کشف ۳۰ هزار ویروس جدید در دی ان ای میکروب ها

کشف ۳۰ هزار ویروس جدید در دی ان ای میکروب ها

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان در حین تحلیل و بررسی ژنوم میکروب های تک سلولی به کشفی اعجاب انگیز دست پیدا کردند. آنها هزاران ویروس که پیش از این شناخته نشده بودند را در دی ان ای DNA میکروب ها کشف کردند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، محققان در یک مطالعه جدید گزارش دادند که دی ان ای بیشتر از ۳۰ هزار ویروس را در ژنوم میکروب های تک سلولی مختلف یافته اند. آنها توضیح می دهند که دی ان ای ویروس امکان دارد بتواند سلول های میزبان را مجبور به تکثیر ویروس های کامل و کاربردی کند.
کریستوفر بلاس(Christopher Bellas)، نویسنده اصلی این مقاله و بوم شناسی که در دانشگاه «اینسبروک» در اتریش روی ویروس ها مطالعه انجام می دهد، اظهار داشت: ما از تعداد ویروس هایی که از راه این تحلیل و بررسی پیدا کردیم بسیار شگفت زده شدیم. در بعضی موارد، مشخص شد که تا ۱۰ درصد از دی ان ای یک میکروب از ویروس های پنهان شده در آن تشکیل شده است.
به قول محققان، به نظر نمی رسد این ویروس ها میزبان خویش را بیمار کنند و امکان دارد مفید باشند. بعضی از ویروس های جدید شبیه ویروفاژها(virophage) هستند. آنها نوعی ویروس هستند که سایر ویروس های بیماری زا را که تلاش می کنند سلول میزبان خویش را آلوده کنند، آلوده می کنند.
بلاس می گوید: علت این که چرا این میزان ویروس در ژنوم میکروب ها یافت می شود، هنوز معلوم نیست. قوی ترین فرضیه ما اینست که آنها از سلول در مقابل عفونت توسط ویروس های خطرناک محافظت می کنند.
زندگی بر روی زمین به معنای مبارزه با ویروس ها بعنوان فراوان ترین موجودات بیولوژیکی در این سیاره است که به صورت جمعی هر نوع حیاتی را آلوده می کنند. آنها بسیار متنوع هستند و از روش های مختلف برای بهره برداری از میزبان های سلولی خود استفاده می نمایند.
بعضی از این ویروس ها با افزودن دی ان ای خود به سلول میزبان و تبدیل شدن به بخشی از ژنوم آن تکثیر می شوند.
هنگامی که این اتفاق در یک سلول زایا رخ می دهد منجر به ایجاد عناصر ویروسی درون زا(EVEs) یا دی ان ای ویروسی می شود که از نسلی به نسل دیگر در گونه ی میزبان منتقل می شود.
دانشمندان عناصر ویروسی درون زا را در طیف وسیعی از موجودات همچون حیوانات، گیاهان و قارچ ها یافته اند. بعنوان مثال، پستانداران قطعات ویروسی مختلفی را در دی ان ای خود حمل می کنند و حدود هشت درصد از ژنوم انسان از دی ان ای عفونت های ویروسی باستانی تشکیل شده است.
نویسندگان این مطالعه توضیح می دهند که بیشتر اینها دیگر کاربردی نیستند و «فسیل های ژنومی» محسوب می شوند.
مطالعات نشان می دهد که عناصر ویروسی درون زا می توانند در انسان و سایر موجودات تطبیق پذیر باشند، باآنکه احیانا به دفع ویروس های مدرن کمک می کنند.
محققان خاطرنشان می کنند که این برای خیلی از یوکاریوت های تک سلولی صادق است البته این میکروب ها معمولاً توسط ویروس های غول پیکر آلوده شده و از بین می روند.
اگر یک ویروفاژ قبل از آن در یک سلول میزبان ساکن شده باشد، می تواند یک ویروس غول پیکر را به جای تکثیر خود، مجبور به ساخت ویروفاژها کند و به صورت بالقوه میزبان را نجات دهد.
بر طبق این مطالعه جدید، دی ان ای ویروس های تازه کشف شده مشابه دی ان ای ویروفاژها است، که نشان داده است میکروب ها امکان دارد به لطف ویروس های موجود در ژنوم هایشان در مقابل ویروس های غول پیکر مقاوم شده باشند.
محققان می نویسند که مطالعه این ویروفاژها تابحال بر روی حیوانات و گیاهان متمرکز شده بود.
کشف هزاران ویروس جدید پنهان در دی ان ای میکروب، هدف اصلی بلا و همکارانش نبود، آنها قصد داشتند گروه جدیدی از ویروس ها را که در آب های دریاچه آلپ «Gossenköllesee»، در ایالت تیرول اتریش یافته بودند، مطالعه کنند.
بلاس می گوید: در ابتدا می خواستیم با این تحقیقات منشا ویروس هایی جدید را پیدا نماییم. با این وجود، ما نمی دانستیم که کدام ارگانیسم ها معمولاً توسط این ویروسها آلوده می شوند. بنابراین است که ما یک مطالعه در مقیاس بزرگ برای آزمایش همه ی میکروب هایی که توالی دی ان ای آنها مشخص است، انجام دادیم.
برای انجام این کار، آنها از «لئو»، یک خوشه کامپیوتری با کارایی بالا در دانشگاه اینسبروک کمک گرفتند که می تواند حجم وسیعی از داده ها را به صورت موثر تحلیل و بررسی کند.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.1402/02/07
11:26:19
5.0 / 5
380
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد