نیروگاه فضایی خورشیدی شاید برق ساکنان آینده ماه را تامین کند

نیروگاه فضایی خورشیدی شاید برق ساکنان آینده ماه را تامین کند

گروه هوش مصنوعی: آژانس فضایی اروپا به همراه یک شرکت سوئیسی موسوم به Astrostrom طرح مفهومی جدیدی به نام «نیروگاه قمری زمین بزرگ» را برای ارائه چند مگاوات توان مایکروویو پیشنهاد کرده اند. این ایستگاه فضایی انرژی خورشیدی پروانه ای شکل می تواند برق را برای سکونتگاه های ماه در آینده تامین کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تصور کنید که خانواده شما از انرژی خورشیدی منتقل شده از فضا استفاده نماید. بااینکه ممکنست این اتفاق در آینده ی نزدیک رخ ندهد، اما این مفهوم پتانسیلی برای تحقق در زمان های پیش رو دارد.
نیروگاه های خورشیدی مبتنی بر فضا در سالهای اخیر بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته اند.
دانشمندان درحال مسابقه دادن هستند تا آزمایش نمایند که آیا این فناوری می تواند انرژی خورشیدی را جذب نماید و الکتریسیته پاک را به زمین ارسال کند؟
صفحات خورشیدی مستقر در فضا، توانایی جذب مداوم نور خورشید بصورت بی حد و حصر و بدون محدودیت های ناشی از غروب خورشید را دارند. این ویژگی، آنها را به یک منبع انرژی استثنایی و پایدار تبدیل می کند.
کارشناسان حالا به این فکر می کنند که آیا انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا می تواند برق ساکنان آینده ی کره ماه را نیز تامین کند یا خیر.
حالا آژانس فضایی اروپا(ESA) به همراه یک شرکت سوئیسی به نام استرواستورم(Astrostrom) یک طرح مفهومی جدید به نام ایستگاه قمری زمین بزرگ(GE⊕-LPS) پیشنهاد کرده اند. این مفهوم آینده نگرانه می تواند برای تولید انرژی خورشیدی در مقیاس انبوه بسیار سودمند باشد و همین طور می تواند انرژی پاک را نه فقط برای زمینی ها، بلکه برای زیستگاه های آینده در کره ماه نیز فراهم آورد.
یک نیروگاه پروانه ای شکل
این پروژه جدید قسمتی از کمپین سکوی نوآوری فضای باز آژانس فضایی اروپا به نام «انرژی پاک – ایده های جدید برای انرژی خورشیدی از فضا» است.
بنا بر اعلام آژانس فضایی اروپا، این نیروگاه پروانه ای شکل به احتمال زیاد دارای صفحات خورشیدی V شکل با آنتن های یکپارچه، مستقر در یک پیکربندی مارپیچی با توانایی استقرار و گسترش به مساحت بیش از یک کیلومتر مربع خواهد بود.
از نظر تئوری، این ایستگاه می تواند چند مگاوات توان مایکروویو را به گیرنده های صفحات خورشیدی در سطح ماه برساند.
این مطالعه پیش بینی می کند که این مفهوم می تواند ۲۳ مگاوات برق ثابت برای انجام عملیات های مختلف ماه را تامین کند.
علاوه بر این، مفهوم ارائه شده مستلزم استفاده از منابع در دسترس ماه برای به حداقل رساندن هزینه ها و حذف نیاز به انتقال مجموعه گسترده ای از زیرساخت ها از زمین است.
این نیروگاه قمری با منابع ماه مانند آهن و گوگرد بازیابی شده از سطح ماه برای تولید پیریت(pyrite) برای سلول های خورشیدی ایجاد می شود.
در مقابل، ماهواره های انرژی خورشیدی در مقایسه با ماهواره هایی که مستقیماً از سیاره ما پرتاب می شوند، گزینه ی عملی تری برای استقرار در مدار زمین ثابت هستند که از ماه پرتاب می شوند.
سانجی ویجندران، سرپرست «ابتکار مقدماتی» SOLARIS که زمینه را برای عملی شدن انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا برای برآوردن نیازهای انرژی پاک روی زمین فراهم می آورد، می گوید: پرتاب تعداد زیادی از ماهواره های انرژی خورشیدی در مقیاس گیگاوات به مدار از سطح زمین با مشکل کمبود ظرفیت پرتاب و همین طور آلودگی جوی قابل توجه مواجه خواهد شد.
وی ادامه داد: اما هنگامی که مفهومی مانند GE⊕-LPS فرآیندهای ساخت قطعات و مفهوم مونتاژ یک ماهواره انرژی خورشیدی در مدار ماه را اثبات می کند، می توان آنرا برای تولید ماهواره های انرژی خورشیدی بیش از منابع ماه برای خدمت به زمین مورد بهره برداری قرار داد.
این ایستگاه به عنوان رابط بین عملیات های زمین و ماه عمل می کند
یکی دیگر از جنبه های جذاب این ایده این است که می تواند به کاوشگران انسانی در آینده اجازه دهد در این ایستگاه ها زندگی کنند.
این ایستگاه حدود ۶۱ هزار و ۳۵۰ کیلومتر از سطح ماه در نقطه لاگرانژ زمین-ماه فاصله خواهد داشت. نقاط لاگرانژ محلهای خاصی در فضا هستند که اجسام مستقر در آن تمایل به حفظ حضور ثابت و پایدار دارند.
در این مکان پیشنهادی، ایستگاه به عنوان رابط بین عملیات های زمین و ماه عمل خواهدنمود. تعدادی از ماژول های آن دارای تنظیمات گرانش مصنوعی برای شبیه سازی شرایط زمین مانند برای سلامت فضانوردان آینده هستند.
ویجندران می گوید: این علاوه بر تامین انرژی پاک کافی برای زمین، مزایای زیادی را نیز همچون توسعه یک سیستم حمل و نقل، استخراج، پردازش و تأسیسات تولیدی در ماه و در مدار که منجر به تولد یک تمدن فضایی می شود، به همراه خواهد داشت.
اخیراً پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) به نقطه عطف قابل توجهی در حوزه انتقال انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا رسیده اند. نمونه اولیه آنها برای نخستین بار با موفقیت مقدار کمی برق را از فضا به زمین ارسال کرد.
انتظار می رود در سال های آتی پیشرفت مشابهی صورت گیرد، برای اینکه فناوری با سرعتی بیش از پیش به رشد خود برای تحقق اهداف اقلیمی ادامه می دهد.
با وجود این، این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی خود است و راه درازی در پیش دارد تا بتواند بیش از یک میلیارد خانه در این سیاره را تامین کند.
منبع:

1402/04/29
11:15:46
5.0 / 5
364
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد