محققان دانشگاه توكیو توسعه دادند

پهپادهای چندبخشی با ظاهری شبیه به عنکبوت

پهپادهای چندبخشی با ظاهری شبیه به عنکبوت

به گزارش گروه هوش مصنوعی، مجموعه ای قابل توجه از نمونه های اولیه پهپادها توسط گروهی از دانشگاه توکیو پیچیدگی پهپادهای چند ملخی را به سطح بالاتری ارتقا دادند. این ربات های پرنده قادرند شکل ساختاری خویش را در هوا تغییر دهند و قابلیت های بی سابقه ای از خود به نمایش بگذارند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، این ربات ها به صورت چندبخشی ساخته می شوند و هر بخش دارای پیشران واحد مخصوص به خود است که به لطف سیستم های گیمبال چند محوره قادر به هدایت نیروی رانش در هر جهتی است. بخش ها به هم متصل شده اند، اما می توانند در جهات مختلف حرکت کنند. این تیم بر روی نحوه هماهنگ کردن همه این سیستم های پیشران در لحظه حتی با تغییر شکل ساختار در حین پرواز، کار کرده است. این مفهوم در ابتدا از اژدهایان درحال پرواز و روشی که این جانوران افسانه ای می توانستند بدن خویش را به آرامی در هوا حرکت دهند، الهام گرفته شده بود.


مدیر پروژه و دستیار پروفسور موجو ژائو(Moju Zhao) می گوید: من اهل چین هستم و زمانی که کودک بودم همیشه رویای اژدها را در سر می پروراندم. ربات های الهام گرفته از زیست شناسی زیادی وجود دارند، مردم سگ ها و گربه های رباتیک می سازند. اژدها یک حیوان واقعی نیست، اما نوعی نماد مقدس در آسیا است. این ربات را بعنوان یک بازوی انسانی درحال پرواز تصور کنید که در هوا فعالیت می کند. برای تعویض یک لامپ، یا باز کردن یک در مانند یک بازوی انسان. همینطور میتوان تصور کرد که این ربات می تواند مانند یک مار تغییر شکل دهد و از فضاهای بسیار باریک عبور کند.
در ویدیوی زیر ربات «اژدها» این تیم را میتوان مشاهده کرد. این پهپاد کمی لرزان و کمی کند است، اما با عنایت به پیچیدگی کنترل یک هواپیمای چند پیشرانی که به صورت مداوم شکل و جهت ساختاری خویش را تغییر می دهد، عملکرد آن بسیار چشم گیر است. این ربات آغاز به انجام وظایف اساسی، مانند هل دادن و کشیدن اشیا تا وزن یک کیلوگرم می کند.


1401/12/02
07:58:56
5.0 / 5
402
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد