مجری بانك حیات وحش جهاددانشگاهی:

تولید بیش از ۵۰ رده سلولی فیبروبلاستی از دام های در معرض انقراض

تولید بیش از ۵۰ رده سلولی فیبروبلاستی از دام های در معرض انقراض

گروه هوش مصنوعی: مدیر پروژه بانک سلولی حیات وحش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی جهاددانشگاهی از تولید بیش از 50 رده سلولی فیبروبلاستی از گونه های دامی در معرض انقراض کشور آگاهی داد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از جهاد دانشگاهی، عبدالرضا دانشور آملی دکتری ژنتیک و اصلاح نژاد دام و مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری و پروژه بانک سلولی حیات وحش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی جهاددانشگاهی اضافه کرد: بنده تا حالا مجری و همکار ۶ طرح در عرصه صیانت از دام های بومی در معرض انقراض کشور بوده ام. در این طرح ها حداقل ۵۰ رده سلولی فیبروبلاستی از هر کدام از گونه های دامی در معرض انقراض کشور نظیر شتر دوکوهانه، اسب کاسپین، گاو گلپایگانی، گاو سیستانی و... تولید شده است.
وی با اشاره به اینکه طرح بانک حیات وحش بمنظور تولید بانک سلولی از حیوانات حیات وحش کشور اجرا می شود، اظهار داشت: بطور کلی دلیلهای زیادی برای ضرورت حفظ منابع ژنتیکی جانوری وجود دارد. در کشورهای توسعه یافته، وجود سنت ها و ارزش های فرهنگی صیانت از ذخایر ژنتیکی را قابل توجه می کند.
دانشور با اشاره به اینکه فرهنگ سازی دراین زمینه سبب شده تا اقدامات حفاظتی برای نژادهای در معرض خطر گسترش یابد، اضافه کرد: در کشورهای درحال توسعه، نگرانی های اصلی بیشتر در راستای تامین امنیت غذایی و توسعه اقتصادی بوده و پس توجه به ذخایر ژنتیکی در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است.
مجری بانک حیات وحش جهاددانشگاهی بیان کرد: صیانت از منابع ژنتیکی برای بهره برداری پایدار از مناطق روستایی، کارهای اقتصادی، نقش فرهنگی اجتماعی و خدمات زیستی همین طور صیانت از انعطاف پذیری سیستم ژنتیکی از نظر کاهش خطر و حفظ فرصت های تحقیق و آموزش بسیار حایز اهمیت است. تا حالا در این طرح یک رده سلولی از خرس سیاه، یک رده سلولی از پلنگ ایرانی و ۶ رده سلولی از یوزپلنگ ایرانی تهیه و تولید شده است.
وی با اشاره به اینکه باتوجه به در دسترس نبودن گونه های حیات وحش اجرای کامل این طرح زمان بر بوده و ۴ سال برای اتمام آن در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: هر چند پروسه تهیه بانک نمونه های زیستی از گونه های جانوری حیات وحش پروژه ای لایتناهی و ادامه دار است.
دانشور بیان کرد: نمونه های سلولی تولید شده منحصر بفرد بوده و همین طور روش ها و پروتکل هایی که در ضمن پروسه ایجاد بانک سلولی ایجاد و بهینه سازی می شوند بسیار باارزش بوده و قابلیت تجاری سازی خواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه تامین بودجه طرح و عدم دسترسی به گونه های جانوری از مشکلات پیش روی این طرح است، اظهار داشت: برنامه ریزی شده است که با جذب بودجه از سازمان های مختلف و بخش خصوصی محدودیت های مالی پروژه برطرف شده و با هماهنگی سازمان محیط زیست، دسترسی به جانوران برقرار شود.
مجری بانک حیات وحش جهاددانشگاهی افزود: پیشرو بودن جهاددانشگاهی در خیلی از حوزه ها ناشی از اعتماد به جوانان بوده است و تقویت این فرهنگ و روحیه می تواند ضامن حضور جهاددانشگاهی در پیشانی علمی کشور باشد.
دانشور با اشاره به اینکه مجموعه بزرگ جهاددانشگاهی می تواند به عنوان یک شرکت دانش بنیان در کشور نقش آفرینی کند و در راه رشد و توسعه کشور پیشرو باشد، اشاره کرد: جهاددانشگاهی باید نیازهای کشور را شناسایی و در عرصه هایی که در آن تخصص و تجربه دارد اولویت بندی و سپس نسبت به رفع آن ها اقدام نماید.


منبع:

1402/05/05
16:47:56
5.0 / 5
287
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد