تصویر خیره کننده جیمز وب از زحل و قمرهایش

تصویر خیره کننده جیمز وب از زحل و قمرهایش

گروه هوش مصنوعی: تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویر خام جدیدی از سیاره زحل و قمرهای آن منتشر نموده است که مطالعه این تصاویر می تواند بطور بالقوه به یافته های جدیدی در مورد زحل و قمرهای آن منجر شود.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تلسکوپ فضایی پیشرفته جیمز وب(JWST) ساعت ها برای ثبت تصاویر دقیق از دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی ما یعنی سیاره زحل صرف کرده است.
این تصاویر خام در تارنمای غیررسمی JWST Feed انتشار یافته اند، اما هنوز پردازش یا رنگ آمیزی نشده اند. این تارنما حاوی گسترده ترین منبع اطلاعات در مورد رصدخانه فضایی جیمز وب همچون برنامه رصدی آنست و هر چند دقیقه به روز می شود.
حالا ابزار طیف نگار فروسرخ نزدیک جیمز وب موسوم به NIRSpec، سیاره حلقه دار زحل را با تمام عظمتش ثبت کرده است.
پژوهشگران می گویند، مطالعه این تصاویر می تواند بطور بالقوه به یافته های جدیدی در مورد زحل و قمرهای آن منجر شود.


تصاویر ثبت شده با فیلترهای مختلف
چندین عکس جدید جیمز وب، این سیاره، حلقه های آن و حتی قمرهای آنرا که با بهره گیری از فیلترهای مختلف ثبت شده اند، نشان می دهند.
در یکی از تصاویر اصلی، خود زحل به سبب اعمال فیلتر F۳۲۳N تقریباً سیاه افتاده است. این فیلتر، نورهای با طول موج بلندتر از ۳.۳ میکرون و کوتاه تر از ۳.۲ میکرون را دفع می کند و ظاهری سیاه به آن می بخشد.
با این وجود، حلقه های زحل در مقابل سیاهی فضا، در طول موج های فروسرخ و فروسرخ نزدیک می درخشند. از آنجا که این حلقه ها تابش را به شدت منعکس می کنند، بر منظره غالب می شوند.
لکه های سفید در عکس ها نیز نویزهایی را نشان می دهند که در نسخه های نهایی حذف خواهند شد.
یکی از تصاویر تازه به دست آمده، نوارهای ابری زحل را با بهره گیری از یک فیلتر طول موج کوتاه نشان میدهد. حلقه ها نیز می توانند در وسط عکس به شکل درخشان دیده شوند.
تصویر دیگری، تعدادی از قمرهای زحل را در صورتیکه این سیاره به سمت گوشه حرکت می کند، نشان میدهد. این تصویر با بهره گیری از فیلتر F۲۱۲N گرفته شده است و شامل ستاره های پس زمینه و همین طور انفجار پرتوهای کیهانی است.


تصاویر درخواستی توسط دانشمندان دانشگاه لستر
طبق گزارش ها، تصاویر زحل توسط تیمی به سرپرستی لی فلچر سیاره شناس دانشگاه لستر در بریتانیا سفارش داده شده است. این تیم امیدوار است با بهره گیری از این تصاویر و داده های به دست آمده توسط ابزار NIRSpec اطلاعات بیشتری در مورد قمرها و حلقه های زحل کسب کند.
فلچر در درخواست خود همین طور عکسهایی از قمرهای زحل و مشاهدات با ابزار فروسرخ میانی(MIRI) جیمز وب را درخواست کرده است. با اینحال این مساله هنوز محقق نشده است.
دانشمندان معتقدند که حساسیت زیاد ابزار جیمز وب ممکنست به کشف قمرهای پنهان جدید در اطراف سیاره زحل کمک نماید. بتازگی تعدادی قمر جدید برای سیاره مشتری کشف شده است.
زحل هم اکنون ۱۲۴ قمر دارد، در صورتیکه مشتری فقط ۹۵ قمر دارد.
این عکس ها فقط یک نمایش اولیه هستند و تیم عملیات جیمز وب هنوز این تصاویر را پردازش نکرده است.1402/04/08
11:51:16
5.0 / 5
334
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد