشت اسید به مری یا رفلاکس معده که در بین مردم به نام ترش کردن شناخته می شود، به مدلول لطمه های موکوزی و نشانه های مزمن در اثر بازگشت غیرعادی محتویات و اسید معده به مری است. نشانه های متداول بازگشت اسید معده به مری، سوزش سر دل، درد قفسه سینه (پشت جناغ) و بوی بد دهان و احساس ترش کردن است. یک پنجم ایرانیها مبتلا به رفلاکس معده هستند، یعنی حداقل هفته ای یک یا دو بار ترش می کنند.
کاماشی لاکشمینارایان(Kamakshi Lakshminarayan) نویسنده ارشد این مطالعه از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس اظهار داشت: مهارکننده های پمپ پروتون ابزار مفیدی برای مساعدت با کنترل رفلاکس اسید معده هستند، با اینحال استفاده طولانی مدت در مطالعات قبلی با خطر بالای سکته مغزی، شکستگی استخوان و بیماری مزمن کلیوی مرتبط بوده است.
وی ادامه داد: با این وجود، تعدادی از افراد این داروها را بطور منظم مصرف می کنند، بدین سبب ما بررسی کردیم که آیا آنها با خطر بالاتر مبتلاشدن به زوال عقل مرتبط هستند یا خیر.
ایشان سپس اظهار داشت: در صورتیکه ما ارتباطی با مصرف کوتاه مدت آنها پیدا نکردیم، اما خطر مبتلاشدن به زوال عقل در رابطه با استفاده طولانی مدت از این داروها را یافتیم.
پژوهشگران آکادمی نورولوژی آمریکا 5712 نفر را در سنین 45 تا 64 سال مورد بررسی قرار دادند که در زمان نخستین ارزیابی سلامت خود بین سالهای 1987 تا 1989 زوال عقل نداشتند.
نزدیک به 1500 شرکت کننده یعنی بیش از یک چهارم افراد شرکت کننده در طول زمان مطالعه PPI مصرف کردند.
پژوهشگران بعد از تعدیل ارقام متناسب با سن، جنسیت، نژاد و بیماری هایی مانند فشار خون بالا دریافتند افرادی که از PPI به مدت 4 سال و 4 ماه یا بیشتر استفاده می نمایند، 33 درصد بیش از افرادی که هیچ گاه این داروها را مصرف نکرده اند، در معرض خطر مبتلاشدن به زوال عقل هستند.
حدود 497 شرکت کننده استفاده طولانی مدت از PPI (بیش از چهار سال و چهار ماه) و 58 نفر مبتلاشدن به زوال عقل را گزارش کردند.
با این وجود، هیچ خطری برای افرادی که از PPI به شکل متناوب استفاده نمی کردند یا آنها را برای دوره ای کمتر از هشدار قرمز آماری چهار سال و چهار ماه مصرف می کردند، وجود نداشت.
البته این مطالعه علت را بررسی نکرده است، اما زمینه جدیدی را برای مطالعه استفاده طولانی مدت از دارو و مکانیسم های دیگری که ممکنست توسط مهار کننده پمپ پروتون ایجاد شود، فراهم می آورد.
لاکشمینارایان می گوید: در صورتیکه راه های مختلفی برای درمان رفلاکس اسید معده مانند مصرف آنتی اسیدها، حفظ وزن مناسب و اجتناب از مصرف دیرهنگام وعده های غذایی و برخی غذاهای خاص وجود دارد، روش های مختلف ممکنست برای همه کارساز نباشد و مهمست که افرادی که این داروها را مصرف می کنند، پیش از ایجاد هر گونه تغییری با پزشک خود صحبت کنند تا بهترین درمان را برای آنها در اختیار بگذارند، برای اینکه قطع ناگهانی این داروها ممکنست منجر به علایم بدتری شود.
همین طور جایگزین هایی برای PPI مانند مسدودکننده های H2 وجود دارد که با اتصال به گیرنده های هیستامین نوع 2 روی سطح سلول های جداری معده، تولید و ترشح اسید را مختل می کنند.
با این وجود، دانشمندان با احتیاط در مورد تغییر این داروها سفارش می کنند و توجه دارند که این مطالعه دارای محدودیت هایی مانند دقت در گزارش دهی شخصی و پیوندهای سلامتی مخدوش کننده مانند خطر بالقوه زوال عقل به سبب کاهش سطح ویتامین B12 است، چونکه این ویتامین در شرکت کنندگان این مطالعه ارزیابی نشد. ضمن این که مطالعات قبلی روی PPIها نتایج منفی قطعی از مصرف آنها ارائه نکرده اند.
لاکشمینارایان می گوید: تحقیقات بیشتری برای تأیید یافته های ما و بررسی دلیلهای ارتباط احتمالی بین استفاده طولانی مدت از مهارکننده های پمپ پروتون و خطر بالاتر مبتلاشدن به زوال عقل مورد نیاز است.
این پژوهش در مجله Neurology انتشار یافته است.
منبع:

1402/05/20
15:00:56
5.0 / 5
291
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد