پژوهشگاه رویان اعلام كرد؛

سلولهای بنیادی مزانشیمی منبع مناسبی برای سلول درمانی

سلولهای بنیادی مزانشیمی منبع مناسبی برای سلول درمانی

به گزارش گروه هوش مصنوعی، سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی به علت سرعت تقسیم بالا در شرایط آزمایشگاهی و سهولت استفاده، منبع مناسبی از سلول ها برای سلول درمانی و پزشکی بازساختی محسوب می شوند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از پژوهشگاه رویان، یکی از نشانگرهایی که برای ارزیابی تقسیم سلول ها استفاده می شود برومودی اکسی یوریدین (BrdU) است؛ با این حال، استفاده از این ماده برای نشانه گذاری سلول ها منجر به بروز اختلال در تقسیم سلول ها و بروز جهش در آنان می شود.
روش دیگر برآورد سرعت تقسیم سلول ها، ارزیابی Ki-۶۷ است، یک پروتئین هسته ای که در حین تقسیم میتوز در سلول ها بیان می شود. با هدف بررسی اثر دو نشانگر مذکور بر خودنوزایی سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی، دکتر محمد تقی قربانیان، مریم رمضانی، دکتر زینب قزل ایاق و دکتر زهرا قزل ایاق از دانشگاه دامغان و پژوهشگاه رویان، طی پژوهشی به مقایسه آنان پرداختند.
طی این پژوهش، سلول های مزانشیمی از بافت چربی حیوان مدل آزمایشگاهی استخراج و بعد از تأیید هویت در شرایط آزمایشگاهی کشت داده شد. سپس اثر BrdU و Ki-۶۷ بر سرعت رشد و تقسیم سلول ها بررسی گردید.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Nucleus انتشار یافته است، نشان داد، سرعت رشد سلول ها در رویارویی با هر دو عامل مذکور به شکل مفهوم داری تغییر می کند؛ اما الگوی رشد و تقسیم سلول ها در رویارویی با هر یک از آنان متفاوت می باشد. بر خلاف BrdU، Ki-۶۷ هیچ تداخلی با تقسیم سلولی ندارد.
نتایج این پژوهش نشان داده است Ki-۶۷ در مقایسه با BrdU نشانگر مناسب تری برای ارزیابی سرعت تقسیم سلول ها به حساب می آید.


منبع:

1402/05/13
11:57:10
5.0 / 5
248
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد