رئیس بنیاد ملی نخبگان:

پروسه شناسایی نخبگان هوشمند می شود

پروسه شناسایی نخبگان هوشمند می شود

به گزارش گروه هوش مصنوعی، رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که پروسه شناسایی نخبگان هوشمند می شود، اظهار داشت: ایجاد زیرساخت های لازم برای حل نیازهای جامعه توسط استعدادهای برتر راهبرد اصلی بنیاد ملی نخبگان است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، تعدادی از دانش آموزان برگزیده المپیادهای ملی و جهانی در نشستی صمیمانه با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری دیدار و گفت و گو کردند.
روح الله دهقانی در این جمع با اشاره به اینکه مفهوم و هدف اصلی نخبگی، نقش آفرینی استعدادها برای تعالی جامعه است، افزود: این که استعدادهای برتر و دانش اموزان برجسته المپیادی ما، به مفهوم نخبگی و کارگرد آن دقت و توجه دارند، اتفاق خوبی است و معتقدم جامعه بار دیگر به تعریف نخبگی نگاهی داشته باشیم و این تعریف، باید هم راستا با اقتضائات و شرایط جامعه و در تناسب با آن باشد.
دهقانی افزود: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، تعریفی روشن و دقیق از مفهوم نخبگی ارایه داده اند و برمبنای فرمایش ایشان، فرد نخبه آن استعداد برتری است که با تلاش و کوشش و همت و مدد الهی برای اعتلا و ارتقای جامعه اش نقش آفرینی می کند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر اینکه تلاش مستمر، توجه به نیاز جامعه و در نهایت تأثیرگذاری مثبت از بارزه های مهم نخبگی است، عنوان کرد: وقتی درباره ی تأثیرگذاری حرف می زنیم به این معنا نیست که هیچ حرفی را شنوا نباشیم و تأثیر نپذیریم چونکه تأثیرگذاری مبتنی بر فرد محوری نیست و مستعد در این راه، نباید فقط قائل به فکر، باور و تجربیات خود باشد بلکه، فرد مستعد باید ضمن دریافت و آموختن از محیط پیرامونی، بتواند در محیط اطراف، شهر و کشورش نقش آفرینی پررنگ تری برای رشد خود و پیرامون داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه نخبه متناسب با جامعه ای که در آن زیست می کند تعریف می شود و وجود یک نخبه مبتنی و متکی به جامعه اش است، افزود: نباید فراموش نماییم که نخبگان، همان افراد مستعد هستند. نخبگان صفاتی دارند که این صفات نسبت به جامعه پررنگ تر است. همچون این صفات، هوش، تلاش مردم دوستی مهربانی عطوفت و کمک به دیگران است و افرادی که به وطن و مردمشان و تأثیرگذاری برای حل مشکلی از مردم علاقه دارند، در تعریف نخبگی قرار می گیرند. کسانی در تاریخ مانده اند که زندگی هایشان را به نحوی گذرانده اند اما اثر باارزش آنها در جامعه ماندگار شده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با تأکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت های بروز نقش و تأثیرگذاری فرد مستعد در جامعه عنوان کرد: باید فضا به شکلی مساعد شود که وقتی یک نخبه به میدان آمده و اعلام می کند که می خواهد تأثیرگذار باشد و کار کند، همه چیز آماده باشد تا فضای لازم برای نقش آفرینی را به این فرد بدهد. این وظیفه حاکمیت است باید حاکمیت فضا و بستر لازم را به او بدهد.
دهقانی با اشاره به ایجاد زیرساخت های لازم برای حل نیازهای جامعه توسط استعدادهای برتر برمبنای کارایی و اثرگذاری آنان به عنوان یک اولویت راهبردی بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: جمعی که در این همایش حضور دارند، قسمتی از بالاترین استعدادهای برتر کشور هستند و تمام توانمان را می گذاریم تا از تمام ظرفیتهای این عزیزان برای تأثیرگذاری در جامعه بهره برده شود.

1402/05/15
13:17:59
5.0 / 5
281
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد