نتایج یك تحقیق نشان داد

درمان سرگیجه خوش خیم با مصرف كلسیم و ویتامین D

درمان سرگیجه خوش خیم با مصرف كلسیم و ویتامین D

به گزارش گروه هوش مصنوعی دانشمندان ˮدانشگاه ملی سئولˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند احتمال مبتلا شدن به سرگیجه در افرادی كه دو بار در روز ویتامین دی و كلسیم مصرف می كنند بسیار پایین است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم یا بی پی پی وی(BPPV) نوعی اختلال در گوش داخلی است که در آن تغییر در موقعیت سر فرد منجر به احساس چرخش یا حرکت می شود. سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم یا بی پی پی وی(BPPV) عارضه ای است که در آن، بیمار بعد از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه های کوتاه مدت شکایت دارد.
علائم بی پی پی وی بخصوص هنگام جابجا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیده شدن سر به سمت عقب رخ می دهد. معمولاً بعد از برطرف شدن علایم، فرد می تواند فعالیتهای روزمره خویش را ادامه دهد و همراه با بیماری، نشانه عصبی یا شنوایی دیگری وجود ندارد. قابل ذکر است هر حمله هم حدود یک دقیقه به طول می انجامد و با حالت تهوع همراه می باشد.
برای معالجه بی پی پی وی، پزشکان یک سری حرکات سر را بر روی بیماران انجام می دهند تا بتوانند ذرات داخل گوش را که سبب ایجاد این حس می شوند، تغییر دهند اما این علامت اغلب عود می کند. کارشناسان تخمین می زنند که حدود ۸۶ درصد از افرادی که از بی پی پی وی رنج می برند، حس می کنند که این عارضه سبب اختلالی در زندگی آنها می شوند و سبب بیماری آنها می شوند و ازاین رو نمی توانند چند روز به سر کار بروند.
طی این مطالعه محققان کره ای بیشتر از ۹۵۰ بیمار مبتلا به این عارضه را که قبلاً با تکنیک حرکات سر تحت درمان قرار گرفته بودند، مورد آزمایش قرار دادند. محققان شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. افراد یک گروه از مکمل های داروهایی استفاده می کردند و دیگر گروه داروهایی برای کنترل این عارضه. سپس محققان به افراد گروه اول که مکمل مصرف می کردند و ۴۴۵ نفر بودند ویتامین دی و کلسیم دادند که می بایست روزانه دو بار مصرف می کردند. در مقابل، ۵۱۲ نفر گروه دیگر هیچ یک از این موارد حتی مکمل را مصرف نمی کردند. محققان دریافتند افرادی که به آنها مکمل داده شده بودند، پس از میانگین یک سال میزان سرگیجه آنها به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.
محققان گفتند این مطالعه نشان داده است که برای مبتلایان به این سرگیجه مصرف مکمل ویتامین دی و کلسیم یک روش ساده و کم خطر برای پیشگیری از عود سرگیجه است. اگر ابتدا مقدار مصرف ویتامین دی کم باشد، بسیار مؤثر است. در حقیقت، افرادی که با ویتامین دی کمتر از ۱۰ نانوگرم در میلی متر آغاز کرده اند، ۴۵ درصد کاهش در میزان عود سرگیجه خود مشاهده کرده اند در حالیکه کسانی که با سطح ویتامین دی حدود ۱۰-۲۰ نانوگرم در میلی متر آغاز کرده اند تنها شاهد ۱۴ درصد کاهش بوده اند.
1399/05/18
15:48:11
5.0 / 5
1788
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد