فهرستی از خطرناك ترین زباله های فضایی تهدیدكننده زمین

اتوبوس های زرد رنگی که راننده و ترمز ندارند!

اتوبوس های زرد رنگی که راننده و ترمز ندارند!

گروه هوش مصنوعی: گروه هوش مصنوعی: زباله های فضایی که یکی از اشکالات نگران کننده برای سیاره ما به شمار می روند، دانشمندان را بر آن داشته اند تا اقداماتی را برای پیش گیری از برخورد احتمالی در پیش بگیرند. در این گزارش، به بررسی خطرناک ترین زباله های فضایی می پردازیم که زمین را تهدید می کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضای اطراف سیاره ما درحال به هم ریخته شدن است. هزاران ماهواره و میلیونها قطعه از زباله های فضایی غیر قابل کنترل، در بالای سر ما پرتاب می شوند و تهدیدی برای برخورد به زمین به شمار می روند. در بین زباله های فضایی، اشیایی وجود دارند که کارشناسان بیش از همه از آنها می ترسند.
تنها در یک ماه گذشته، رویدادهای فضایی نزدیک به زمین دو بار خبرساز شدند و کارشناسان را بر آن داشتند تا اقدامات لازم را انجام دهند. پژوهشگران در ۲۷ ژانویه، دو قطعه زباله فضایی بزرگ را دیدند. این زباله ها شامل مرحله بالایی یک موشک روسی با چند دهه قدمت و یک ماهواره روسی بودند که مدت ها از کار افتاده بود. زباله ها به فاصله شش متری یا بیش از یکدیگر رسیدند.
منطقه بد، به منطقه ای گفته می شود که چندین رویداد مهم فروپاشی و صدها شیء متروکه رها شده در آن گزارش شده است. این حادثه که به عنوان «بدترین سناریو» توصیف می شود، می تواند هزاران تکه زباله خطرناک را بوجود آورد که قرن ها در مدار باقی می مانند. گزارشی که در ششم فوریه انتشار یافت، نشان داد که یک ماهواره مرموز روسی در اوایل ژانویه به ۸۵ قطعه تقسیم شده و آن قدر بزرگ بود که بتوان آنرا از زمین ردیابی کرد.
هر دوی این حوادث در مناطقی اتفاق افتادند که کارشناسان از آنها به عنوان «منطقه های بد» یاد می کنند. منطقه بد، به منطقه ای گفته می شود که چندین رویداد مهم فروپاشی و صدها شیء متروکه رهاشده در آن گزارش شده است. این رویدادها به همراه یکدیگر، بزرگترین پتانسیل تولید زباله را در منطقه بد ایجاد می کنند. مناطق بد در مدار پایین زمین قرار دارند.
در این گزارش، به بررسی زباله های فضایی می پردازیم که کارشناسان از آنها بیشتر می ترسند.


در این گزارش، به بررسی زباله های فضایی می پردازیم که کارشناسان از آنها بیشتر می ترسند.

بدنه موشک روسی «زنیت»
با کمال تعجب، صدها یا حتی هزاران فضاپیمای جدیدی که توسط شرکت هایی مانند «وان وب»(OneWeb) یا «اسپیس ایکس»(SpaceX) تولید شده اند، گروهی نیستند که بیشترین احتمال نابودی مداری را دارند. فضاپیماهای قدیمی شامل مراحل موشک ها و ماهواره های بزرگی که در دوران جنگ سرد تا اوایل دهه ۲۰۰۰ پرتاب شدند، بیشترین عوامل خطر به شمار می روند.
«دارن مکنایت»(Darren McKnight)، کارشناس ارشد فنی شرکت خصوصی نظارت بر زباله «لئولبز»(LeoLabs)، در مصاحبه با اسپیس اظهار داشت: این شرکتها ممکنست صدها تا هزاران ماهواره داشته باشند اما در هماهنگ کردن آنها بسیار عالی هستند. آنها یک سیستم محرکه دارند که ماهواره ها را بسیار چابک می کند و همچنین، آنها را قادر می سازد تا مانورهای جلوگیری از برخورد را انجام دهند. اشیای متروکه بر خلاف آنها، توانایی دور شدن از یکدیگر را ندارند.
زباله های فضایی مانند اتوبوس مدرسه هستند که راننده و ترمز ندارد. در بین این اشیای متروکه و قدیمی، مرحله بالایی موشک «زنیت»(Zenit) روسیه قرار دارد. این مرحله بالایی موسوم به «اس ال-۱۶»(SL-16) که ۹.۹ تن و ۱۱ متر است، منبع بزرگترین دلهره بشمار می رود.
لئولبز هم اکنون ۱۸ مرحله از این موشک ها را که در یکی از منطقه های بد در ارتفاع حدود ۸۴۰ کیلومتری دور زمین می چرخند، زیر نظر دارد. قرن ها طول می کشد تا آنها از این ارتفاع پایین بیایند. در این میان، موشک ها به حرکت کردن در راه خود از میان هزاران فضاپیمای ازکارافتاده و میلیونها قطعه زباله ادامه می دهند. مکنایت اظهار داشت: آنها مانند یک اتوبوس بزرگ زرد رنگ مدرسه هستند که راننده و ترمز ندارد. دور از انتظار نیست که یکی از این مراحل موشک، خیلی زود درگیر برخورد شود.
ماهواره های قدیمی و مراحل موشک استفاده شده در بعضی موارد برای هزاران سال در مدار زمین باقی می مانند.


منبع:

1401/12/04
11:59:51
5.0 / 5
447
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد