قائم مقام بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد؛

حمایت بنیاد ملی نخبگان از هسته ها و اندیشکده های علوم انسانی

حمایت بنیاد ملی نخبگان از هسته ها و اندیشکده های علوم انسانی

به گزارش گروه هوش مصنوعی، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در دور جدید کارهای بنیاد، از نهادهای نخبگانی به عنوان واحدهای توانمندساز حمایت می شود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، اختتامیه پنجمین دوره محراب اندیشه با حضور ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، حجت الاسلام کرمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و تعدادی از دانشجویان این دانشگاه اجرا شد.
در این مراسم، ناصر باقری مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: راهکار مشکلات کشور را باید در شاخه های علوم انسانی و علوم اجتماعی جست وجو کرد.
وی اضافه کرد: فضای امروز کشور با کارهای اندیشکده ای در عرصه علوم انسانی و علوم اجتماعی انطباق بسیار خوبی دارد و خوشبختانه نشست ها و جلسات مختلفی در این عرصه برگزار می گردد. این فضا هم برای افراد فعال در عرصه علوم انسانی و علوم اجتماعی و هم برای کشور مفید خواهد بود.
باقری مقدم با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان راهبردهای متنوعی دارد، افزود: بنا به دلیلهای مختلف، در سالهای گذشته رویکرد بنیاد ملی نخبگان بیشتر به سمت حمایت و پشتیبانی از مستعدان رشته های فنی و مهندسی بوده، بطوریکه در پایگاه های اطلاعاتی این بنیاد، اغلب اجتماع ۶۵۰۰۰ نفره نخبگانی را متخصصان و مستعدان حوزه های علوم فنی و مهندسی می سازند و سهم علوم انسانی خیلی کم است، اما با اصلاح رویکردها، از سال گذشته، اقدامات، فرآیندها و برنامه های متنوع و مختلفی برای شناسایی، هدایت و پشتیبانی از اجتماع نخبگانی شاخه های علوم انسانی و علوم اجتماعی طراحی شده که قسمتی از آنها در حال اجرا می باشد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به ظرفیتهای دانشگاه تهران در عرصه علوم انسانی نیز تاکید کرد: با عنایت به این که دانشگاه تهران برمبنای فاکتورهای مختلف، همچون با اهمیت ترین دانشگاه های کشور در عرصه علوم انسانی و علوم اجتماعی است، بنیاد تلاش دارد در قالب همکاری با این دانشگاه و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، برنامه ها و طرح های متنوعی را در عرصه علوم انسانی و علوم اجتماعی اجرا نماید.
وی تاکید کرد: بنیاد ملی نخبگان پیش تر برنامه های خودرا برای پشتیبانی از افراد مستعد و نخبه و رسیدن آنان به مرحله اثرگذاری در جامعه بومی طراحی می کرد اما در دور جدید علاوه بر افراد، نهادهای نخبگانی نیز مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار خواهند گرفت و بر این اساس از هسته ها و اندیشکده های علوم انسانی نیز به عنوان واحدهای توانمندساز حمایت می شود تا این واحدها در کشور تعریف و سپس برمبنای میزان اثرگذاری، رتبه بندی شوند، در نهایت هر کدام از این واحدها برمبنای امتیازات کسب شده می توانند از حمایت های بنیاد ملی نخبگان بهره مند شوند.
باقری مقدم ضمن اشاره به مزیت های اندیشکده های علوم انسانی و علوم اجتماعی، اظهار داشت: تیم سازی، جوانگرایی و حل مسائل کشور با نگاه چند بعدی، از مزایای اصلی این اندیشکده ها است اما این نوع فعالیت لطمه های مختلفی نیز دارد. به عنوان نمونه در بعضی موارد راهکارهای ارائه شده توسط آنها سطحی است و این در حالیست که یک اندیشکده برای آن که بتواند در کشور اثرگذار باشد، باید بتوانند راهکارهای نوآورانه اما عمیق و پخته عرضه نماید.
وی افزود: مسئله بعدی، استقلال مالی اندیشکده ها و دستیابی آنها به منابع مالی است تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند. بدین سبب این اندیشکده ها باید با مفهوم کسب وکار و نظام کسب وکار آشنا باشند. علاوه بر این موارد، سیاسی شدن یکی دیگر از لطمه های جدی در کمین این اندیشکده ها است چونکه اساساً آنها ظرفیت سیاسی شدن بسیار بالایی دارند بدین جهت همیشه باید تلاش کنند استقلال رأی و اندیشه خودرا حفظ کنند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در آخر تصریح کرد: اثرگذاری اندیشکده های علوم انسانی و علوم اجتماعی به استمرار و ادامه فعالیت ها نیاز دارد.
شایان ذکر است، در این مراسم که با ارائه تیم های فعال آینده روشن ۱۴۰۱ در سالن فردوسی دانشکده ادبیات پردیس مرکزی دانشگاه تهران برگزار گردید، پاویون تخصصی بنیاد ملی نخبگان، مرکز نوآوری شروع، مرکز رشد اندیشکده علوم انسانی و مجموعه کوثر تشکیل شد.


منبع:

1402/03/18
14:20:52
5.0 / 5
326
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد