یك مقام مسئول خبر داد؛

۲۵ پروژه علمی نخبگان ایرانی خارج از کشور جایگزین سربازی شد

۲۵ پروژه علمی نخبگان ایرانی خارج از کشور جایگزین سربازی شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، معاون مرکز تعاملات علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: نخبگان ایرانی خارج از کشور از 25پروژه علمی جایگزین سربازی دفاع کردند و الان در مرحله دریافت کارت پایان خدمت هستند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، سید علی حسینی امروز در مراسم اعطای کارت آخر دوره پروژه علمی جایگزین خدمت سربازی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از حدود ۳ سال پیش طرحی را به ستاد کل نیروهای مسلح ارائه کردیم که متخصصان و فناوران ایرانی خارج از کشور که رزومه های ارزشمندی چه در عرصه دانشگاهی و صنعتی دارند و با چالش نظام وظیفه مواجهند می توانند پروژه هایی را در ایران اجرا کنند.
وی با اعلان اینکه این پروژه ها به عنوان پروژه های تخصصی جایگزین خدمت شمرده می شود افزود: این مدل از چند سال پیش در بنیاد ملی نخبگان برای فارغ التحصیلان داخلی اجرا می شده است و از سال ۱۴۰۰ ما این مجوز را دریافت کردیم.
حسینی افزود: مخاطبین این طرح فارغ التحصیلان ۱۰۰ دانشگاه برتر هستند و یا افرادی که در شرکت های فناور در لبه تکنولوژی در خارج از کشور فعالیت دارند و یا خودشان کارآفرین هستند و به عنوان مدیر عامل شرکتها فعالیت می نمایند.
معاون گسترش روابط علمی و سرمایه علمی مرکز تعاملات علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه کرد: پلت فرم کانکت با هدف برقراری ارتباط بین متخصصان ایرانی با شرکت های دانش بنیان داخلی و دانشگاه ها به وجود آمده است و این افراد می توانند رزومه خودرا در این پلت فرم بازگذاری و همین طور پرپوزال و طرحی که در ایران می خواهند اجرائی کنند در این پلت فرم آپلود کنند.
وی اضافه کرد: این طرح ها در کارگروه معاونت بررسی می شود و در صورت تایید با همکاری ستاد کل این پروژه ها تعریف و از زمانی تعریف پروژه این افراد از نظام وظیفه معاف می گردند.
به گفته وی مدت زمان پروژه ۱۲ تا ۲۴ ماه بوده و این افراد باید ۳ گزارش از پروسه پیشرفت پروژه عرضه کنند و پس از آن که پروژه دفاع و تایید شد، کارت آخر دوره پروژه علمی جایگزین خدمت سربازی دریافت می کنند.
حسینی اشاره کرد: امروز در این مراسم ۵ کارت صادر شد. از یکسال گذشته تا حالا حدود ۳۰۰ طرح تایید شده و این افراد از میان فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر دنیا هستند و رزومه های ارزشمندی دارند. از این ۳۰۰ پروژه، از ۲۵ پروژه دفاع شد و در مرحله چاپ کارت قرار دارند و از این تعداد ۵ کارت صادر و امروز به افراد اعطا شد.
حسینی درباب دانشگاه های همکار در این پروژه اظهار داشت: ۲۰ دانشگاه اول ایران در رشته های فنی مهندسی پزشکی و مدیریت اقتصاد و همین طور هولدینگ های دانش بنیان یعنی شرکت هایی که دارای بخش تحقیق و توسعه هستند و می توانند میزبان این پروژه ها در داخل و انتقال تکنولوژی باشند به عنوان همکار طرح معرفی گشتند. این طرح پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی است و این احساس نشود که این افراد معاف از سربازی می شوند.
این مقام مسئول معاونت علمی ریاست جمهوری درباره ی اولویت ها و حوزه های مشمول این طرح اظهار داشت: ما کوشیدیم حداقل در ۱۰ حوزه پیشران مانند هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی اقتصاد، سلول های بنیادی، علوم شناختی کشاورزی و سایر حوزه های اولویت دار کشور که نیاز کشور را مرتفع کنند در این پروژه استفاده نمائیم.


منبع:

1402/04/24
10:43:15
5.0 / 5
464
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد