در گزارش گروه هوش مصنوعی اعلام شد؛

اولویت های پژوهش و فناوری کشور تا 1406

اولویت های پژوهش و فناوری کشور تا 1406

به گزارش گروه هوش مصنوعی، معاون دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: کلیات اولویت های پژوهشی و فناوری کشورتا ۱۴۰۶، برگزاری الکترونیکی آزمون های سنجش و طرح کلان جوانی جمعیت در جلسه عتف تصویب گردید.مهدی پاکزاد جزئیات مصوبات جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) که چند روز گذشته با حضور رئیس جمهور انجام شد را تشریح نمود و اظهار داشت: یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست اولویت های پژوهشی و فناوری در کشور بود که کلیات آن تأیید و قرار شد با اعمال دیدگاه ها و نظرات طرح شده مصوب تلقی شود؛ تدوین سیاست ها و اولویت های پژوهشی و فناوری کشور یکی از وظایفی است که از سال ۱۳۸۸ بر عهده شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) قرار گرفته است و ابتدا اولویت ها بصورت سالانه مشخص می شد اما از دوره قبل قرار شد اولویت ها، در بازه زمانی ۵ ساله و مطابق با برنامه توسعه کشور تدوین و تنظیم می شود.
اولویت های پژوهشی و فناوری کشور مشخص شد
معاون دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به این که اولویت های پژوهش و فناوری کشور در بازه زمانی ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۶ با کمک دستگاه های اجرایی و نخبگان در عرصه های مختلف استخراج شده است، اظهار داشت: در جلسه عتف، نکانی پیرامون اولویت ها و چگونگی اولویت گذاری از جانب اعضای شورای عتف مطرح و قرار شد این طرح با لحاظ کردن نکاتی که اعضای شورا مطرح نمودند، مصوب شود.
وی افزود: به همین دلیل قرار شد این طرح را برای دستگاهها ارسال نماییم و دستگاه های عضو شورای عالی عتف، نظراتشان را برای ما ارسال می کنند. بعد از بررسی مجددِ نظرات و دیدگاه ها، اگر این طرح نیاز به تکمیل شدن داشت، آنرا تکمیل خواهیم کرد و به کمیسیون دائمی عرضه خواهیم داد و در نهایت پیش بینی می نماییم یک ماه آتی این برنامه ها به دانشگاه ها و دستگاهها ابلاغ شود.
پاکزاد یکی از مصوبات این جلسه را مبحث هوشمندسازی آزمون های سازمان سنجش و آموزش کشور عنوان نمود و اظهار داشت: سازمان سنجش فقط متولی برگزاری آزمون کنکور نیست و به غیر از آن آزمون های استخدامی و آزمون های دیگری را در عرصه های مختلف برگزار می نماید که برگزاری این آزمون ها به نحوه فعلی، هم هزینه بر است و هم انرژی زیادی از سازمان می گیرد.
برگزاری آزمون های الکترونیکی در بستر امن مخابراتی
معاون دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: سازمان سنجش در نظر دارد، آزمون ها را به سمت الکترونیکی شدن سوق دهد که برگزاری این آزمون ها نه در بستر اینترنت است و نه نرم افزار طراحی شده، برمبنای کامپیوتر و موبایل خواهد بود. قرار بر این شده است که آزمون های الکترونیکی در بستر امن مخابراتی برگزار کند تا امنیت آزمون تأمین شود.
وی با اشاره به طراحی دستگاهی مخصوص آزمون های الکترونیکی اظهار داشت: در همین رابطه، دستگاهی طراحی شده که پس از تصویربرداری از فرد و انگشت نگاری و تطبیق و تأیید آن، سوالات را به فرد نشان میدهد. نکته مهم این است که سوالات برای داوطلبان آزمون ها شخصی سازی شده است.
آزمون هوشمند بصورت پایلوت برگزار می شود
پاکزاد با بیان این مطلب که قرار شده این دستگاه ازطریق یک شرکت دانش بنیان داخلی تأمین شود و طراحی نرم افزارها هم بطورکامل بومی باشد، اظهار داشت: همین طور مقرر شد، سال آینده (۱۴۰۳) چند آزمون (غیر از کنکور) که توسط سازمان سنجش برگزار می گردد بصورت آزمایشی توسط این دستگاه بصورت هوشمند اجرا شود و اگر رضایت بخش بود همین شیوه در کنکور هم اعمال شود.
کلیات طرح جوانی جمعیت تصویب شد
معاون دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: طرح کلان جوانی جمعیت یکی از دیگر مطالبی بود که در این نشست عنوان شد که کلیات طرح به تصویب رسید و قرار شد زیرپروژه ها با همکاری عتف و ستاد ملی جمعیت نهایی شود؛ برپایه این طرح می خواهیم بررسی نماییم که حوزه علم و فناوری می تواند چه کمکی به مبحث جوانی جمعیت کند.
مطالعه علمی ظرفیت جمعیتی ایران در ۵۰ سال آینده
وی بیان کرد: هم اکنون دیدگاه های متفاوتی نسبت به جمعیت ایران وجود دارد، بعضی می گویند همین ۸۰ میلیون جمعیت هم زیاد است و اکوسیستم ایران پذیرایی جمعیت بیشتر از ۸۰ میلیون نفر را ندارد. عده ای هم هستند که براین باورند، جمعیت ایران می تواند بیش از اینها باشد. مقرر است این مساله که ظرفیت جمعیتی ایران در پنجاه سال آینده چقدر است، مورد مطالعه پژوهشگران قرار بگیرد.
پاکزاد افزود: یکی دیگر از پروژه های در رابطه با این موضوع، پروژه جمعیت سنج نام دارد که دسته بندی شهرها برپایه جمعیت را نشان می دهد؛ این که شهرها از نظر میزان جمعیتی در چه وضعیتی (قرمز، سبز و یا نارنجی) قرار دارند.
راهکارهای موانع پژوهش بررسی گردید / ارسال به هیأت دولت پس از تکمیل طرح
معاون دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بررسی راهکارهای رفع موانع پژوهشی در این نشست اظهار داشت: در طرح رفع موانع پژوهشی، ۳-۴ مورد شامل بیمه پژوهش، هزینه های گمرگ و ضمانت نامه ها مطرح گردیده است که در این نشست قرار شد کار تکمیلی بر روی طرح صورت گیرد و اگر موارد دیگری وجود دارد، به آن اضافه و برای تصمیم گیری نهایی به هیأت دولت ارجاع داده شود.


منبع:

1402/04/11
07:53:03
5.0 / 5
317
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد