پدر یا مادر کدامیک مقصر طاسی فرزندان هستند؟

پدر یا مادر کدامیک مقصر طاسی فرزندان هستند؟

گروه هوش مصنوعی: گرچه برخی پژوهشگران در سالهای قبل اظهار کرده بودند که ژن های به دست آمده از مادران مقصر طاسی افراد هستند، اما بتازگی یک پزشک اظهار کرده اگر در 30 سالگی آغاز به کچل شدن کردید، تقصیر مادر شما نیست.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، اگر پدربزرگ از جانب مادری کچل باشد، فرزند هم کچل می شود. این چیزی است که برای دهه ها به مردان گفته می شود. اما بگفته یکی از پزشکان، این فقط یک عقیده سنتی و باور اشتباه و غیرعلمی است.
دکتر «سمیر سنگوی»(Sameer Sanghvi) مدعی است که هر دو والد(هم از پدر هم از مادر) در نازک شدن مو با افزایش سن افراد مقصر هستند. او می گوید بااینکه نتایج یک پژوهش در دانشگاه ادینبرو در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ژن های مادری در این امر مقصر هستند، اما احتمال ریزش مو توسط ژن های هر دو طرف تعیین می شود.
دکتر سمیر سنگوی اظهار داشت: زمان آن فرا رسیده است که از سرزنش مادر خود برای طاسی خود دست بردارید. این تصور که ژن های مادرتان مسئول طاسی شما هستند، یک افسانه است.
البته او می پذیرد که سابقه خانوادگی در طاسی «مهمترین عامل خطر» در تعیین سرنوشت و طاس شدن افراد است.
دکتر سنگوی اظهار داشت: عادلانه است که هر دو والدین خودرا مقصر بدانید. طاسی ممکنست از جانب مادر یا پدر شما باشد. شانس شما برای ریزش موهایتان توسط ترکیب پیچیده ای از ژن ها تعیین می شود که می تواند از هر دو والد منتقل شود. نمونه های دیگری از خاصیت های انسان که تحت تأثیر چندین ژن است، شامل رنگ پوست و قد است.
بااینکه کارشناسان اصرار دارند که ژن های مادر مقصر نیستند، اما علم در مورد این مساله چندان واضح نیست. یک تحلیل در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسید که این بیانیه دقیق است. پژوهشگران دانشگاه ادینبرو ۵۲ هزار مرد بین ۴۰ تا ۶۹ سال را که در پایگاه زیست داده بریتانیا مدرک داشتند، بررسی کردند.
آنها دریافتند که ۸۰ درصد از طاسی مردان در ژن های ما منتقل می شود. این مطالعه نشان داد که مردان عمدتا می توانند مادران خودرا سرزنش کنند و نه پدران خود را، برای اینکه بیشتر سیگنال های ژنتیکی از کروموزوم X که از خط زن به ارث رسیده است، می آیند.
طاسی با الگوی مردانه، «آلوپسی آندروژنتیک» نام دارد و شایع ترین نوع ریزش مو در مردان است. داده ها نشان میدهد که این بیماری ۶.۵ میلیون مرد در بریتانیا و بیش از ۵۰ میلیون مرد در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد و به طور معمول با نازک شدن مو در شقیقه ها و بالای سر یا عقب رفتن خط مو آغاز می شود.
بگفته سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس(NHS)، «آلوپسی آندروژنتیک» ریزش موی قابل توجهی را بدنبال دارد و پوست سر را در معرض دید قرار می دهد. تعدادی از مردان مبتلا به «آلوپسی آندروژنتیک» در اواخر نوجوانی آغاز به ریزش موهای خود می کنند، در صورتیکه برای برخی دیگر این روند دیرتر آغاز می شود. کارشناسان می گویند بیشتر مردان تا ۶۰ سالگی مقداری مو از دست خواهند داد.
طاسی با الگوی مردانه ناشی از واکنش بسیار حساس به DHT یا دی هیدروتستوسترون است که نوعی تستوسترون است. طبق سفارش های پژوهشگران، در این موارد فولیکول های مو کوچک شده و در نتیجه پیکر شخص توانایی رشد موهای جدید را از دست می دهند. علاوه بر این، این کار طول عمر فولیکول های مو را نیز کوتاه می کند، بدین سبب شما سریع تر و مکرر مو خودرا از دست می دهید.
طاسی مردانه تلفیقی از ریزش مو با سرعت بیشتر، با رشد و سرعت جایگزینی کندتر است.
سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس می گوید، شما می توانید بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز از دست بدهید. طاسی با الگوی مردانه دائمی است اما با داروهای فیناستراید(finasteride) و ماینوکسیدیل(minoxidil)، تزریق یا کرم استروئید، ایمونوتراپی یا نور درمانی قابل درمان است. سایر اشکال درمان می تواند شامل کلاه گیس، خالکوبی برای ایجاد توهم پیوند مو یا کاشت مو باشد.




منبع:

1401/11/18
10:07:42
5.0 / 5
513
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد