فضاپیمای ناسا از مکان فرود مأموریت آرتمیس۳ روی ماه عکس گرفت

فضاپیمای ناسا از مکان فرود مأموریت آرتمیس۳ روی ماه عکس گرفت

به گزارش گروه هوش مصنوعی، فضاپیمای «مدارگرد شناسایی ماه»، عکس واضحی را از مکان احتمالی فرود مأموریت «آرتمیس۳» روی سطح ماه گرفته است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، عکسی که به تازگی از مدار ماه گرفته شده است، مکان احتمالی را برای ردپای بعدی بشر روی سطح ماه نشان داده است.
«مدارگرد شناسایی ماه»(LRO) ناسا در ژوئن ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد و از آن زمان تاکنون، نماهای بسیار خوبی را از ماه عرضه کرده است. در بین تجهیزات این مدارگرد، دوربین معروف به «LROC» قرار دارد که تصاویر سیاه و سفید را با وضوح بالا از سطح ماه می گیرد.
مدارگرد شناسایی ماه در روز سوم مارس، بر فراز «دهانه شکلتون»(Shackleton Crater) در نزدیکی قطب جنوب ماه پرواز کرد و دوربین LROC، عکسی را گرفت که بخشی از منطقه معروف به «توده مالاپرت»(Malapert Massif) را در معرض دید قرار می دهد. مالاپرت، یکی از مکانهای احتمالی فرود برای مأموریت سرنشین دار «آرتمیس۳»(Artemis ۳) ناسا است که در سال ۲۰۲۵ یا نزدیک به آن، فضانوردان را برای اولین بار از سال ۱۹۷۲ روی سطح ماه فرود خواهد آورد.
تصویری که در وبسایت LROC انتشار یافته، یک پانورامای کامل را از قله ای به ارتفاع ۵۰۰۰ متر نشان داده است که ناحیه ای تاریک و صاف در بالای آن قرار دارد. این یکی از مقاصد احتمالی آرتمیس۳ به حساب می آید و نسبتا نزدیک به همسایه خود قرار دارد که صخره ای به ارتفاع ۳۵۰۰ متر است.


«مارک رابینسون»(Mark Robinson)، پژوهشگر ارشد پروژه LROC از «دانشگاه ایالتی آریزونا»(ASU)، در یک پست وبلاگی نوشت: میتوان استدلال کرد که عظمت محض این منطقه، آنرا به یک گزینه اصلی برای فرود آرتمیس۳ تبدیل می کند.
او به شوخی اظهار داشت: اما باز هم امکان دارد که فرود آمدن در اینجا خیلی هیجان انگیز باشد؟
دانشمندان ناسا، منطقه قطب جنوبی را برای بازگشت بشریت به ماه برگزیده اند، چونکه یخ آب فراوان در آنجا وجود دارد. یخ آب، منبع ارزشمندی برای کاوشگران آینده ماه است؛ چونکه میتوان آنرا به چیزهایی مانند سوخت موشک، خنک کننده ها یا فقط آب ساده برای حفظ حیات تبدیل کرد.
ناسا امیدوار است که با برنامه آرتمیس خود، امکان حضور بلندمدت را در ماه ایجاد نماید تا یک سکوی پرتاب برای مأموریت های سرنشین دار آینده به مریخ باشد. مأموریت آرتمیس۱ که یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین برای سخت افزار پرواز آرتمیس، همچون موشک «سامانه پرتاب فضایی»(SLS) و کپسول «اوریون»(Orion) بود، در نوامبر سال قبل پرتاب شد و اوریون را به یک پرواز ۲۵ روزه به مدار ماه و بازگشت از آن فرستاد.
آرتمیس۲ مقرر است در نوامبر ۲۰۲۴ پرتاب شود و چهار فضانورد را سوار بر سامانه پرتاب فضایی و اوریون، در یک پرواز ۱۰ روزه به دور ماه و بازگشت از آن بفرستد. آرتمیس۳ زودتر از دسامبر ۲۰۲۵ به فضا پرتاب خواهد شد و اولین زن و اولین شخص رنگین پوست را به سطح ماه خواهد برد.
منبع:

1401/12/28
07:27:25
5.0 / 5
340
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد