قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

بیشتر از 70 هزار نخبه از لحاظ توان نخبگی در کشور داریم

بیشتر از 70 هزار نخبه از لحاظ توان نخبگی در کشور داریم

به گزارش گروه هوش مصنوعی، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بیشتر از ۷۰ هزار نخبه از لحاظ توان نخبگی در کشور داریم اما در زمینه مدیریت فضای ذهنی جوانان غفلت کرده ایم.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، گردهمایی مستعدان و نخبگان سراسر کشور به همت بنیاد ملی نخبگان در چارچوب رویداد سرای امید با حضور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان و تعدادی از مستعدان برتر در حرم امام رضا ضد السلام برگزار گردید.
در این مراسم، ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در بحث اهمیت و توجه به نخبگان عنوان کرد: مبنای اهمیت به نخبگان را رهبری پایه گذاری کردند چنانکه شعار اقتصاد دانش بنیان هم توسط رهبری عنوان شد و در ایجاد اقتصاد دانش بنیان، از نیروی انسانی و نخبه بعنوان یک محور مهم یاد کردند.
وی ضمن اشاره به هدف گذاری طرح سرای امید برای امیدافزایی نخبگان کشور اظهار نمود: این طرح با هدف ارتباط دو سویه جامعه نخبگان و بنیاد ملی شکل گرفته و در طرح سرای امید اهدافی چون تجمیع نخبگان کشور و تشکیل فضای علمی، گفتگوی مستقیم و گسترش ارتباطات علمی اجرا مد نظر است.
وی ضمن اشاره به تلاشهای دشمنان برای ناامید کردن جوانان این مرز و بوم عنوان کرد: دشمن همه مساعی خویش را به کار گرفت تا ذهن جوانان نخبه و مستعد را نسبت به آینده ناامید کند و اگر جوانان هوشمندانه عمل کنند و ناامید نشوند با تاکید بر پتانسیل خویش خیلی از مشکلات کشور را حل خواهند کرد.
باقری مقدم ضمن اشاره به ایجاد ۹ هزار شرکت زایشی در کشور، اظهار داشت: علیرغم این که این واحدها توانمند شده و محصولات متنوعی را تولید و صادر می کنند اما باز هم دشمنان در فضای رسانه ای و مجازی حقیقت ها را وارونه جلوه می دهند تا امید را از جوانان سلب کنند.
وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند طی ۳۰ سال قبل ایران در قسمت رتبه های علمی جایگاه خاصی نداشت ولی هم اکنون رتبه های بسیار قابل توجهی دارد که ماحصل فعالیتهای نخبگان در زمینه های مختلف است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه های فناوری اظهار نمود: امروز ایران در زمینه پیشرفت های فناوری و فروش محصولات دانش بنیان فعال بوده و این مهم در سفرهای رئیس جمهور مشهود است.
باقری مقدم با اشاره به اینکه در دوران جنگ ما وارد کننده سیم خاردار بودیم اما هم اکنون کشورهای خارجی در صف خرید پهپادهای ایرانی هستند، اظهار نمود: هم اکنون از نقطه واردات سیم خاردار به توسعه محصولات فناوری در سطح بالا رسیدیم، بیشتر از ۷۰ هزار نخبه از لحاظ توان نخبگی در کشور داریم اما در زمینه مدیریت فضای ذهنی جوانان غفلت کرده ایم.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار نمود: در بنیاد ملی نخبگان ۴ کار محوری را پیگیری می نماییم، اولین محور بحث بکارگیری نخبگان است که احساس می کنند، شغل مناسب آنها در کشور وجود ندارد و در این خصوص در قسمت دولتی و خصوصی اقداماتی شده که البته با وقفه هایی مواجه بوده که رفع خواهد شد و در قسمت دولتی چند هزار نفر را مشغول فعالیت خواهیم کرد.
باقری مقدم اظهار داشت: در قسمت خصوصی و شرکتهای دانش بنیان هم برنامه های مختلف و متنوعی را با صنایع تدوین کردیم که در این برنامه ها حداقل یکهزار نفر از افراد مستعد و نخبه در قسمت خصوصی بکارگیری خواهند شد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به اقدامات و تلاشهای صورت گرفته برای تأمین مسکن، نخبگان اظهار داشت: توجه به مسکن نخبگان در چارچوب تفاهمنامه هایی با دانشگاه های هر استان برای واگذاری زمین و ساخت مسکن در دستور کار قرار گرفته و پایان تابستان کلنگ اولین برج مسکونی در دانشگاه شریف زده خواهد شد.
وی اظهار داشت: در حوزه بکارگیری مستعدان مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد بورسیه صنعتی فعال شده و هم اکنون بیشتر از یک هزار و ۵۰۰ بورسیه صنعتی توسط صنایع کشور فراهم گشته است.
باقری در انتها تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان همینطور برنامه ۱۰۰۰ بازدید استاد محور با عنوان «با استادت ببین» و با تمرکز بر شرکتهای دانش بنیان متوسط و کوچک را در سطح کشور در دست اجرا دارد.


منبع:

1402/04/25
12:41:38
5.0 / 5
456
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد