راداری كه بر سلامت تایرها نظارت می كند

راداری كه بر سلامت تایرها نظارت می كند

به گزارش گروه هوش مصنوعی محققان با ابداع یك رادار كه بالای تایرهای خودرو نصب می شود، امكان نظارت مستمر و زنده بر سالم بودن تایرها را فراهم نموده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، نشانگرهای موجود در کنار نشانگر سرعت و دور موتور در خودرو ها ابزار مفیدی هستند. آنها رو به اتمام بودن بنزین، زمان تعویض روغن و غیره را به ما یادآور می شوند. اما یک چیز که کمبود آن احساس می شود، نظارت بر سلامت تایرها و مهم تر از آن، پنچری تایرها است و ما همچنان باید از عواقب آن متوجه آنها شویم.
حالا محققان دانشگاه "کارنگی ملون" مبادرت به افزودن این توانایی در خودرو ها و ابداع یک رادار برای سنجش سلامت تایرها در لحظه کرده اند.
وقتی لاستیک ها فرسوده می شوند، به خصوص در هوای سرد، کشش و انعطاف خویش را از دست می دهند. این یک عامل ایمنی اساسی برای عابران پیاده و رانندگان به حساب می آید. درست است که خودرو های جدید دارای سنسور فشار در لاستیک ها هستند، اما نظارت مستقیم بر سایش و پارگی لاستیک چه می شود؟ محققان از خود پرسیدند که چگونه می توانند این را محقق کنند و موفق به ابداع راداری شدند که با انجام این کار، مطمئنا باعث صرفه جویی در پول و نجات جان انسان ها خواهد شد.
"آکارش پراباکارا" دانشجوی دکتری رشته مهندسی برق و کامپیوتر توضیح داد: نظارت مستقیم بر وضعیت لاستیک یا به صورت دستی یا با استفاده از اسکن های لیزری با وضوح کامل انجام می شود، اما هیچ یک از این روش ها چاره مناسبی برای تعبیه روی خودرو و نظارت بر چیزهای مختلف و گاهی خطرناکی که به مرور زمان به لاستیک ها می چسبند، نیستند.
محققان بعد از انجام آزمایشاتی همراه با شرکت تایرسازی "بریجستون"، تصمیم به استفاده از فناوری رادار برای این امر گرفتند. این دستگاه راداری بالای تایر نصب می شود و بر سلامت آن به صورت مستمر و زنده نظارت می کند.
"پراباکارا" اظهار داشت: رادارهای موج میلی متری امروزه در وسایل نقلیه متداول هستند و این رادارها هم اکنون برای پیشگیری از تصادف، کروز کنترل و سایر خصوصیت ها مورد استفاده قرار می گیرند. حالا محققان این رادارها را برای سنجش سایش تایرها به خدمت گرفته اند.
تکنیک مورد استفاده در این دستگاه، "رادار روزنه ترکیبی معکوس" است. این تکنیک از چرخش تایر برای تقویت وضوح رادارها بهره می برد و به آنها امکان اندازه گیری میلی متری تغییرات را می دهد.
محققان می گویند ما از افزودنی های فلزی جاسازی شده بهره برده ایم که بعنوان نشانگر عمل می کنند. این ها به رادار کمک می کنند تا در محیط هایی با دید کم نظیر جاده های خاکی یا برفی بازتاب داشته باشد.
مهم تر از همه این است که این رادار می تواند اشیاء خارجی مانند میخ ها را که در لاستیک ها گیر کرده اند، تشخیص دهد.
منبع:

1399/05/18
15:04:01
5.0 / 5
1944
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد