دهقانی فیروزآبادی:

دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند

دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند

گروه هوش مصنوعی: رییس بنیاد ملی نخبگان نگاه تقلیل گرایانه به رسالت بنیاد ملی نخبگان و جدایی نخبگان از جامعه را دو آفتی عنوان نمود که بنیاد را تهدید می کند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، آئین معارفه قائم مقام جدید بنیاد ملی نخبگان، امروز اول مرداد ماه با حضور دکتر روح الله فیروزآبادی، رییس بنیاد ملی نخبگان و تعدادی از نخبگان در محل این بنیاد انجام شد و سید سلمان سید افقهی به عنوان قائم مقام جدید معرفی گردید.
دکتر دهقانی فیروزآبادی در آغاز سخنان خود از همه مدیران و معاونان و کسانی در بنیاد ملی نخبگان از بدو تأسیس و طرح ریزی حضور داشتند، خصوصاً ناصر باقری مقدم، قائم مقام پیشین بنیاد تشکر کرد.
وی با تأکید بر این که بنیاد ملی نخبگان با تدبیر و خواست مقام معظم رهبری جهت استفاده و تکریم از نخبگان تشکیل شد، اظهار داشت: بزرگترین ماموریت بنیاد ملی نخبگان، شبکه سازی نخبگان برای تأثیرگذاری و دوم استفاده از نظرات نخبگان برای حکمرانی بهتر است و این دو ماموریت به شکل واضحی در اساسنامه بنیاد ملی نخبگان آورده شده است.
بنیاد نخبگان نباید به ارائه خدمات رفاهی به نخبگان محدود شود
رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان نباید فقط به خدمت دهی به نخبگان شامل رتق و فتق امور رفاهی آنها محدود و منحصر شود و چنین تلقی و برداشتی از رسالت بنیاد نخبگان در هیچ جای دنیا موضوعیت ندارد.
به باور او بنیاد ملی نخبگان، یک نهاد میانجی است و مهم ترین رسالت آنرا هم ناظر به همین ساحت میانجی گری دانست که طی آن بتواند جامعه وسیع نخبگان را به بدنه حکمرانی وصل کند.
دو آفتی که بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند
وی در ادامه از دو آفتی که امروز بنیاد ملی نخبگان را تهدید می کند، سخن گفت و آفت اول را همان نگاه تقلیل گرایانه به رسالت بنیاد ملی نخبگان برشمرد که طی آن بنیاد به یک نهاد خدمت رسان صنفی فروکاسته می شود؛ این در حالیست که بنیاد باید نهادی برآمده از نخبگان برای منتقل کردن نظرات متعالی آنان به بدنه حاکمیت باشد.
فیروزآبادی آفت دوم را جدایی نخبه از جامعه دانست و اظهار داشت: خودآگاه یا ناخودآگاه جامعه نخبگان از مردم جدا شده اند و این امر باوجود این که نخبگان را از حمایت مردمی محروم می کند، اثرگذاری نخبه در جامعه را که اصلی ترین مسئولیت و رسالت او است، به چالش می کشد.
به باور او نیاز امروز ما بازگشت به رسالت اصلی بنیاد ملی نخبگان است تا طی آن با شبکه سازی نخبگان بتوانیم بیشترین هم افزایی و بهره را از آنها داشته باشیم.
وی همین طور اصرار کرد که بنیاد باید بوسیله خود نخبگان اداره شود و امور نخبگان را به خود آنها بسپاریم و این مهم را نقطه تحول بنیاد ملی نخبگان دانست.
فیروز آبادی در آخر به سوابق کاری و علمی دکتر سید سلمان سیدافقهی اشاره نمود و او را از نخبگان در میدان نامید که در عرصه برنامه ریزی برای نخبگان کارهای ارزشمندی را در کارنامه خود دارد و برای او آرزوی توفیق کرد.
سید افقهی: شرط تحقق کارآمدی، توانایی افراد در حل مسائل کشور است
دکتر سلمان سید افقهی، قائم مقام جدید بنیاد ملی نخبگان هم، سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را مانیفیست انقلاب اسلامی دانست و با استناد به آرا مقام معظم رهبری، «فکر»، «علم»، «زندگی» و «معنویت» را چهار عرصه مهم در این سند برشمرد.
به زعم او بین «علم» و «فکر» تفاوت جدی وجود دارد و باوجود این که در کشور ما عالم کم نیست اما در حوزه تولید فکر و متفکر آن چنان که باید وضعیت رضایت بخشی نداریم و دراین زمینه اظهار داشت: «ضعف در تولید متفکر ریشه های تاریخی دارد و چرایی آنرا می توان در اقدامات تقی زاده ها و میز را ملکم خان ها رد گیری کرد».
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: تولید فکر فرآیند ای مستمر است و از کودکی و در خلال تربیت باید در افراد جامعه نهادینه شود و در حقیقت از رهگذر تربیت است که می توان به فعلیت در آمدن آن امید بست.
سید افقهی، مساله اصلی کشور را کارآمدی دانست و شرط تحقق کارآمدی را توانایی افراد در حل مسائل کشور و تشخیص راه از بیراهه قلمداد کرد.
وی همین طور اصرار کرد که در سطح راهبردی نیاز به قله سازی و عزت آفرینی داریم که طی آن جوانان به ایران و ایرانی بودن خود افتخار کنند و یکی از دلیلهای مهاجرت نخبگان را هم اتفاقاً همین فقدان ذهنیت مثبت دانست.
نباید از فاصله و شکاف بین علوم پایه و علوم انسانی غافل شویم
به باور وی در سطح برنامه و تاکتیک، باید یک پیوستگی معنادار بین طرح ها ایجاد نماییم و نیاز است که این طرح ها به یک نظام معنادار، هدفمند و کل منسجم بدل شوند و اشاره کرد: برای تحقق یک نظام معنادار و هدفمند، باید رجوعی به منابع معرفتی خودمان داشته باشیم؛ مضاف بر این که نباید از فاصله و شکاف بین علوم پایه و علوم انسانی شامل جامعه شناسی و فلسفه غافل شویم چونکه پیوند این دو عرصه می تواند ما را در راه تحقق این نظام معنادار یاری کند.


منبع:

1402/05/02
08:11:05
5.0 / 5
344
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد