توسط محققان دانشگاه تهران؛

یک روش درمانی جدید و مؤثر برای درمان سرطان گلیوما ابداع شد

یک روش درمانی جدید و مؤثر برای درمان سرطان گلیوما ابداع شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، مطالعات محققان دانشگاه تهران که در همکاری با محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است، نشان داد که درمان هایپرترمیا با کمک نانوذرات به صورت قابل توجهی توانست رشد تومور را مهار کند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دانشگاه تهران، دکتر سپیده خویی، استاد دانشکدگان علوم دانشگاه تهران، با بیان این مطلب اظهار داشت: مطالعات بر روی تومورهای گلیوما نشان داد که نانوذرات با ابعاد بین ۱۰ تا ۱۰۰ نانومتر مناسب ترین اندازه برای ماندگاری در جریان خون و عبور از سد خونی مغزی دارند.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: این تحقیق ارزیابی میزان توزیع حرارتی و اثربخشی درمان هایپرترمیای مغناطیسی متشکل از میدان مغناطیسی متناوب (۵۶/۱۳ مگاهرتز، ۱-۲۰۰ وات) و نانوذرات سوپرپارامغناطیسی اکسیدآهن / اکسید گرافن، در القای آپوپتوز در موش های صحرایی ویستار دارای تومور گلیوبلاستوما است.
وی در ادامه اضافه کرد: بدین منظور، در ابتدا نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن با روش هم رسوبی و نانو صفحات اکسید گرافن به روش هامرز اصلاح شده، ساخته و نانو ذرات نهایی از پوشش دهی پلیمر زیست سازگار PLGA بر روی نانوذرات اکسیدآهن/ نانوصفحات اکسید گرافن به روش امولسیون مضاعف طراحی و سنتز شدند.
استاد دانشگاه تهران با اعلان اینکه مشخصه‎یابی نانوذرات نشان از سنتز نانوذرات کروی شکل با سایز حدود ۳۶ نانومتر، دارای بار منفی زتا و پایداری خوب داشت، اشاره کرد: نکته مهم در مورد ساخت نانوذرات این است که میزان جذب آنها به شدت وابسته به مشخصات فیزیولوژیک ارگان مد نظر است و برای نانوذراتی با یک اندازه مشخص، الگوهای جذبی متفاوتی در ارگان های مختلف مشاهده می شود، خصوصاً برای مغز که سدی مانند سلول های اندوتلیال دارد.
دکتر سپیده خویی اعلام نمود: مطالعات بر روی تومورهای گلیوما نشان داد که نانوذرات با ابعاد بین ۱۰ تا ۱۰۰ نانومتر مناسب ترین اندازه را برای ماندگاری در جریان خون و عبور از سد خونی مغزی دارند و نانو ذرات با سایز کمتر از ۱۰ نانومتر به سرعت بوسیله کلیه ها دفع و نانوذرات با ابعاد بیش از ۵۰۰ نانومتر بوسیله سیستم رتیکولو اندوتلیال (سیستم ایمنی بدن) فاگوسیتوز می شوند.
استاد دانشکدگان علوم دانشگاه تهران توضیح داد: بعد از سنتز و شناسایی نانوذرات، در مرحله مطالعات برون تنی، سلول های سرطانی C۶ بصورت تک لایه کشت داده شدند و میزان سمیت نانوذرات سنتز شده با بهره گیری از تست MTT و میزان تولید گونه های فعال اکسیژن با کیت ROS ارزیابی شد. برای ارزیابی سمیت نانوذرات در وضعیت Ex- vivo از تست همولیز استفاده شد.
وی در ادامه اضافه کرد: تست های MTT و همولیز حاکی از عدم سمیت نانوذرات در غلظت های کمتر از ۲ میلی گرم بر میلی لیتر بودند و بعد از تأیید زیست سازگاری و عدم سمیت نانوذرات در غلظت بهینه، برای مطالعات درون تنی، مدل توموری گلیومای رت بوجود آمد.
استاد دانشکده شیمی دانشگاه تهران درباره ی روش کار اظهار داشت: برای این کار سلول های C۶ در سمت راست مغز سر موش صحرایی در ناحیه فرونتال و حدود ۱ میلیون سلول یا کمک سرنگ هامیلتون با سرعت ۲ میکرولیتر در دقیقه در ناحیه تعیین شده که توسط مته دندانپزشکی سوراخ شده بود تزریق شد.
وی اضافه کرد: سپس رت ها در حضور نانوذرات اصلاح شده مغناطیسی با و بدون اعمال هایپرترمیا (C °۴۳، ۵۶/۱۳ مگاهرتز) تحت درمان قرار گرفتند.
دکتر خویی با اشاره به این که برای انجام درمان، نانوذرات از دم رت ها تزریق شدند، سپس رت ها به مدت ۲ ساعت درون فانتوم میدان مغناطیسی قرار گرفتند تا انتقال هدفمند غیرفعال رخ داده و نانوذرات در تومور متمرکز شوند، اشاره کرد که نتایج تست ICP، گویای انتقال هدفمند نانوذرات به بافت تومور بود.
وی ضمن توضیح ادامه روند کار، گفت: همه نتایج نشان داد که ترکیب درمانی هایپرترمیا و میدان مغناطیسی با بهره گیری از نانوذرات بر پایه اکسید آهن / اکسید گرافن با روکش پلیمری بطور معناداری مؤثرتر از درمان با هایپرترمیای تنها است و اصرار کرد که درمان هایپرترمیا با کمک نانوذرات بطور قابل توجهی توانست رشد تومور را مهار کند. در حقیقت نانوذرات به خوبی به عنوان نانوهیتر در میدان مغناطیسی متناوب عمل کرده و توانستند حرارت را بصورت موضعی در بافت تومور بالا برند.
گفتنی است این مطالعه نشان داد که نانوذرات مغناطیسی نقش کلیدی در تولید حرارت موضعی در تومور، تبدیل انرژی فرکانس رادیویی به گرما در سلول و افزایش مرگ آپوپتوزی داشتند. علاوه بر این، ترکیب این نانوذرات با هایپرترمیای AMF می تواند به عنوان یک روش درمانی جدید و مؤثر در درمان سرطان گلیوما معرفی شود.

1402/04/20
09:31:00
5.0 / 5
256
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد