قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

تصویب شیوه‎ نامه پشتیبانی از مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی

تصویب شیوه‎ نامه پشتیبانی از مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی

گروه هوش مصنوعی: قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از تدوین شیوه‎ نامه‌ی شناسایی و پشتیبانی از مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی با هدف الگوسازی و توسعه ی همکاریهای متقابل آگاهی داد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اجرائی شدن بخشنامه پشتیبانی از اجتماع نخبگان غیرایرانی، اظهار داشت: بمنظور جذب و بهره مندی از دانش و تخصص مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی، به ویژه جهان اسلام و نخبگان حق طلب عالم در عرصه های مختلف، شیوه‎ نامه‌ی «شناسایی و پشتیبانی از مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی» با هدف الگوسازی و توسعه ی همکاریهای متقابل و هم افزایی آنان، تدوین و تصویب شده است.

وی با بیان ضرورت بهره مندی از دانش و تخصص مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی در امتداد آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی و تامین منافع ملّی اظهار داشت: هدایت و توانمندسازی مستعدان برتر غیرایرانی برای اثرگذاری در زمینه‌ی تخصصی خود؛ شناسایی، رصد، شبکه سازی و گردش سرآمدان و نخبگان عدالت طلب جهان خصوصاً جهان اسلام و مشتاق جمهوری اسلامی ایران همچون با اهمیت ترین اهداف این برنامه است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان افزود: در این طرح گسترش زمینه‌ی اثرگذاری و تعاملات سرآمدان و نخبگان غیرایرانی در دستیابی به مرجعیت علمی و همین طور تسهیل همکاری آنان و مراکز علمی و تحقیقاتی در راستای رفع نیازها در عرصه های مختلف علمی، فناورانه، نوآورانه، ادبی، هنری، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی برای نیل به تمدن نوین اسلامی مد نظر است.

باقری مقدم، معرفی دستاوردها در عرصه های مختلف علمی، فناورانه، نوآورانه، ادبی، هنری، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی قرآنی جهان اسلام بمنظور الگوسازی و الهام بخشی را از دیگر اهداف این برنامه توصیف کرد.

تشکیل کارگروه های تخصصی شناسایی مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: طبق این شیوه نامه مستعدان برتر بر طبق مجموع کارهای «آموزشی»، «پژوهشی»، «فناورانه، نوآورانه و صنعتی»، «مدیریتی، فرهنگی و هنری» و یا «برگزیده شدن در رویدادهای معتبر» انتخاب می شوند. نخبگان نیز در چهار حوزه «آموزش»، «پژوهش»، «فناوری، نوآوری و کارآفرینی» و همین طور «فرهنگ، ادب، هنر و مدیریت» گروه بندی شده اند.

وی افزود: جهت بررسی تخصصی درخواست های دریافتی در عرصه های مختلف، «کارگروه های تخصصی شناسایی مستعدان برتر و نخبگان غیرایرانی» متشکل از معاون سرآمدان (رئیس کارگروه ویژه‌ی سرآمدان و نخبگان غیرایرانی)، معاون آینده سازان (رئیس کارگروه ویژه‌ی مستعدان برتر غیرایرانی)، مدیرکل دفتر توسعه ی اثربخشی و اثرگذاری بنیاد ملّی (دبیر کارگروه ویژه‌ی سرآمدان و نخبگان غیرایرانی)، مدیرکل دفتر شناسایی و توانمندسازی آینده سازان بنیاد ملّی (دبیر کارگروه ویژه‌ی مستعدان برتر غیرایرانی) و همین طور سه صاحب نظر برجسته‌ی علمی / تخصصی در هر گروه تخصصی، تشکیل می شود.

باقری مقدم با اشاره به این که این کارگروه ها علاوه بر دریافت درخواست ها و ارزیابی اولیة آنها، وظیفه تطبیق مدارک با مقررات و امتیازدهی آنها برمبنای جداول شیوه ‎نامه را برعهده دارند، اضافه کرد: بررسی سوابق و مستندات افراد معرفی شده از طرف صاحب نظران برجسته یا نهادهای بین المللی و اسلامی، انتخاب افراد واجد شرایط بر طبق امتیازهای کسب شده در دو رده‌ی «مستعد برتر» و «نخبه» و ارائه نتایج به شورای راهبری از دیگر وظایف کارگروه هاست.

حمایت از مؤسسات علمی میزبان

وی همچنین، تعیین تسهیلات متناسب با هر برگزیده، بررسی و تأیید مدارک و مستندات در رابطه با بهره مندی آنان از تسهیلات و همین طور ارائه گزارش های دوره ای از پروسه ارزیابی و رتبه بندی افراد به شورای راهبری را نیز از دیگر وظایف کارگروه های تخصصی برشمرد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: بر طبق این شیوه نامه، نخبگان غیرایرانی صاحب کرسی های افتخاری با عناوین «کرسی آموزش»، «کرسی پژوهش»، «کرسی فناوری، نوآوری و کارآفرینی» و «کرسی فرهنگ، ادب، هنر و مدیریت» می شوند و به تبع آن علاوه بر دریافت لوح تقدیر و هدیه نقدی، می توانند از تسهیلات اقامت در یکی از مؤسسه های میزبان، فرصت مطالعاتی داخل و جذب در مراکز تحقیقاتی و آموزشی، بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه، بنیاد ملی نخبگان هریک از مؤسسات علمی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی داخل کشور که میزبان برگزیدگان برای همکاری و کارهای آموزشی، پژوهشی، فناورانه، هنری و فرهنگی باشند را نیز حمایت می کند، اظهار داشت: میزبان موظف است زمینه‌ی لازم برای اثربخشی برگزیده و نیز شبکه سازی با نهاد مبدأ برگزیده را بوجود آورد. همین طور تکریم و الگوسازی از برگزیده نیز بر عهده‌ی مؤسسه‌ی میزبان با همکاری بنیاد ملّی (و بنیادهای نخبگان استانی) است.


منبع:

1402/04/15
15:44:46
5.0 / 5
406
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد