سنجاب عصر یخبندان پیدا شد

سنجاب عصر یخبندان پیدا شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، یک سنجاب یخ زده متعلق به ۳۰ هزار سال پیش در دوران عصر یخبندان در قطب شمال کشف شده است که اندام و بافت های آن به خوبی حفظ شده اند و مشخص شد که این توده خز و پوست قهوه ای رنگ شامل دست های کوچک، پنجه ها، گوش و یک دُم است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شانس یافتن یک سنجاب زمینی(کُلاهو) کاملاً حفظ شده از عصر یخبندان در قطب شمال چقدر است؟ بسیار کم.
در سال ۲۰۱۸، یک کلاهوی مومیایی شده و ۳۰ هزار ساله در قطب شمال و در منطقه یوکان پیدا شد که به شکل یک توپ جمع شده بود که با دقت معلوم می شد یک توده از خز و پوست قهوه ای رنگ شامل دست ها و گوش های کوچک قابل مشاهده می باشد.
هم اکنون، دیرینه شناسان به ما نگاهی اجمالی از این موجود باستانی کوچک را نشان داده اند که بزودی برای نمایش عمومی آماده می شود.
کُلاهو یا سنجاب زمینی نام یک تبار از تیره سنجابان است. این جوندگان بر خلاف سایر سنجاب ها در سطح زمین یا زیر زمین زندگی می کنند. این جانوران اندازه ای متوسط دارند، دارای دُمی کوتاه و چشم های درشت هستند و می توانند تا هشت کیلوگرم وزن داشته باشند. اغلب گونه های کلاهو به صورت اجتماعی و در گروههای بزرگ در دشت ها زندگی می کنند. این حیوانات می توانند در مواقعی مثل احساس خطر بر روی پاهای عقب بلند شوند. در حالت ایستاده تسلط بیشتری برای پیدا کردن خطرات و مشاهده اطراف دارند. این جانوران در صورت احساس خطر جدی با تولید صداهایی خاص، وجود خطر را به سایرین اعلام می کنند.
گرانت زازولا که یک دیرینه شناس است، می گوید: کلاهوها در قطب شمال و در منطقه یوکان رایج هستند و لانه های آنها که از عصر یخبندان به جا مانده همواره به شکل دست نخورده یافت می شود. اما یافتن یک سنجاب کامل، اتفاقی نادر است.


وی ادامه داد: برخی از مردم وقتی پای پشمی یک ماموت غول پیکر یا عاج های بزرگ یا جمجمه های بزرگ آنرا پیدا می کنند، واقعاً بسیار هیجان زده می شوند. اما برای من، فسیل های کلاهوهای قطب شمال، لانه ها و الان این سنجاب مومیایی که به خوبی حفظ شده واقعاً جالب هستند. جالب ترین چیزهایی که ما داریم. مطمئناً آنها مورد علاقه من هستند.
اسکن پرتو ایکس نشان داد این سنجاب جوان در سال اول خواب زمستانی خود به سر می برده است.
زازولا می گوید: تا وقتی که دقیق نشوید دست های کوچک و این پنجه ها، دم کوچک و گوش های آنرا نمی بینید و به وضوح قابل تشخیص نیستند. من همیشه استخوان ها را مطالعه می کنم، چون که آنها هیجان انگیز هستند. اما وقتی حیوانی را می بینید که کاملاً حفظ شده است، ۳۰ هزار سال قدمت دارد و می توانید چهره، پوست، مو و همه چیزهای آنرا به خوبی ببینید، این خیلی فوق العاده است، چونکه گویی که حیوان زنده است.
یک دامپزشک محلی به نام دکتر جس هیث به گرفتن اسکن پرتوی ایکس از این سنجاب زمینی کمک کرد. وی مطمئن نبود که پرتو ایکس چیزهای زیادی را نشان دهد، چونکه استخوان های حیوانات مومیایی شده در طول سال ها کلسیم خویش را از دست می دهد و تصویر حاصل از تابش پرتوی ایکس تار می شوند، اما در اوج غافلگیری مشخص شد که ساختار استخوانی جامد این کلاهو هم به خوبی حفظ شده است.
وی اظهار داشت: ما می توانستیم ببینیم که این نمونه در شرایطی عالی قرار دارد. انگار که خوابیده است.
تصاویر پرتوی ایکس نشان داد که در واقع این سنجاب جوان در نخستین سال خواب زمستانی خود بوده که مرده است، اما مشخص نیست چه چیزی آنرا کشته است.
زازولا می گوید: ما اغلب حیوانات بزرگ مانند ماموت های پشمالو و این چیزها را می بینیم، اما در مورد موجودات کوچکی که زیر پای این ماموت های پشمالو زندگی می کردند هم چیزهای زیادی میتوان آموخت.1402/01/15
15:16:25
5.0 / 5
318
تگها: تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد