نخستین مأموریت سرنشین دار بوئینگ باردیگر به تعویق افتاد

نخستین مأموریت سرنشین دار بوئینگ باردیگر به تعویق افتاد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، شرکت بوئینگ نخستین مأموریت فضایی سرنشین دار خویش را که مقرر است با کپسول استارلاینر صورت گیرد، بار دیگر به تعویق انداخت و آنرا به ۲۱ ژوئیه موکول کرد؛ در حالیکه این پرواز آزمایشی به ایستگاه فضایی بین المللی برای ماه مه در نظر گرفته شده بود.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، اولین پرواز سرنشین دار کپسول استارلاینر (Starliner) بوئینگ چند ماه دیگر به تعویق افتاده است و هم اکنون برای ۲۱ ژوئیه (۳۰ تیرماه ۱۴۰۲) هدف گذاری شده است.

ماه گذشته، مقامات بوئینگ و ناسا اعلام نمودند که نخستین فضانوردان استارلاینر، در ماموریتی به نام Crew Flight Test یا (CFT) ماه آوریل (فروردین ماه)، به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) خواهند رفت.

اما انجام این مأموریت بار دیگر تغییر کرد؛ زمانی که مقامات ناسا اعلام نمودند مأموریت CFT بعد از مأموریت Ax-2 صورت خواهد گرفت. مأموریت Ax-2 یک پرواز خصوصی به این لابراتوار مداری است که توسط شرکت Axiom Space صورت می گیرد. در نتیجه، مأموریت CFT برای اوایل ماه مه (اردیبهشت ماه) هدف گذاری و جدول زمانی پرتاب آن کمی به عقب کشیده شد.

اما بار دیگر مقامات ناسا اعلام نمودند که انجام مأموریت CFT در فصل بهار ممکن نیست و این گزینه از روی میز کنار رفته است.

استیو استیچ، مدیر برنامه خدمه تجاری ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: ما سنجیدیم و تصمیم گرفتیم که بهترین کوشش برای پرتاب CFT زودتر از ۲۱ ژوئیه نباشد.

استیچ در این بیانیه، علل گوناگونی را برای به تاخیر افتادن این مأموریت ذکر کرد؛ بعنوان مثال بهار سال جاری ترافیک قابل توجهی در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) وجود دارد و با پرتاب مأموریت Ax-2 در ماه مه و مأموریت رباتیک باری بعدی شرکت اسپیس ایکس که برای ماه ژوئن (خردادماه) هدف گذاری شده، ایستگاه فضایی روزهای شلوغی را در پیش دارد.

همچنین سایت پرتاب مأموریت CFT یعنی ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا در ماههای آینده شلوغ خواهد بود. اتحادیه پرتاب یونایتد (ULA) در نظر دارد در بهار سال جاری با موشک Atlas V ماموریتی را برای نیروی فضایی ایالات متحده از کیپ کاناورال به پرواز درآورد و نخستین پرواز موشک جدید Vulcan Centaur این شرکت هم برای ماه مه از همین سایت هدف گذاری شده است.

گفتنی است که کپسول استارلاینر هم از موشک Atlas V استفاده خواهد نمود و این موشک مأموریت CFT را به فضا خواهد برد.

استیچ همینطور اظهار داشت که ناسا همچنان زمان بیشتری برای تحلیل و بررسی داده های در ارتباط با اجزای مختلف استارلاینر نظیر سیستم چتر نجات آن، پیش از ارسال فضانوردان با این کپسول فضایی می خواهد.

همچنین ناسا و بوئینگ قصد دارند یک آزمایش زمینی دیگر برای سیستم چتر نجات آن انجام دهند و به قول استیچ این آزمایش برای ماه مه هدف گذاری شده است.

استیچ اظهار داشت: هم اکنون واقعاً هیچ مشکل یا نگرانی در مورد سیستم چتر نجات وجود ندارد. چتر نجات ها در کپسول نصب شده اند و در وضعیت خوبی هستند. فقط باید تمام داده ها را باردیگر مرور نماییم و مطمئن شویم که واقعاً استارلاینر آماده پروازی ایمن است.

ماموریت Crew Flight Test یا (CFT)، حامل فضانوردان ناسا به نامهای بوچ ویلمور (Butch Wilmore) و سونی ویلیامز (Suni Williams) خواهد بود که آنها را برای اقامتی تقریبا هشت روزه به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) می فرستد. اگر همه چیز در این پرواز آزمایشی خوب پیش برود، ناسا احتمالا استارلاینر را برای مأموریت های عملیاتی ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی تأیید می کند.

در حال حاضر یک فضاپیمای خصوصی آمریکایی، مأموریت های ارسال خدمه ایستگاه فضایی را انجام می دهد که همان کپسول فضایی کرو دراگون (Crew Dragon) ساخته شرکت اسپیس ایکس است. کرو دراگون اوایل این ماه در ششمین پرواز قراردادی خود به ایستگاه فضایی بین المللی، فضانوردان جدیدی را به ایستگاه فضایی برد.

ماموریت CFT دومین سفر استارلاینر به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) را رقم خواهد زد. این کپسول در ماه مه ۲۰۲۲ در یک مأموریت بدون سرنشین به نام OFT۲ حدود یک هفته به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد.
1402/01/11
14:59:51
5.0 / 5
322
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد