از سوی محققان رویان ارائه شد؛

یافتن چاره ای از جانب پژوهشگران ایرانی برای مقابله با پیری پوست

یافتن چاره ای از جانب پژوهشگران ایرانی برای مقابله با پیری پوست

به گزارش گروه هوش مصنوعی، پژوهشگران ایرانی طی یک پژوهش، اثر آنتی اکسیدانی عصاره غشا آمنیوتیک انسان بر سلول های فیبروبلاست را بررسی کردند. نتایج این پژوهش نشان داد، این عصاره اثر ضدپیری دارد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از پژوهشگاه رویان، یکی از نگاههای اصلی برای محافظت از پوست در مقابل افزایش سن، حفاظت از سلول های فیبروبلاست در مقابل استرس اکسیداتیو است. پژوهش های پیشین نشان داده اند استفاده از عصاره غشا آمنیوتیک انسان در بانداژ زخم های باز، سبب بهبود قابلیت تقسیم و مهاجرت سلول ها و در نتیجه تسریع التیام زخم می شود.
با هدف بررسی اثر آنتی اکسیدانی عصاره غشا آمنیوتیک انسان بر سلول های فیبروبلاست، دکتر الهه افضل، نگین طلاچی، دکتر سعید ابرون، دکتر مرتضی ضرابی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی، سلول های فیبروبلاست پوست انسان را در معرض هیدروژن پراکسید قرار دادند تا شرایط افزایش سن و فعالیت اکسیدان ها شبیه سازی شود. در این پژوهش سلول های فیبروبلاستی ۲۴ یا ۴۸ ساعت، پیش یا بعد از مواجهه با هیدروژن پراکسیداز در معرض عصاره غشا آمنیوتیک قرار گرفتند.
پس از ۴۸ ساعت مواجهه با پراکسید هیدروژن، میزان زنده مانی و تقسیم سلول ها و سطح بتا گالاکتوزیداز در رابطه با پیری، آنتی اکسیدان ها و سایتوکین های پیش التهابی در سلول ها مورد سنجش قرار گرفت. همینطور میزان بیان ژن های در رابطه با پیری با روش های آزمایشگاهی در سلول ها سنجیده شد. نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی International Journal of cosmetic science انتشار یافته است نشان داد، در شرایط استرس اکسیداتیو، عصاره غشا آمنیوتیک نه تنها از مرگ سلول ها جلوگیری و تقسیم آنان را القا می کند، بلکه سبب مهار مرگ برنامه ریزی شده سلولی (آپاپتوزیس) هم می شود.
عصاره غشا آمنیوتیک همینطور به شکل مفهوم داری سطح بتا گالاکتوزیداز در رابطه با پیری افزایش پیدا کرده به علت پراکسید هیدروژن را می کاهد. علاوه بر این، استفاده ازعصاره غشا آمنیوتیک، پیش یا بعد از تحریک سلول ها با اکسیژن پراکسیداز میزان بیان ژن های در رابطه با پیری را می کاهد. بررسی های پژوهشگران این پروژه نشان داد، عصاره غشا آمنیوتیک زیست نشانگرهای در ارتباط با آنتی اکسیدان ها را کاهش و میزان گلوتاتیون را افزایش می هد.
نتایج این پژوهش نشان داد، عصاره غشا آمنیوتیک اثر آنتی اکسیدانی و ضد پیری قابل توجهی داشته و می تواند بعنوان یک محصول طبیعی در صنایع آرایشی – بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.

1402/04/01
23:46:02
5.0 / 5
357
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد