بر اساس پژوهشی نوین؛

کشفی جدید برای پاک شدن اتمسفر زمین

کشفی جدید برای پاک شدن اتمسفر زمین

گروه هوش مصنوعی: اصفهان تحقیقات جدید نشان میدهد که یک میدان الکتریکی قوی در سطح بین قطرات آب موجود در هوا و هوای مجاور می تواند بوسیله مکانیسمی که پیش تر ناشناخته بود، هیدروکسید(OH) بوجود آورد. انتظار می رود که این کشف، شناخت علمی در خصوص پاکسازی اتمسفر از آلاینده ها و گازهای گلخانه ای را تغییر دهد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از سی تک دیلی، قبل از این، پژوهشگران معتقد بودند که نور خورشید عامل اصلی تشکیل OH است، اما یافته های جدید می تواند مدلهای آلودگی هوا را بطور قابل توجهی تغییر دهد، چونکه OH نقش مهم و کلیدی در اکسید کردن هیدروکربن ها و حذف مواد شیمیایی مضر از جو دارد.

شیمیدان دانشگاه Irvine کالیفرنیا، در پژوهشی به ایجاد یک مولکول پاک کننده هوا پرداخت. در این پژوهش، دانشمندان مکانیسم جدیدی را کشف کردند که بوسیله میدان الکتریکی قوی در سطح بین قطرات آب موجود در هوا و هوای اطراف، هیدروکسید (OH) به وجود می آورد. این کشف جدید می تواند به اتمسفر کمک نماید تا خودرا از آلاینده ها و گازهای گلخانه ای پاک کند. این یافته باورهای قبلی را به چالش می کشد و می تواند مدلهای آلودگی هوا را بطور قابل توجهی تغییر دهد.

به واسطه کارهای انسانی، انواع مختلفی از آلاینده ها در هوا منتشر می شوند و بدون مولکولی به نام هیدروکسید (OH)، خیلی از این آلاینده ها در اتمسفر جمع می شوند.

در واقع، نحوه تشکیل OH در اتمسفر، موضوعی است که به تنهایی، خود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما در پژوهش جدیدی که در آوریل سال جاری در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، انتشار یافت، یک تیم تحقیقاتی شامل Sergey Nizkorodov، استاد شیمی دانشگاه Irvine کالیفرنیا اعلام نمود که یک میدان الکتریکی قوی که در سطح بین قطرات آب موجود در هوا و هوای اطراف وجود دارد، می تواند با مکانیسمی که پیش تر ناشناخته بود، OH بوجود آورد.

این یافته ای است که می تواند نحوه درک و شناخت دانشمندان را نسبت به این مساله که چگونه هوا می تواند خودرا از موادی مانند آلاینده های انتشار یافته توسط انسان و گازهای گلخانه ای پاک می کند، تغییردهد. درواقع، این یافته نشان میدهد که OH می تواند با این آلاینده ها و همین طور با گازهای گلخانه ای واکنش نشان دهد و آنها را از بین ببرد. در این رابطه، Nizkorodov می گوید: «برای اکسید کردن هیدروکربن ها به OH نیاز است، در غیر این صورت، آنها بطور نامحدود در جو جمع می شوند.»

پیش از این، پژوهشگران تصور می کردند که نور خورشید عامل اصلی تشکیل OH است.

Nizkorodov، نیز معتقد می باشد که بطور کلی تصور بر این است که OH باید بوسیله فتوشیمی یا واکنش اکسایش-کاهش (Redox) تشکیل گردد و لازم است نور خورشید یا فلزات به عنوان کاتالیزور عمل کنند. اما «آنچه که این مقاله می گوید این است که «برای ایجاد OH، شما به هیچ یک از این موارد نیاز ندارید، چونکه در خودِ آب خالص، OH می تواند بطور خود به خود با شرایط خاص بر روی سطح قطرات ایجاد شود.»

از این رو، پژوهشگران معتقدند که در داستان شیمی اتمسفر، OH به عنوان یک کاراکتر کلیدی عمل می کند. Christian George، شیمیدان اتمسفر در دانشگاه Lyon فرانسه و نویسنده اصلی این مقاله می گوید: «OH واکنش هایی را شروع می کند که آلاینده های موجود در هوا را تجزیه می کند و به حذف مواد مضر و نیز گازهای شیمیایی مضر مانند دی اکسید گوگرد و اکسید نیتریک از جو کمک می نماید.». در نتیجه، انتظار می رود که این کشف، درک علمی از نحوه پاکسازی اتمسفر از آلاینده ها و گازهای گلخانه ای را تغییر دهد.

نتایج این پژوهش بتازگی در مجموعه مقالات National Academy of Sciences انتشار یافته است.
1402/01/24
16:07:23
5.0 / 5
324
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد